Aktualne trendy na rynku narzędziowym

Zszywacz młotkowy z ostrzem Stanley FatMax XL
Zszywacz młotkowy z ostrzem Stanley FatMax XL 

O trendach na rynku narzędzi ręcznych mówi Andrzej Mroczek, Product Manager w firmie Stanley Sales and Marketing Poland

Najpopularniejsze kategorie produktowe

W branży narzędzi ręcznych, podobnie jak na całym rynku, obserwuje się okresowe tendencje i zmieniające się trendy. W pierwszej kolejności warto powiedzieć o produktach cieszących się największym zainteresowaniem i odnotowujących największą sprzedaż. Od około 2-3 lat taką kategorią są narzędzia laserowe, które służą do wyznaczania pionów, poziomów, a także pełnej siatki linii prostopadłych. Urządzenia te wykorzystuje się zarówno do prac budowlanych, konstrukcyjnych, remontowych, jak i wykończeniowych, np. podczas układania glazury czy montażu szafek kuchennych. Narzędzia laserowe można używać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Popularność tej grupy produktów spowodowana jest głównie wyższą jakością usług oferowanych przez polskich wykonawców, którzy do swojej pracy zaczęli wykorzystywać bardziej zaawansowane technicznie narzędzia ułatwiające uzyskiwanie lepszych rezultatów w krótszym czasie. Dlatego też Stanley dużą wagę przykłada do rozwoju tej kategorii produktów, co ostatnio zaowocowało chociażby wprowadzeniem do sprzedaży nowego lasera płaszczyznowego SL360.
Inna kategoria, która zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, to niezbędne narzędzia mechaniczne, takie jak klucze, wkrętaki, nasadki, szczypce, a także całe ich zestawy. Wykorzystywane są one zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w większości domowych garaży podczas codziennych prac.

Narzędzia uniwersalne a specjalistyczne

Pochwa na wkrętarkę Stanley FatMaxPochwa na wkrętarkę Stanley FatMax

Trudno mówić o wyraźnym trendzie rynkowym, którego efektem byłoby zwiększenie liczby nowych modeli głównie wśród narzędzi specjalistycznych lub też uniwersalnych. Jest to bowiem uzależnione od klienta, do którego chce docierać firma. Jeżeli producent skupia się na profesjonalistach, którzy szukają konkretnego rozwiązania mającego ułatwić im konkretną pracę, to oferta firmy będzie się rozszerzać głównie o narzędzia specjalistyczne. Jeżeli natomiast producent pozycjonuje się jako dostawca narzędzi do użytku domowego, to postawi na produkty uniwersalne. Są również firmy, jak chociażby Stanley, które proponują rozwiązania dla każdej wspomnianej wyżej grupy klientów.

Pomysł na nowość

Rozwój oferty firm narzędziowych to zarówno wprowadzanie zupełnie nowych produktów, jak i ulepszenia oraz modyfikacje obecnych na rynku modeli. W przypadku Stanley’a pomysły na nowości czerpiemy z trzech głównych źródeł. Po pierwsze jest to ciężka praca oraz koncepcje własne inżynierów i projektantów firmy Stanley. Po drugie – wnikliwa obserwacja rynku oraz bliska współpraca z użytkownikami narzędzi, z którymi prowadzimy rozmowy, badania, słuchamy ich opinii. W ten sposób chcemy dowiedzieć się, jak możemy im pomóc w codziennej pracy. Do stałych działań firmy Stanley należy odwiedzanie placów budowy, warsztatów, gdzie konstruktorzy podpatrują modyfikacje istniejących narzędzi wprowadzane przez robotników, a także samodzielnie skonstruowane przez nich narzędzia. To również stanowi dla nas inspirację. Trzecim źródłem pomysłów na nowe produkty jest analiza wyeksploatowanych narzędzi Stanley, które są oceniane pod kątem stopnia zużycia poszczególnych części oraz wyglądu. Takie badania pozwalają na optymalizację poszczególnych modeli oraz wprowadzanie nowych.

Podwójna kieszeń narzędziowa długa Stanley FatMax XLPodwójna kieszeń narzędziowa długa Stanley FatMax XL

Wygląd narzędzi też jest ważny

W przypadku narzędzi, podobnie jak w innych branżach, wygląd produktów jest istotny. Nowe modele wprowadzane do sprzedaży są coraz bardziej atrakcyjne wizualnie. W mojej opinii wzornictwo jest najbardziej istotne w kategorii skrzynek narzędziowych, gdzie same produkty mają podobną funkcjonalność. Warto podkreślić, że bardzo istotny jest również wygląd opakowania, w którym sprzedawane są narzędzia. Firma Stanley od wielu lat umieszcza na opakowaniach swoich produktów zdjęcia i grafiki pokazujące ich funkcje oraz unikalne zalety. W ten sposób kupujący już w pierwszym momencie wie, co wyróżnia dane narzędzie Stanley’a.
Oczywiście trzeba zaznaczyć, że funkcjonalność produktów jest równie ważna jak wygląd, a nawet ważniejsza. Dla użytkownika liczy się trwałość, ergonomiczny kształt, wygoda pracy danym narzędziem, zwłaszcza gdy kupuje je profesjonalista. Generalna zasada mówi, że im bardziej specjalistyczny jest produkt, tym mniej liczy się wygląd, a większe znaczenie odgrywa funkcjonalność.

Nowe materiały, nowe technologie

Ruchomy warsztat Stanley FatMaxRuchomy warsztat Stanley FatMax

Materiały wykorzystywane aktualnie przy produkcji narzędzi charakteryzuje przede wszystkim większa wytrzymałość przy jednocześnie mniejszej wadze w stosunku do narzędzi sprzed lat. Celem jest przede wszystkim wypracowanie złotego środka pomiędzy ergonomią a trwałością nowych modeli. Poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów firma Stanley dąży także do zwiększenia funkcjonalności swoich produktów. I tak na przykład teflon, którym pokryte są nasze piły Fat- Max Tri-Material, oprócz ochrony przed korozją zapewnia również mniejsze tarcie, czyli lżejszą pracę.
Bardzo istotne dla nas jest bezpieczeństwo użytkowników, co zapewniamy poprzez stosowanie nowoczesnych technologii czy odpowiednich materiałów, np. odpornych na odpryski i pęknięcia. Przykładem mogą być chociażby młotki Stanley z linii AntiVibe, które niwelują drgania powstające podczas uderzenia, a tym samym chronią przed urazami ramienia i nadgarstka. Rozwiązaniem mającym na względzie zdrowie użytkowników są również wygodne rękojeści narzędzi czy miękkie podbicia pasów narzędziowych zabezpieczające przed otarciami. Według mnie możemy mówić o generalnym trendzie na rynku narzędzi, który skupia się na bezpieczeństwie użytkowników.

www.stanleyworks.pl


Aktualne trendy na rynku narzędziowym
Oceń artykuł


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także