Akcesoria rynnowe

Akcesoria do rynien metalowych

Podstawę w zakresie skutecznego systemu odprowadzania wody z dachu stanowią rynny i rury spustowe. Warto również zapoznać się z bogatą ofertą akcesoriów, które wzbogacą instalację rynnową.

Na etapie wyboru kompletnego systemu rynnowego z metalu to właśnie dekarz powinien zwrócić uwagę inwestora na odpowiednie akcesoria. Korzyści z ich instalowania są dwustronne. Dach nabierze bowiem dodatkowych walorów estetycznych oraz poprawi się skuteczność odprowadzania wody. Fakt ten z pewnością doceni inwestor. Dekarz z kolei wykaże się profesjonalizmem i uznaniem inwestora, znając bogatą ofertę rynkową. Montując dodatkowe elementy wzrasta również wynagrodzenie dekarza.

Zamiast rur spustowych

Akcesoria do rynien metalowych

Rzygacze nadadzą systemowi rynnowemu z metalu wyjątkowych walorów estetycznych. Elementy tego typu wystają poza lico muru i są zakończeniem rynny dachowej. Dzięki rzygaczowi woda deszczowa ma swobodny odpływ. Kształt nawiązuje najczęściej do zwierzęcia (na przykład krokodyla), a woda wydostaje się przez jego pysk. Woda z rzygacza niejednokrotnie spływa do betonowej lub kamiennej misy. W tej z kolei przewiduje się kanalik, który odprowadza wodę. Pierwotnie rzygacze były wykonywane z kamienia, a dopiero później z blachy. We Francji, w okresie gotyku, stosowane rzygacze przybierały wyjątkowo ciekawe kształty. Były to między innymi twarze ludzi, paszcze zwierzęce czy też fantastyczne stwory. Rzygacze z Francji rozpowszechniły się na inne kraje Europy.

Akcesoria do rynien metalowych

Interesujące rozwiązanie, zarówno funkcjonalne jak i estetyczne, stanowią łańcuchy, montowane w miejsce rur spustowych. Najczęściej są one wykonywane z miedzi klasycznej lub patynowanej. Oferuje się również modele, których konstrukcja bazuje na elementach o kształcie małych zbiorniczków. Tym sposobem zyska się niepowtarzalne walory dekoracyjne. Woda spływająca przez zbiorniczki tetycznych. Elementy tego typu wystają poza lico muru i są zakończeniem rynny dachowej. Dzięki rzygaczowi woda deszczowa ma swobodny odpływ. Kształt nawiązuje najczęściej do zwierzęcia (na przykład krokodyla), a woda wydostaje się przez jego pysk. Woda z rzygacza niejednokrotnie spływa do betonowej lub kamiennej misy. W tej z kolei przewiduje się kanalik, który odprowadza wodę. Pierwotnie rzygacze były wykonywane z kamienia, a dopiero później z blachy. We Francji, w okresie gotyku, stosowane rzygacze przybierały wyjątkowo ciekawe kształty. Były to między innymi twarze ludzi, paszcze zwierzęce czy też fantastyczne stwory. Rzygacze z Francji rozpowszechniły się na inne kraje Europy.
Interesujące rozwiązanie, zarówno funkcjonalne jak i estetyczne, stanowią łańcuchy, montowane w miejsce rur spustowych. Najczęściej są one wykonywane z miedzi klasycznej lub patynowanej. Oferuje się również modele, których konstrukcja bazuje na elementach o kształcie małych zbiorniczków. Tym sposobem zyska się niepowtarzalne walory dekoracyjne. Woda spływająca przez zbiorniczki

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Akcesoria do rynien metalowych

