Warsztat

Agregaty prądotwórcze GEKO z prądnicami asynchronicznymi

Zastosowanie technologii asynchronicznej do zasilania odbiorników elektronicznych dzięki niskiemu współczynnikowi zawartości harmonicznych

Testy i analizy wykazały, że zastosowanie prądnic asynchronicznych GEKO (rys.1) zmniejsza udział częstotliwości zakłócającej w obszarze drgań harmonicznych. Prowadzi to do wyraźnego zmniejszenia zakłóceń pracy urządzeń elektronicznych wywołanych „nieczystym” napięciem zasilającym. Wartość „nieczystego” napięcia zasilającego wyrażona jest przez tzw. współczynnik zawartości harmonicznych. W porównaniu do urządzeń innych producentów, które wykazują wartość tego współczynnika na poziomie nawet 15%, wartość ta w przypadku prądnic asynchronicznych GEKO wynosi tylko 2%. Tym samym praca urządzeń elektronicznych może przebiegać bez zakłóceń. Dzięki niskiemu współczynnikowi zawartości harmonicznych silniki elektryczne pracują płynniej i nie nagrzewają się tak szybko. Technologia asynchroniczna znajduje więc zastosowanie w przypadku odbiorników czułych na zmianę współczynnika zawartości harmonicznych, takich jak urządzenia laboratoryjne, spawarki do plastiku, ładowarki i urządzenia multimedialne. Problem niebezpiecznych przepięć na mniej obciążonych fazach, który występuje głównie w prądnicach synchronicznych (stopień ochrony IP 23), został w prądnicach Asynchronicznych firmy GEKO całkowicie wyeliminowany. Zasada działania prądnic Asynchronicznych GEKO zapobiega ryzyku przepięcia na poszczególnych fazach i tym samym, w odróżnieniu od dostępnych na rynku prądnic synchronicznych, umożliwia przyłączenie urządzeń o znacznie wyższej mocy.

Stopień ochrony IP 54 pozwala na wydłużenie trwałości prądnicy, ponieważ łożysko i uzwojenie zabezpieczone są przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Rozszerzeniu ulega również zakres zastosowania agregatu, który może być wykorzystywany nawet w warunkach dużej wilgotności i silnego zapylenia. Problemu nie stanowi także nieprzerwana praca agregatu na zewnątrz. Taki rodzaj ochrony przewidziany jest przepisami BGI 867 dla działalności komercyjnej.

Agregaty prądotwórcze GEKO Agregaty prądotwórcze GEKO Agregaty prądotwórcze GEKO Agregaty prądotwórcze GEKO

Firma GEKO opracowała specjalną technikę wzmocnienia rozruchu, wyprzedzając tym samym agregaty inwerterowe i agregaty z cyklokonwerterem. Ponadto GEKO jest jedynym producentem, który podaje rzeczywistą wartość prądu rozruchowego swoich agregatów. Agregaty prądotwórcze z prądnicami asynchronicznymi i wzomcnionym prądem rozruchu pracują jak wysokiej klasy agregaty z prądnicami synchronicznymi i układem AVR. Przykłady zastosowania agregatów w odniesieniu do urządzeń o bardzo wysokim zapotrzebowaniem na prąd rozruchowy to m.in. piły tarczowe, sprężarki i pompy.

Zwiększenie mocy dzięki synchronizacji (praca równoległa). Konstrukcja prądnic asynchronicznych umożliwia uzyskanie sumy mocy poprzez zastosowanie urządzenia Synchro-Control SCS 400 z pominięciem kosztownej synchronizacji. Dzięki temu możliwa jest praca równoległa agregatów asynchronicznych o różnej mocy. Maksymalna dopuszczalna moc to 2x 9 kVA.

Synchro-Control SCS 400

Mamy nadzieję, że chociaż skrótowo udało nam się przybliżyć Państwu tą ciekawą grupę urządzeń – w przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na  www.energotytan.com

 

4.6/5 - (36 votes)

Data publikacji: 13 kwietnia, 2018

Autor:

4.6/5 - (36 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły