Blachodachówka panelowa Modus

Blachodachówka modułowa PRUSZYŃSKI MODUS Arad
Blachodachówka modułowa PRUSZYŃSKI MODUS Arad 

Fachowcy wiedzą, że perfekcyjne ułożenie blachodachówki arkuszowej na skomplikowanych konstrukcjach dachów nie jest łatwe. Właśnie z myślą o takich dachach i łatwym układaniu pokrycia firma Blachy Pruszyński produkuje blachodachówkę panelową Modus.

Cechy ogólne

Blachodachówka Modus to eleganckie a zarazem trwałe pokrycie dachowe. Znajduje ono szerokie spektrum zastosowania niemal na wszystkich rodzajach dachów stromych o nachyleniu od 9° również na skomplikowanych konstrukcjach połaci. Wzór blachodachówki łączy w sobie tradycję i nowoczesność a przy tym perfekcyjnie wygląda na domach jedno- i wielorodzinnych, a także na obiektach gospodarczych, sakralnych i poddawanych renowacji.

Materiałem wykonania pokrycia Modus jest profilowana blacha obustronnie ocynkowana, którą dodatkowo powleka się kilkoma warstwami lakieru. Do wyboru jest powłoka połysk oraz matowa z 10-letnią gwarancją oraz Purmat z 30-letnią gwarancją.

Charakterystyka techniczna

Blachodachówkę Modus można nabyć jako jedno- lub dwumodułowy panel o wymiarach 1179 x 350 mm. Niewielkie wymiary są zaletą w porównaniu z tradycyjnymi arkuszami, przez co zyskuje się możliwość precyzyjnego i łatwego dopasowania do kształtu dachu, przy odpadach ograniczonych do minimum.

Blachodachówka modułowa PRUSZYŃSKI MODUS Arad
Blachodachówka modułowa PRUSZYŃSKI MODUS Arad

Istotną zaletą blachodachówki Modus jest niewielka masa, przez co zalicza się ją do najlżejszych pokryć – 4,7 kg/1 m2. Jak podkreśla Jan Grycuk, dekarz z wieloletnim doświadczeniem, właściciel firmy Przedsiębiorstwo Budowlane Nowy Dach Białystok „[ …] to duże ułatwienie dla dekarza, ponieważ układanie blachodachówki Modus nie wymaga wykonywania ciężkiej więźby dachowej. Ciężar pokrycia ma również istotne znaczenie w przypadku renowacji starych dachów, gdyż przy wymianie na lekkie blachodachówki nie trzeba jej wzmacniać, o ile jest w dobrym stanie.”

Warto podkreślić łatwy transport pokrycia ze względu na to, że blacha panelowa jest pakowana w pakiety. Ułatwia to jej przechowywanie, transport i rozładunek na placu budowy. Otwory montażowe są tak umiejscowione aby skutecznie maskowały wkręty montażowe. Z kolei dzięki odcinaniu blachodachówki po krawędzi kolejne panele bardzo dobrze przylegają i jest możliwe ich układanie na specjalnej listwie startowej, przy czym łączniki są niewidoczne.

Łatwy transport

Jako kluczową zaletę blachodachówki Modus dekarze wskazują łatwy montaż, dokładne pasowanie modułów oraz bezpieczną pracę z pokryciem eliminującą ryzyko skaleczenia. A do tego efekt końcowy jest imponujący!

Jednak pamiętajmy aby podczas układania pokrycia zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Do przenoszenia dachówki używajmy więc specjalnie przeznaczonej do tego odpowiednio podgiętej przedniej krawędzi. Jan Grycuk dodaje, że […]„transport blach modułowych na budowę, jak i na dach, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ani wielu pracowników, wystarczą dwie osoby. Niewielkie wymiary blachodachówki panelowej pozwalają ograniczyć straty materiałowe, a dzięki modułowemu systemowi montażu unikniemy błędów związanych z niedokładnym pomiarem połaci.”

Łatwy montaż

Podczas montażu pokrycia kolejność układania jest dowolna. Prace montażowe można rozpocząć od okapu. Moduł znajdujący się bezpośrednio nad okapem musi wystawać poza okap ok. 40-45 mm. Blacha jest układana rzędami w stronę kalenicy. Wielu dekarzy praktykuje również montaż w odwrotnej kolejności ze względu na możliwość łatwego poruszania po dachu. Moduły można montować zarówno od lewej do prawej strony jak i od prawej do lewej strony dachy. Wybierając miejsce rozpoczęcia układania pokrycia warto wziąć pod uwagę elementy dachu takie jak kominy, lukarny, okna połaciowe itp. Układanie blachodachówki Modus można rozpocząć właśnie od tych elementów konstrukcyjnych. Takie rozwiązanie umożliwia dopasowanie materiału do szerokości lub długości połaci przy ograniczeniu do minimum cięcia modułów. W opinii Jana Grycuka „[…] wykorzystanie blachodachówek panelowych to jeden z najszybszych sposobów na wykonanie pokrycia. Modus jako symetryczne pokrycie umożliwia montaż pokrycia od dowolnej strony oraz wykonywanie niewidocznych zakładów pionowych – dodaje Jan Grycuk. – Możliwość układania od kalenicy to istotna cecha ze względu na bezpieczeństwo pracy dekarzy, znacznie ograniczenie chodzenia po pokryciu dachowym, a także możliwość składowania na łatach. Co ważne, firma Blachy Pruszyński oferuje do wszystkich blachodachówek niezbędne akcesoria: wkręty, gąsiory i inne obróbki blacharskie, taśmy uszczelniające, farby zaprawkowe oraz blachy płaskie do wykonania nietypowych obróbek dekarskich” – dodaje Jan Grycuk.

Blachodachówka modułowa Modus to nie tylko trwałość, niebanalny wygląd dachu oraz łatwe przechowywanie i montaż. Warto również podkreślić, że klient na etapie wyboru zyskuje możliwość wyboru bogatej kolorystyki pokrycia przy różnorodnych powłokach ochronnych. W podstawowej palecie do wyboru jest 25 barw a dzięki zastosowaniu specjalnej technologii barwienia pokrycie jest odporne na działanie fotochemicznych procesów starzenia zapewniając trwałość koloru przez wiele lat.

 

logo modus

Szczegółowe informacje o pokryciu można znaleźć na www.pruszynski.com.pl i www.dachtwoichmarzem.pl


Blachodachówka panelowa Modus
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także