Przydatne rozwiązanie stanowią również siatki, które chronią rynny przed zanieczyszczeniami. Wybrać możemy pomiędzy siatkami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub z metalu. Siatki metalowe są oferowane jako płaskie lub w kształcie walca (tuby) z nacięciem. Podaje się, że zaletą siatek z tworzywa jest niewielka masa, odporność na rozdarcia i działanie promieni UV. Na uwagę zasługuje również trwałość. Siatki w formie tuby należy umieścić nad rynną a następnie wcisnąć do środka. Nacięcie musi znajdować się na spodzie. Typowa siatka metalowa ma szerokość 18 cm przy długości 6 m. Wielkość oczek najczęściej wynosi 5 x 5 mm. Przydatne rozwiązanie konstrukcyjne stanowi plastikowy odcinek do mocowania, dzięki czemu montaż w rynnie jest znacznie ułatwiony. Do zalet wynikających ze stosowania siatek ochronnych nie trzeba przekonywać. Na uwagę zasługuje bowiem osłona dla całej rynny oraz samooszczyszczanie w efekcie zawirowania wiatru. Tym sposobem rozwiązanie to idealnie nadaje się do budynków położonych wśród drzew.

Sita

Akcesoria do rynien metalowych

Dla zachowania sprawności systemu rynnowego warto również zadbać o sita instalowane na wejściu rury spustowej. To właśnie sita zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń, które spływają z rynien do rur spustowych. Modele o wysokiej jakości najczęściej są wykonane ze stali ocynkowanej. Dobre sito nie powinno ulegać ciężkim warunkom środowiskowym. Istotne jest również nie wpadanie elementu do rur pod wpływem obciążenia. Dolną część sita wprowadza się do rury. Istotną rolę odgrywają rozpręża, tak więc element jest blokowany na ściankach. Górna część elementu ma większą średnicą od otworu. Pozostaje ona ponad dnem rynny tym samym stanowiąc sito przechwytujące zanieczyszczenia. Kopulasta budowa sita nie jest przypadkowa. To właśnie dzięki niej zyskuje się przepływ wody, pomimo częściowego oblepienia liśćmi.

Kosze

Kosze spustowe, jako elementy przeznaczone do łączenia rynny dachowej z rurą spustową, znajdują zastosowanie w instalacjach, gdzie wymaga się zwiększenia ilości wody sprowadzanej do rury. Efekt ten wynika ze zwiększonych rozmiarów kosza i niejednokrotnie jego stożkowego kształtu. Warto podkreślić, że kosze spustowe bardzo często uwzględnia się w systemach orynnowania obiektów przemysłowych w tym hal magazynowych i produkcyjnych, a także budynków gospodarczych. Kosze spustowe niejednokrotnie są dobierane pod kątem walorów estetycznych. Stąd też w Polsce modny jest system niewidocznych przejść pomiędzy rynna a rurą. W wielu krajach kosze mają natomiast charakter ozdoby, która wyróżnia się w konstrukcji budynku i robi wyjątkowe wrażenie estetyczne.

Akcesoria do rynien metalowych
Akcesoria do rynien metalowych

Zbieramy deszczówkę

Akcesoria do rynien metalowych

Nabywając system rynnowy warto zadbać o zbieracz deszczówki z szybkozłączem. Tym sposobem zyskuje się możliwość podłączenia typowego węża ogrodowego. Rozwiązanie tego typu pozwala na zbieranie przynajmniej 60% spływającej wody. Dzięki przedłużonej mufie zbieracz wpasowuje się, bez lutowania, w rurę spustową. W przypadku montażu w istniejącym już systemie należy wyciąć odcinek rury spustowej o długości około 30 cm a następnie wsunąć w nią zbieracz wody.

Osadniki

W systemach odprowadzania wody z dachu niejednokrotnie uwzględnia się osadniki. Łączą one rury spustowe z odprowadzeniem kanalizacji deszczowej. Istotną cechą elementów tego typu jest łatwy dostęp do rur kanalizacyjnych. Specjalna budowa zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do instalacji. Osadnik można otworzyć i w razie potrzeby go wyczyścić. Typowe osadniki łączy się z rurami o średnicy 110 mm. Za pomocą zaznaczonych pierścieni istnieje jednak możliwość wycięcia otworów o innej średnicy.

