Na rynku

A co, Ty, wiesz o miedzi?

Ze szkoły, przeciętnemu uczniowi, zostało w głowie pewnie jedynie to, że miedź jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Cu. To niewiele, bo przecież metal ten, zaraz obok żelaza, odegrał kluczową rolę w naszej cywilizacji. Jest znany już od czasów Antyku, gdzie był podstawowym składnikiem brązów. Zapewne ze względu na małą wiedzę na temat zastosowania tego pierwiastka Europejski Instytut Miedzi uruchomił nowy serwis tematyczny dotyczący miedzi. We wtorek, 10 września, wystartowała wielojęzyczna witryna dostępna pod adresem copperalliance.eu/pl

Ten innowacyjny projekt umożliwi uzyskanie informacji o pierwiastku i jego zastosowaniach. Będzie można pobrać publikacje Europejskiego Instytutu Miedzi, skorzystać z bazy najczęściej zadawanych pytań (FAQ), dzielić się informacjami oraz komunikować się poprzez media społecznościowe.

Za polską część serwisu odpowiada Polskie Centrum Promocji Miedzi. Sieć Copper Alliance, do której należy Europejski Instytut Miedzi i Polskie Centrum Promocji Miedzi składa się z 27 międzynarodowych biur promujących stosowanie miedzi. Za główny cel działalności Copper Alliance postawiło sobie współpracę z przemysłem oraz ochronę i rozwój rynków dla produktów z miedzi.

Strona www.copperalliance.eu/pl adresowana jest między innymi do dziennikarzy, studentów, ustawodawców, specjalistów zajmujących się stosowaniem miedzi, a także codziennych użytkowników tego metalu. Platforma zawiera nie tylko informacje dotyczące miedzi i jej stopów, ale także katalog korzyści jakie płyną z zastosowania jej w budownictwie, architekturze, czy w projektowaniu.

Największa odkrywkowa kopalnia miedzi na świecie – Chuquicamata (Chile)
Największa odkrywkowa kopalnia miedzi na świecie – Chuquicamata (Chile)

Czy wiesz, że

Głównym zastosowaniem miedzi jest produkcja kabli elektrycznych (60%), pokryćdachów i instalacji wodociągowych (20%) i maszyn przemysłowych (15%).

Do krajów posiadających największe szacowane zasoby miedzi należą: Chile (150 mln ton), Peru (90 mln ton), Australia (80 mln ton), Meksyk (38 mln ton), Stany Zjednoczone (35 mln ton), Chiny, Indonezja i Rosja (30 mln ton) oraz Polska, której zasoby są szacowane na 26 mln ton.

ASZ

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 14 września, 2013

Autor:

5/5 - (7 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Darek
    środa, 10 czerwca, 2020

    mam wrażenie, że ten materiał nie jest obecnie popularny. miedź to dobry materiał, elastyczny i trwały, ale dość drogi. na dach i elewację obiektów sakralnych lub nowoczesnych jest w sam raz, na rynny już niekoniecznie.

Podobne artykuły