Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę

Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę
Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę 

Dzisiaj, gdy statek zawija do portu Stavanger w Norwegii, marynarz na bocianim gnieździe zawoła „Ląd na horyzoncie!” po dostrzeżeniu nowego dwunastokondygnacyjnego budynku stojącego przy wejściu do portu.

Kiedy planowano rozbudowę osiedla Hinna Park w Stavanger ambicje były duże; miejsce to miało stać się najbardziej atrakcyjnym centrum biurowomieszkaniowym w Skandynawii. Ważnymi parametrami dla projektantów miały być wielokulturowość i zachowanie walorów terenu.

Centralnym punktem tego terenu jest Stadion Parken — nowoczesne wielkomiejskie centrum usługowo-handlowe. Komunikację z centrum ułatwia rozbudowana sieć autobusów i pociągów miejskich. Niedaleko znajduje się też Viking Stadion, lokalny ośrodek sportowy. Plan miasta koncentrował się na zapewnieniu równowagi pomiędzy zabudowaniami, strefami zielonymi i innymi elementami zagospodarowania terenu.

Hinna Brygge to jedno z najnowszych przedsięwzięć na tym terenie, umiejscowione na działce graniczącej z wejściem do portu — terenem znaczącym granicę nowej dzielnicy Stavanger. Właścicielami terenu są Kruse Bolig i Ögreid Eiendom.

Budynki Hinna Brygge umieszczone są na poziomie doków i z trzech stron otoczone są wodą. Dla mieszkańców przygotowano marinę. Architekci Hans Jörgen Moe i Ingar Svinterud z biura Brandsberg-Dahl Architects w Stavanger zaplanowali i zaprojektowali cały teren. Niższy poziom, poziom doków, służy jako główne wejście zagospodarowane terenami wspólnymi i hangarem dla łodzi należących do osób, które posiadają miejsca w marinie zbudowanej przy nabrzeżu. Budynek dzieli od nabrzeża publiczny deptak niedostępny dla ruchu kołowego. W jednym z sąsiednich budynków znajduje się parking samochodowy.

Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę

Teren zabudowany jest dwoma obiektami odwróconymi względem siebie w sposób, który zapewnia optymalny widok z każdego z mieszkań. „Ważne dla nas było nadanie tym identycznym budynkom innych fasad” — mówi Ingar Svinterud — “moduły fasad są identyczne, ale pokryte innymi materiałami. Fasada jednego z budynków pokryta jest miedzią patynowaną (Nordic Green), a fasada drugiego z budynków pokryta zostanie patynowaną cyną. Różnice w materiałach elewacyjnych wprowadzają bogactwo wrażeń architektonicznych i nadają budynkom więcej wyrafinowania.

„Podział modułów fasady ma podkreślać poziomy charakter otoczenia. Podłużne elementy i ich podłużne łączenia dają fasadzie przyjemną grę kolorów i kontrastują z wyrazistą pionową linią okien. Okna zaprojektowane są i umieszczone w taki sposób, by dopasować się do rytmu fasady.”

Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę

Pierwszy budynek, z fasadą wykończoną patynowaną miedzią, został oddany do użytku wiosną 2007 roku, a prace nad drugim budynkiem zostaną ukończony jesienią. Pomimo stosunkowo wysokich cen mieszkań w Hinna Brygge, ich sprzedaż odbyła się bardzo sprawnie. „Wszystkie mieszkania sprzedaliśmy w ciągu 14 dni” — powiedział przedstawiciel lokalnej agencji nieruchomości. Nic w tym dziwnego. Kto nie chciałby mieszkać w budynku z fasadą pokrytą patynowaną miedzią, z okien którego rozpościera się widok na morze i pobliską marinę?

Żródło: Forum miedzi

Data utworzenia: 29.08.2013


Komentarze

  • Marta napisał(a):

    Mieszkania sprzedały się bardzo szybko, bo i okolica i widoki są przepiękne. Kto by nie chciał mieszkać w apartamencie z widokiem na morze?

  • Piotr napisał(a):

    Hinna Btygge symbolizuje jedno z niezrealizowanych do tej pory marzeń, czyli mieszkania w apartamencie z widokiem na morze. Marzyłem o Gdyni, ale Stavanger w Norwegii przebija wcześniejszy wybór. Ten piękny wizualnie wieżowiec o ciekawej infrastrukturze i przyjaźnie zorganizowanym otoczeniu przebija mój wcześniejszy wybór, Do tego jeszcze ta patynowana miedź. Niestety teraz jeszcze poza zasięgiem.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły