Okna dachowe

Bez naturalnego światła nie ma życia

Jesień i zima to trudny dla człowieka okres. Ponuro, mokro, zimno i prawie stale ciemno. Skracająca się z każdym dniem ilość naturalnego światła jest dla niektórych z nas przyczyną sezonowej depresji. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie może się przestawić do zbyt małych dostaw słońca. Bo światło słoneczne jest nam potrzebne do życia jak tlen i miłość.

Ale światło dzienne ma kolosalny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz również na domowe finanse. Pełni znaczącą rolę w koncepcji zrównoważonego budownictwa, którego istotnym elementem, oprócz komfortu i zdrowego klimatu wewnątrz budynku, jest energooszczędność. Światło naturalne ogranicza bowiem zużycie sztucznego oświetlenia, co w istotny sposób przekłada się na oszczędności energii elektrycznej i pieniędzy.

Co Polacy sądzą o wpływie naturalnego światła na zdrowie? Jak oceniają doświetlenie swoich domów i mieszkań?

Na zlecenie producenta okien VELUX, w sierpniu 2013 roku zostało przeprowadzono badanie, w wyniku którego okazało się, że zaledwie co czwarty ankietowany jest zdecydowanie zadowolony z dostępu do światła dziennego w swoim domu jesienią i zimą, a blisko 15 % uważa, że ilość takiego światła jest za mała.

Jeśli zaś chodzi o doświetlenie wnętrz w miesiącach wiosenno-letnich, to aż co dziesiąty badany odczuwa w tym czasie brakuje mu naturalnego światła, a bardzo dobrze doświetlenie swojego domu ocenia jedynie 33 % respondentów. Te statystyki dają do myślenia, zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, że ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych aż około 90 proc. czasu. Aż 85 % badanych dostrzega duży wpływ światła dziennego na zdrowie, a co trzeci chciałby zwiększyć liczbę lub powierzchnię okien w swoim domu.

Bez naturalnego światła nie ma życia

Specjaliści zgodnie twierdzą, że światło dzienne ma wpływ na lepsze samopoczucie, redukuje objawy depresji i korzystnie wpływa na wzrok. Dzieci chętniej i efektywniej się uczą i są wypoczęte. Dowiedziono, że uczniowie w klasach z większymi oknami mieli nawet do 18 % lepsze wyniki z testów, niż ci przebywający w pomieszczeniach gorzej doświetlonych. Mało tego, okazuje się, że przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na przeniesienie pracowników do budynków z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały wzrost wydajności o około 15 %

Co wpływa na odpowiednie doświetlenie naszych domów i mieszkań?

– właściwe usytuowanie okien i zwiększenie ich liczby
Na ilość i jakość świtała dziennego ma wpływ miejsce, w którym okno się znajduje. Ogólna zasad jest taka, że im wyżej położone jest okno, tym więcej wpada przez nie światła.

– zastosowanie nowoczesnych okien z większymi szybami
W oknach Nowej Generacji VELUX udało się zwiększyć powierzchnię szyby nawet o 10 %, co gwarantuje najbardziej optymalne doświetlenie wnętrz.

– otoczenie zewnętrzne Wysokie budynki i drzewa ograniczają ilość wpadającego światła dziennego.

Bez naturalnego światła nie ma życia

Więcej światła dzięki VELUX

Producent okien VELUX co dwa lata organizuje spotkanie VELUX Daylight Symposium, które cieszy się dużym uznaniem przedstawicieli świata nauki, architektury, designu jak również ustawodawców z całego świata. Stanowi platformę wymiany doświadczeń, wiedzy oraz nowatorskich architektonicznych wizji dotyczących wykorzystania światła.

Z pomocą przychodzą nam też najnowsze technologie: istnieją aplikacje na smartfona (np. VELUX Experience), dzięki którym właściciele domów mogą przekonać się, jaką różnicę zapewniłoby dodatkowe światło w pomieszczeniu po zamontowaniu okna dachowego.

Bez naturalnego światła nie ma życia

Czy wiesz, że…

Niektórzy ludzie są tak wrażliwi na brak światła, że cierpią na schorzenie zwane sezonową depresją. Jednakże, jest na to sposób: dzięki badaniom przeprowadzonym w szpitalu psychiatrycznym w Hillerod w Danii okazało się, że światło dzienne zapobiega tego rodzaju depresji. Dlatego z dnia na dzień przybywa zwolenników fototerapii, podczas której są oni naświetlani sztucznym światłem o właściwościach światła dziennego.

ASZ

4.5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 30 września, 2013

Autor:

4.5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sonia
    niedziela, 2 czerwca, 2019

    W okresie jesienno-zimowym właśnie przez mały dostęp do światła dziennego ludzie mają obniżony nastrój. Wiele osób cały czas, gdy jest w miarę jasno spędzają w pracy. Często projektując swój dom nie potrafimy sobie do końca wyobrazić jak będzie doświetlone wnętrze, ja w tej chwili zrobiłabym jednak małe korekty.

Podobne artykuły