Co jeszcze

Akcesoria do rynien metalowych

Istotne akcesorium do rynien metalowych stanowią pierścienie Wulsta. Są to produkty, które uwzględnia się, oprócz walorów estetycznych, jako elementy wzmacniające. Oferowane na rynku pierścienie Wulsta są w zasadzie półproduktem. Jeden zwój może być użyty na wylocie rury spustowej dla jej wzmocnienia. Lutując pojedyncze ogniwo na rurze eliminujemy jej ostre krawędzie. Pierścień Wulsta w całości może być użyty nad uchwytem rury spustowej. Tym sposobem rura nie będzie opadała. Uchwyt mocujący nie jest bowiem w stanie zapewnić pewnego trzymania rury.

Warto również wspomnieć o systemach, które są przeznaczone do podgrzewania rynien. Stąd też istotną rolę odgrywają przewody grzejne. Na kompletny system przeciwzamarzaniowy składają się również czujniki i sterownik. Korzyści wynikające z podgrzewania rynien to przede wszystkim ochrona dachu przed gromadzeniem się i osuwaniem śniegu. Rynny spustowe są drożne, dzięki czemu woda na bieżąco spływa i nie powstają sople. Obojętnie jakie akcesoria zostaną zainstalowane należy okresowo sprawdzać drożność instalacji. Dekarz powinien na to szczególnie uczulać inwestora lub samemu świadczyć usługi w tym zakresie. Efektem zanieczyszczonego systemu jest przelewanie wody przez rynny a w konsekwencji nawet uszkodzenie tynków czy też ścian. Nie małe zagrożenie stanowią również liście, które zatykają rury spustowe. Zimą powstać mogą korki lodowe. W najgorszym przypadku może dojść do rozsadzenia rur. Usuwając zanieczyszczenia z instalacji odprowadzającej wodę z dachu najlepiej użyć węża ogrodowego. Skuteczne rozwiązanie stanowi również mycie za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego. Przy okazji mycia warto również sprawdzić szczelność rynien.

Rynny metalowe, które uwzględnia się w systemach odprowadzania wody z dachu, dzięki dodatkowym akcesoriom, pełnią wiele funkcji. Rynny są dobrym systemem instalacyjnym do zbierania deszczówki. Stosując odpowiednie akcesoria można w prosty sposób system rynnowy wykorzystać na przykład do podlewania ogródka. Dodatkowe elementy instalacyjne w tym zakresie są estetyczne, skuteczne i, co najważniejsze, proste w montażu. System rynnowy pełni również funkcją estetyczną domu. Odpowiednio dobrany kolor, a także kształt rynien i rur spustowych podkreśli styl architektoniczny budynku.

Damian Żabicki

5/5 - (16 votes)

Data publikacji: 4 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karol M.
    czwartek, 21 marca, 2019

    Dużymi krokami zbliżam się do modernizacji swego systemu odprowadzania wody z dachu. Z ciekawością przeczytałem artykuł i mam już pewien pomysł na drobne modernizacje. Ze względu na liście dębu muszę założyć siatki oraz sita. Od frontu zastanowię się na ozdobnym rzygaczem, zaś od strony ogrodu w niewidocznym zaułku postawię chyba beczkę na deszczówkę. Artykuł zainspirował mnie i chyba skorzystam z niektórych propozycji.

  2. Łukasz
    piątek, 12 czerwca, 2020

    rozbudowa systemu rynnowego dzięki akcesoriom daje dodatkowe możliwości wykorzystania go, zysku lub zabezpieczenia przed dodatkową pracą. takie dodatki działają, a czasami nawet fajnie wyglądają. czasami warto wprowadzić zmiany aby było lepiej.

Podobne artykuły