Blachodachówka

Blachodachówka

Podczas procesu budowania domu nadchodzi moment, w którym musimy podjąć jedną z najważniejszych decyzji: czym pokryć dach? W grę wchodzą dwa wyjścia: blachodachówka albo dachówka ceramiczna. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Ale w czasach gdy liczy się każda złotówka wybieramy zazwyczaj to, co mniej kosztuje. I tu pierwszeństwo ma blachodachówka. Zwłaszcza jeśli dach naszego domu ma skomplikowany kształt – cena pokrycia go dachówką ceramiczną będzie znacznie wyższa ze względu na dodatkowe elementy wykończeniowe. Niska cena to niejedyna zaleta blachy dachówkowej, która zresztą z dalszej odległości do złudzenia przypomina tradycyjne, ceramiczne pokrycie.

Inne zalety blachodachówki

Lekkość

Pokrycie z blachy nie wymaga solidnej więźby dachowej, nie zmienia ono także swojego kształtu i ciężaru pod wpływem wilgoci. Metr kwadratowy blachodachówki waży zaledwie od 2 do 6 kg, w porównaniu z nieco ciężkawą dachówką ceramiczną (40 – 60kg).

Brak mchu

W sprzedaży można znaleźć blachodachówki z posypką, która pokryta jest odpowiednimi żywicami. Zawierają one substancje grzybobójcze i mają tę przewagę nad ceramiką, że nie porastają mchem ani glonami, co wpływa na estetykę i wygląd dachu.

Szeroki wybór

Do dyspozycji klientów jest wiele rodzajów blachodachówki. Najchętniej wybierane są takie, które przypominają pokrycie z karpiówki, esówek, czy też innych rodzajów dachówek zakładkowych. Nie mniejszą popularnością cieszą się blachy z wytłoczonym wzorem, które wyglądem swoim przypominają prawdziwe dachówki.
Ważną zaletą jest też możliwość wyboru dowolnego, wymarzonego koloru – w standardzie dostępnych jest kilkanaście najpopularniejszych barw. Ale na specjalnie życzenie można zrealizować nawet najbardziej nietypowe kolorystyczne zamówienie.

zalety blachodachówki

Łatwy montaż

Dzięki ich niewielkiej masie i dużym wymiarom arkuszy skrócony jest czas montażu.

Odporność na działanie czynników atmosferycznych

Materiał ten dzięki nowoczesnym substancjom ochronnym jest odporny na działanie niekorzystnych czynników takich jak opady czy promienie słoneczne. Nie wymaga przy tym specjalnej konserwacji. Zaś w razie gdy zajdzie potrzeba można zastosować modele pokryte warstwą odporną na uszkodzenia powstające na skutek uderzeń kamieni czy też szyszek.

zalety blachodachówki

Blachodachówka jest nieocenionym materiałem pokryciowym na dachy zabytkowych budynków. A także wtedy gdy więźba dachowa przez swój długi okres użytkowania, straciła już parametry wytrzymałościowe. W takich przypadkach wiele konstrukcji mogłoby nie utrzymać znacznego ciężaru dachówek ceramicznych czy też cementowych.

Wymiary

Standardowa długość arkuszy mieści się w przedziale 1300 a 4500 mm przy szerokości całkowitej wynoszącej od 1080 do 1190 mm. Niektórzy producenci na specjalne życzenie klienta oferują też arkusze, których długość przycinana jest na dowolny wymiar, przy zachowaniu standardowej szerokości. Typowa szerokość blachy samonośnej to 4200 mm.

Blacha na lata

zalety blachodachówki

Trwałość blachodachówki, w zależności od zastosowanego modelu, a co za tym idzie materiału wykonania, wynosi od około 25 do 70 lat. Natomiast producenci udzielają gwarancji na okres od 10 do 15 lat. Należy pamiętać, że gwarancja zostanie uznana wtedy, gdy blachodachówka zostanie odpowiednio zamontowana. Ma to wpływ również na trwałość dachu.

Cięcie i gięcie czyli montaż

Przed przystąpieniem do prac montażowych dobrze jest sprawdzić geometrię dachu. Wystarczy przy tym pomiar długości przekątnych. Jeśli nie są one jednakowe oznacza to, że konstrukcja dachu jest, jak mówią dekarze, zwichrowana. W przypadku rozbieżności rzędu 20-30 mm zastosować można do wyrównania owiewkę wiatrową. Za kierunek montażu uznaje się linie okapu.

Jak zatem przebiega montaż blachodachówki?

Zazwyczaj układa się ją rzędami od okapu do kalenicy. Prace rozpoczynamy od prawego dolnego rogu. Poszczególne arkusze układane są na łatach. Warto wcześniej zamontować haki rynnowe i ewentualnie pasy nadrynnowe. Należy zwrócić uwagę, aby pierwszy rząd blachodachówki miał właściwy kąt w odniesieniu do okapu. Często przy okapie uwzględnia się deskę, która odpowiedzialna jest za prawidłowy kąt montażu. Przed ostatecznym przykręceniem arkuszy sprawdźmy raz jeszcze ostateczne ich przykręcenie.

Pamiętajmy o akcesoriach

blachodachówka modułowa Gerard Roofing

blachodachówka modułowa Gerard Roofing

Dla bezpieczeństwa domowników oraz przechodniów warto je zamontować, zresztą sprawdzą się one również latem przechwytując na przykład gałęzie czy też elementy uszkodzonego komina.

Zadbajmy o owiewki wiatrowe, pasy nadrynnowe oraz kominki izolowane lub nieizolowane. Przyda nam się także farba zaprawkowa i płyn do mycia dachów.

Oferta rynkowa w zakresie akcesoriów jest niezwykle obszerna. Wśród nich znajdziemy wiele elementów i detali dzięki którym nasz dach uzyska niepowtarzalny wygląd.

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze pokrycia dachowego jego cena nie powinna być decydującym kryterium zakupu. Bowiem od jakości dachu zależy trwałość całego budynku.

ASZ

4.9/5 - (13 votes)

Data publikacji: 13 lutego, 2012

Autor:

4.9/5 - (13 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Janka
    środa, 26 lutego, 2020

    Taka blachodachówka, która zapobiega powstawaniu mchu jest polecana zwłaszcza w miejscach nieopodal lasu. Często widzę takie domy, całkiem nowe, a już całe dachy w mchu. Mech nie wygląda estetycznie, a poza tym niszczy materiały budowlane, więc dachówki ze specjalnymi żywicami powinny być tam właśnie stosowane.

  2. Marta
    środa, 3 lutego, 2021

    Blachodachówka to produkt ekonomiczny, a to ma duże znaczenie podczas budowy domu. Skoro wraz z ceną idzie jakość to jest to dobre rozwiązanie. Dla każdego się coś znajdzie ponieważ jest wiele różnych rodzajów blachodachówek.

Podobne artykuły