Na rynku

Bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie do pracy na wysokości

Liczba wypadków przy pracy na wysokości na polskich placach budowy od lat jest bardzo duża, na szczęście przedsiębiorcy zaczynają walczyć z tym problemem. Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa robotników podejmuje także Państwowa Inspekcja Pracy. Skutecznym, a jednocześnie opłacalnym rozwiązaniem promowanym zarówno przez firmy, jak i PIP jest stosowanie tzw. podestów ruchomych.

– Rynek oferuje obecnie duży wybór podestów ruchomych – wymienia Juliusz Kanarek, główny dyspozytor z dywizji podestów ruchomych w wypożyczalni sprzętu budowlanego Cramo – Dostępne są podesty nożycowe (platforma, na której pracują robotnicy, jest podnoszona za pomocą hydraulicznego cylindra) oraz teleskopowe i przegubowo-teleskopowe (tutaj platforma zamocowana jest na ruchomym wysięgniku). Urządzenia mogą być napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Podesty nożycowe, ze względu na ściśle określone możliwości poruszania się platformy (góra-dół) są najczęściej wykorzystywane do prac instalacyjnych, wykończeniowych itp. Najczęściej używa się ich w pomieszczeniach, np. halach magazynowych, istnieją jednak modele, sprawdzające się na zewnątrz. Podesty teleskopowe i przegubowo-teleskopowe to maszyny, zaprojektowane głównie do prac w miejscach trudnodostępnych, na dużych wysokościach, a w wielu wypadkach również poniżej poziomu, na którym stoi urządzenie. W zależności od rodzaju napędu mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz, w miejscach o bardzo nierównej powierzchni. Mimo dużej liczby typów, wszystkie podesty ruchome charakteryzują dwie wspólne cechy: bezpieczeństwo i ekonomiczność. – Zastosowanie tego rodzaju urządzeń umożliwia znaczne podniesienie wydajności pracowników przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wykonawczych. Ponadto gwarantuje bezpieczeństwo i ergonomię pracy – mówi Juliusz Kanarek z Cramo – Rozwiązanie nie łączy się wbrew pozorom z wysokimi wydatkami, a z nowoczesnymi metodami kalkulacji kosztów własnych – tych bezpośrednich oraz wynikających z zastosowanej techniki.

Bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie do pracy na wysokości

Podesty ruchome zaczynają wypierać na polskich placach budowy niestabilne, zbite byle jak i z byle czego konstrukcje, po których musieli poruszać się robotnicy. Oczywiście podczas pracy na nich, jak w wypadku wszystkich urządzeń mechanicznych, należy stosować się do określonych zasad, aby skutecznie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Oto najważniejsze z nich:

• Maszyna może być używana tylko przez personel posiadający uprawnienia operatorskie wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego
• Nie wolno pracować uszkodzoną maszyną. W razie wystąpienia usterek, urządzenie należy wyłączyć. Usunięcie awarii trzeba powierzyć uprawnionym serwisantom, a naprawy muszą zostać odnotowane.
• Maszyna nie powinna pozostawać rozłożona, zwłaszcza po zakończeniu pracy. Najlepiej pozostawić ją w pozycji złożonej.
• Po zakończeniu pracy, pozostaw maszynę wyłączoną. Jeśli podest jest napędzany elektrycznie, należy podłączyć prostownik do sieci w celu naładowania akumulatorów.
• Producenci zalecają, by osoby znajdujące się na platformie nosiły kaski i posiadały robocze szelki, z możliwością zaczepienia się liną zabezpieczającą. Należy zadbać o to, by do jednego zaczepu mocowana była tylko jedna lina zabezpieczająca.
• W momencie wchodzenia lub opuszczania maszyny należy stosować zasadę „kontaktu trzech punktów”. Oznacza ona, iż podczas wchodzenia jak i opuszczania urządzenia w każdym momencie dwie ręce i stopa lub dwie stopy i ręka pozostają w kontakcie z urządzeniem. Kieruj zawsze wzrok na maszynę, gdy wchodzisz lub opuszczasz platformę.
• Utrzymuj bezpieczną odległość od linii elektrycznych.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 22 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kinga
    sobota, 25 kwietnia, 2020

    Bezpieczeństwo podczas pracy to rzecz najważniejsza. Zwłaszcza, jeśli jest to praca na wysokości. Na rynku jest wiele podestów, które ułatwiają pracę na wysokości, można dobrać odpowiedni podest do warunków, miejsca, wysokości itp.

Podobne artykuły