Blachodachówka

Blachodachówka sposobem na trwały i piękny dach

Blachodachówka jest materiałem, który wśród osób budujących i remontujących domy cieszy się bardzo dużą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ tak wykonane pokrycie dachu jest lekkie, stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne w szerokiej gamie kolorów i powłok.

Oszczędna blachodachówka

Do niedawna tradycyjne dachówki cementowe lub ceramiczne były najczęściej stosowanym pokryciem dachowym. Ostatnio osoby remontujące i budujące nowe domy często wybierają blachodachówki. Według statystyk ich sprzedaż roczna wynosi niemal 30% wszystkich pokryć dachowych.

Jednym z powodów takiej popularności jest jakość wyrobów, a także ogromna gama barw, powłok i wzorów. Pokrycia z blachy są ponadto znacznie, nawet 10 razy, lżejsze od tradycyjnych dachówek ceramicznych czy cementowych. Niewielka waga jest bardzo istotna w przypadku remontu pokryć dachowych, pozwala bowiem uniknąć wzmacniania osłabionej przez lata więźby dachowej.

Blacha dachowa oferowana jest przez wielu producentów i różni się jakością, trwałością, parametrami technicznymi, a przede wszystkim ceną. Zdarza się, że inwestor chcąc zaoszczędzić, wybiera tańszy produkt, nie uwzględniając parametrów technicznych, które decydująco wpływają na trwałość dachu, ani też na to, ile odpadów blachy zostanie wytworzonych (bez możliwości ich ponownego wykorzystania). W konsekwencji okazuje się, że całkowity koszt był wyższy, ze względu na przykład na konieczność dokonania poprawek lub szybkich napraw.

Jakość stali

Największe znaczenie dla trwałości blachodachówki posiada rdzeń, który najczęściej wykonany jest ze stali. Dobrze, gdy stal pochodzi z produkcji własnej producenta, wtedy od początku do końca kontroluje on jej wytrzymałość i sprężystość. Zgodnie z aktualnymi normami, rdzeń nie może mieć mniej niż 0.4 mm (zwykle ma 0.5 mm). Jako zabezpieczenie antykorozyjne, obustronnie stosowana jest warstwa cynku. Powłoka taka ulega samogalwanizacji, czyli wypełnia niewielkie ubytki i zarysowania, powstające podczas montażu i użytkowania dachu. Bardzo dokładnie należy sprawdzać grubość warstwy cynku (powinna być nie mniejsza niż 20 mikronów), gdyż znacząco wpływa to na trwałość i jakość blachodachówek. Producenci oferują równiez blachodachówkę z rdzeniem wykonanym z aluminium, obustronnie pokrywanym antykorozyjną warstwą pasywacyjną.

Jeśli zdecydujemy się pokryć dach blachodachówką, to głównym kryterium wyboru powinny być parametry techniczne. One bowiem wpływają na jej trwałość i wytrzymałość. Nie mniej ważne, zwłaszcza dla efektu wizualnego, są przetłoczenia i kolory, które nie rzadko muszą być zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 17 października, 2014

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł
  1. Jurek
    czwartek, 28 grudnia, 2017

    Blacha jest popularna nadal, ale głównie dlatego że dobrze wychodzi cenowo. Jednak teraz odchodzi się już od myśli, że blacha to coś gorszego. Mam dach modułowy kupiony w Budmacie i nie mogę narzekać. Całość trzyma się od kilku lat w naprawdę dobrym stanie, nic się nie odkształca, nie rdzewieje itd. Modułówki są łatwe w montażu, przyznali to dekarze, którzy u mnie pracowali.

  2. Kalina
    poniedziałek, 17 lutego, 2020

    Waga blachodachówek jest na pewno nie bez znaczenia. Producenci mają w swojej ofercie różne blachy różniące się parametrami, a więc każdy inwestor znajdzie coś dla siebie i dlatego blachy cieszą się tak dużą popularnością.

Comments are closed.

Podobne artykuły