Akcesoria dachowe

Budowa komina – o czym nie wolno zapomnieć?

W każdym budynku, w którym zamontowany jest kocioł centralnego ogrzewania, musi znajdować się także przewód odprowadzający spaliny na zewnątrz. Przepisy ściśle określają, z jakich materiałów może być wybudowany komin, w jaki sposób powinien być wykonany, jaką ma mieć przepustowość. Warto poznać zasady budowy komina przed przystąpieniem do pracy.

Przepisy dotyczące kominów

Według polskich norm budowlanych każdy dom posiadający kocioł centralnego ogrzewania powinien posiadać komin. Znajdować się w nim może kilka różnych przewodów: spalinowy, dymowy, wentylacyjny. Jeden dom może posiadać nawet kilka kominów, w zależności od potrzeb. Ściśle regulowane przepisami są także średnice poszczególnych przewodów – muszą one mieć na tyle dużą przepustowość, aby stwarzać odpowiedni ciąg, pozwalający na sprawną pracę systemu.

Kominy murowane

Tradycyjnym sposobem budowania komina jest murowanie z cegły. Ten rodzaj konstrukcji jest bardziej pracochłonny niż zakup komina systemowego, ale znacznie tańszy. Komin z cegły wykonany prawidłowo, z zachowaniem wszelkich zasad, będzie równie trwały jak komin z elementów prefabrykowanych. Kluczowym elementem jest prawidłowy wybór cegły – powinna być to cegła pełna, dobrze wypalona, niezawierająca margla i kamieni. Kupując materiał, warto przyjrzeć się jego wykonaniu. Boczne powierzchnie powinny być gładkie, barwa jednolita, powierzchnia bez spękań. Można także wykonać próbę poprzez uderzenie młotkiem murarskim – dobrej jakości cegła wyda czysty, metaliczny dźwięk. Drugim sposobem na przetestowanie materiału jest upuszczenie cegły z wysokości około 2 m na twarde podłoże. Gdy pęknie na pół lub wyszczerbi się, oznacza to, że jest dobrze wykonana. Jeśli rozpadnie się na drobne kawałki, lepiej będzie poszukać innego materiału. Kominy murowane mogą być wolnostojące lub związane ze ścianami nośnymi budynku. Budowę należy zacząć od wylania ławy fundamentowej. Projektując komin, należy uwzględnić, ile przewodów będzie się w nim znajdowało. Kanały spalinowe już na etapie budowy należy wyposażyć w odpowiedni wkład, zapobiegający niszczeniu cegieł.

Kominy systemowe

Wygodnym rozwiązaniem jest zakup komina systemowego, składającego się z prefabrykowanych części. Pod ten rodzaj konstrukcji również należy wylać ławę fundamentową. Kolejne moduły trzeba izolować za pomocą wełny mineralnej, jeśli takie są wskazania producenta, lub umieszczać rurę szamotową w odpowiednich obręczach dystansowych. Obudowę komina stanowią pustaki, murowane na zaprawę cementową lub cementowo-wapienną. Kominy systemowe nie powinny przylegać do ścian budynku; należy pozostawić odstęp około 2 cm. W przypadku gdy komin przechodzi przez strop drewniany, konieczne jest wycięcie drewnianych elementów w najbliższym otoczeniu komina i zastąpienie ich tak zwanymi wymianami.

Budując komin, możemy zdecydować się na murowanie lub na zakup komina systemowego. Pierwsze rozwiązanie będzie bardziej pracochłonne, ale za to tańsze. Drugie wiąże się z większymi kosztami, jest jednak łatwiejsze i szybsze w montażu

 


Data publikacji: 30 czerwca, 2016

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jarek
    środa, 13 lipca, 2016

    Zakup komina systemowego to najlepszy wybór. Szczególnie że można zrobić to online w dedykowanych sklepach np. Kominy.pl

Podobne artykuły