Chemia budowlana

Akcja – Impregnacja!

Sezon grillowy w pełni. Kto ma choć kawałek ogródka chętnie spędza tam wolny czas ciesząc się pięknem przyrody i ciepłą wakacyjną aurą. W takich chwilach humor może nam zepsuć jedynie wygląd naszego, wskazującego na wieloletnie zużycie, drewnianego kompletu meblowego. Zwłaszcza jeśli przez całą zimę trzymaliśmy go bez zabezpieczenia.

Drewniane meble to inwestycja na lata pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Piękny wygląd i funkcjonalność zachowają na długo dzięki właściwemu zabezpieczeniu przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Impregnacja – najlepszy sposób na zabezpieczenie drewna

Malowanie

Najpopularniejszym, ale zarazem najmniej skutecznym sposobem impregnacji drewna jest po prostu pokrycie drewna warstwą impregnatu przy pomocy pędzla czy też spryskiwacza. Choć taką pracę wykonać może nawet dziecko, skuteczność działania oceniana jest przez specjalistów na 2-3 lata.

Zalety impregnacji powierzchniowej:

• Pełna kontrola nad kolorem,
• Duża możliwość wyboru typu, koloru i producenta środków zabezpieczająco-koloryzujących,
• Niska cena dobry efekt ( np: Drewnochron, Pilak ),
• Super jakość i kolory ( np: Dulux, Tikkurila, Beckers ),
• Wielokrotne malowanie na życzenie,
• Stosowanie wielu kolorów jednocześnie.

Impregnacja zanurzeniowa

Ta metoda polega na zanurzaniu drewna w impregnacie na określony czas, zapewnia to lepszą penetracje struktury drewna przez impregnat, co powinno zabezpieczyć nasze meble na jakieś 5-8 sezonów.

Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa

Ta najbardziej skuteczna metoda zabezpieczenia drewna polega na wykorzystaniu zjawiska osmozy. Pod wpływem wysokiego ciśnienia drewno nasącza się środkiem konserwującym, co powoduje, że impregnat sam wciska się w przestrzenie międzykomórkowe w całej podatnej na uszkodzenia objętości drewna. W trakcie kilkugodzinnego procesu giną wszystkie szkodniki znajdujące się w drewnie. Daje to spektakularne efekty: trwałość tak zaimpregnowanego mebla w warunkach niekorzystnych warunków atmosferycznych wynieść może nawet do 20 lat. Zaś jako więźba dachowa w warunkach w miarę stabilnych i suchych jest praktycznie niezniszczalna.

Zalety impregnacji ciśnieniowej:

• duża trwałość (drewno wkopane w ziemię),
• standardowy proces zgodny z normami DIN,
• proces przyjazny dla środowiska,
• krótki czas utrwalania soli impregnujących,
• możliwość dokładnego dozowania impregnatu.

Zadbane meble ogrodowe są nieodłącznym elementem pięknego i zielonego przydomowego otoczenia. Dbajmy o nie tak samo jak o kwiaty i trawnik.

ASZ

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 13 marca, 2012

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jaśmina
    piątek, 23 sierpnia, 2019

    Chyba ta impregnacja ciśnieniowa jest górą. Same zalety, duża trwałość, przyjazność dla środowiska. Mnie to przekonuje. Niby niewielka rzecz jaką jest impregnacja, a spokój mamy nawet na 20 lat, niezwykłe.

  2. Marta
    piątek, 1 października, 2021

    Większość osób wybiera impregnację poprzez malowanie, to oczywiste. Dwie pozostałe metody wymagają specjalnych urządzeń, a co za tym idzie rosną koszty. Nie za bardzo też możemy wykonywać taką impregnację samodzielnie, ale musimy wynajmować do tego ekipę.

Podobne artykuły