Budownictwo tradycyjne

3 zalety gotowych zbrojeń

Budowa domu to długotrwały proces, który wymaga wiele pracy i różnorodnych rozwiązań. Jednym z nich jest stosowanie gotowych zbrojeń, które odgrywają bardzo ważną rolę i wpływają na trwałość konstrukcji. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety gotowych zbrojeń.

Czym jest zbrojenie budowlane?

Zbrojenie jest jednym z fundamentalnych etapów prac na budowie. Zgodnie z definicją, zbrojenia to wkładki w postaci stalowych prętów, siatek lub innych kształtowników, które umieszcza się w betonie konstrukcyjnym, aby zwiększyć jego odporność na rozciąganie. Powstający w ten sposób materiał nazywany jest powszechnie żelbetem. Jego tworzenie polega na montażu pojedynczych elementów stalowych w zespoły o określonej wielkości, cechach i kształcie i wymaga przeprowadzenia profesjonalnych obliczeń. Zbrojenie budowlane ma bardzo duże znaczenie dla poprawienia parametrów betonu, żywotności całej konstrukcji, a także zwiększenia jego trwałości. 

Jakie są rodzaje zbrojeń?

Beton stosowany w budownictwie jest jednocześnie solidny i kruchy, dlatego wymaga wzmocnienia. Budowanie wyłącznie z tego materiału, może grozić szybkim uszkodzeniem. W celu uniknięcia kruszenia się i rozpadania konstrukcji uzupełnia się ją elementami ze stali.

Podstawowa klasyfikacja dzieli wszystkie zbrojenia budowlane na dwie grupy:

  • zbrojenia nośne – stanowią podstawowy typ zbrojeń, a ich projektowanie i wykonanie wymagają dużej precyzji i uwzględnienia obciążeń, na jakie będzie narażona konstrukcja. Jest to podstawowe zbrojenie, które stosuje się m.in. w ścianach nośnych, ławach fundamentowych czy przy konstrukcji stropów;
  • zbrojenia uzupełniające – pełnią rolę wzmocnienia zbrojeń nośnych i nie występują samodzielnie. 

Jakie są zalety gotowych zbrojeń?

  • Ograniczenie błędów – precyzyjne przygotowane zbrojenie niweluje możliwość wystąpienia błędów spowodowanych mało starannym wykonaniem zbrojenia.
  • Oszczędność czasu – użycie gotowych zbrojeń pozwala skupić uwagę pracowników na innych zadaniach, przez co mniej osób musi być zaangażowanych do prac zbrojarskich na budowie.
  • Oszczędność pieniędzy – przy zastosowaniu odpowiedniej geometrii prefabrykowanych elementów, można zmniejszyć ilość zbrojenia potrzebnego na 1 m2 elementu konstrukcyjnego. Zamawiając gotowe zbrojenia, unikamy ryzyka zamówienia zbyt małej lub zbyt dużej ilości materiału.

Stosowanie gotowych zbrojeń budowlanych jest powszechnym rozwiązaniem i jednym z wielu elementów prac w trakcie budowy, dlatego warto postawić na sprawdzone gotowe zbrojenia. Stanowią one podstawę całej konstrukcji i sprawiają, że dom zachowuje pierwotny wygląd przez długie lata.

4.9/5 - (33 votes)

Data publikacji: 15 października, 2021

Autor:

4.9/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły