Okna dachowe

Ciepłe okna w dachu

Najwięcej ciepła ucieka z domu przez okna. Dlatego ich producenci starają się tak konstruować swoje wyroby, by do minimum ograniczyć straty energii. Dotyczy to także okien dachowych, wśród których pojawiły się już takie, które w pełni zasługują na miano energooszczędnych.

Do niedawna w kwestii energooszczędności okna dachowe pozostawały w tyle za tradycyjnymi. W dobie rosnących cen energii producenci nie mogli zignorować potrzeb rynku i wiodące firmy mają już w swojej ofercie produkty, których współczynnik U jest równy lub mniejszy niż 1 W/(m2K). Obniżenie współczynnika do takiego poziomu pozwala kwalifikować okna jako produkty energooszczędne.

Szyby są najważniejsze

Ciepłe okna w dachuOkna dachowe dogoniły parametrami izolacyjnymi okna tradycyjne, ich U wynosi już poniżej 1 W/(m2K). Zawdzięczają to w dużej mierze odpowiednio dobranym pakietom szybowym.

Duże płaszczyzny szyb zamontowane w dachu są latem przyczyną przegrzania pomieszczeń, zimą zaś – stanowią powód ich przechłodzenia. Dlatego głównym celem producentów jest stworzenie takiego pakietu szybowego, który ograniczy te niedogodności do minimum, a jednocześnie nie sprawi, że okno stanie się zbyt ciężkie, konstrukcja ramy zbyt masywna, a obsługa okna trudna. Tu liczy się bilansowanie zysków płynących z pogrubiania oszklenia w stosunku do kolejnych zmian, które to za sobą pociąga. Okna dachowe wyposażane są już w pakiety szybowe potrójne, a nawet poczwórne, z przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi gazami szlachetnymi, np. kryptonem, argonem. Ale to nie wszystko – szyby oddzielają od siebie tzw. ciepłe ramki dystansowe. Wcześniej powszechnie stosowane były ramki, aluminiowe które miały znacznie większą zdolność przewodzenia ciepła niż pozostałe części składowe okien. Ramka aluminiowa na obrzeżu szyby była więc drogą nadmiernego przenikania ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Aby tego uniknąć i poprawić współczynnik okien, zaczęto stosować ciepłe ramki, z tworzyw sztucznych o właściwościach termoizolacyjnych lub stali nierdzewnej. Poprawia to izolację termiczną krawędziach szyb, co powoduje podwyższenie ich temperatury i obniża ryzyko występowania tam kondensacji pary wodnej. Drugim czynnikiem ograniczającym straty ciepła przez szyby jest wypełnienie przestrzeni międzyszybowych gazem szlachetnym – kryptonem, argonem lub ich mieszaniną. Mają one wysoką gęstość (3-4-krotnie większą od azotu) przez co przyczyniają się do maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Ich drugą zaletą, ważną dla producentów i użytkowników okien są ich dobre właściwości tłumiące dźwięki. Zastosowanie gazu szlachetnego do izolacji polega na zastąpieniu nimi powietrza pomiędzy szybami zespolonymi. Pozwala to także zmniejszyć odległość pomiędzy taflami szkła. Im wyższa gęstość i lepkość gazu, tym bardziej ograniczona jest ucieczka ciepła. Dzięki możliwości zastosowania gazów szlachetnych nawet pakiet trójszybowy nie jest gruby, co pozwala osądzić go w ramach mających standardowe wymiary. Dodatkowym bonusem oferowanym przez producentów okien połaciowych jest wyposażanie ich w szyby pokryte niewidoczną powłoką tlenku metalu, która przepuszcza do wnętrz fale krótkie promieniowania słonecznego, ale jednocześnie stanowi barierę chroniącą przed wydostawaniem się ciepła na zewnątrz. Szyby zewnętrzne są też pokrywane powłokami, które zapobiegają przyleganiu brudu do ich powierzchni, co sprawia, że okna mniej się brudzą, a ewentualne zabrudzenia są łatwiej rozpuszczane i spłukiwane przez deszcz.

Montaż z ocieplaczami

Ciepłe okna w dachu

Szyby okien połaciowych zazwyczaj osadzane są w drewnianych ramach, choć kupić już można także okna wiodących producentów o profilach wykonanych z PCW. Profile drewniane przygotowywane są z drewna klejonego, suszonego komorowo. Mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, podobnie jak profile z PCW. Jednak okna dachowe o nawet najlepszym współczynniku U nie zatrzymają ciepła jeśli zostaną źle zamontowane. Aby poprawić izolacyjność producenci oferują w pakiecie akcesoria montażowe ułatwiające uszczelnienie styku ramy okna z konstrukcją dachu. To na przykład specjalne kołnierze uszczelniające (zwane także blokami termoizolacyjnymi), które umożliwiają ocieplenie okien dachowych ponad poziomem łat. Zbudowane są z elastycznego materiału ociepleniowego, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna, dzięki czemu po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Zastosowanie tego kołnierza pozwala na uniknięcie powstawania mostków termicznych. Kołnierza służącego do termoizolacji ramy okna nie należy mylić z kołnierzem uszczelniającym montowanym na pokryciu. W ogóle montaż zgodny z zasadami sztuki budowlanej i instrukcjami producenta odgrywa kluczową rolę w tym, by okno spełniało wymogi inwestora i producenta w zakresie energooszczędności. Nawet najlepsze okno nie zatrzyma ciepła, które będzie uciekało dookoła niego…

Co można kupić?

Ciepłe okna w dachu

1. Roto oferuje okno uchylno-wysokoosiowe Designo R8 może być wykonane z drewna lub PCW, dzięki okuciom obwiedniowym możliwe są dwa sposoby jego otwierania: uchylny lub wysokoosiowy (okno z dwiema osiami obrotu). W standardzie do wyboru są 3 warianty szklenia okien Designo R8:
• Roto blueLine – 2-szybowy pakiet energooszczędny zewnętrznie hartowany,
• Roto blueLine Plus z dodatkową izolacją akustyczną, powłoką Aquaclear i wewnętrzną szybą bezpieczną klejoną
• Roto blueLine Plus NE z potrójną szybą termoizolacyjną, zwypełnieniem kryptonem i powłoką Aquaclear. Współczynnik przenikalności cieplnej szyby Roto blueLine NE wynosi 0,56 W/(m2K), zaś całego okna Uw = 0,84 W/(m2K). Okna Designo R8 mają również seryjnie montowany blok termoizolacyjny WD.
2. Fakro oferuje okna dachowe FTT, sprzedawane w dwóch wersjach:
• FTT U8 Thermo, wyposażone w trzykomorowy pakiet szybowy U8, dostarczane i montowane wraz z kołnierzem EHV-AT Thermo, o współczynniku okna Uw= 0,58 W/(m2K).
• FTT U6 wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy U6. Okno to może być montowane z dowolnym kołnierzem uszczelniającym FAKRO. Okno FTT U6 ma współczynnik Uw= 0,81 W/(m2K).
3. Velux oferuje energooszczędne pakiety szybowe, montowane w oknie za dopłatą. Składa się na nie szyba dwukomorowa – 65 – która składa się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych kryptonem. Zewnętrzna szyba z hartowanego szkła float pokryta jest specjalną powłoką niskoemisyjną i dodatkowo powłoką łatwo zmywalną. Współczynnik izolacyjności termicznej Ug szyby wynosi 0,5 W/(m2K), natomiast Uw okna 1,0 W/(m2K).

AS

4.9/5 - (53 votes)

Data publikacji: 11 grudnia, 2012

Autor:

4.9/5 - (53 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. tomeczek
    środa, 20 grudnia, 2017

    Jak się to czyta to aż dech zapiera współczesne okna to prawdziwy kunszt techniczny . Uszczelki szyby połaciowe wypełnienie gazem pogubić się można ale na pewno są wygodne i ciepłe wraz z odpowiednim montażem pozwalają dużo zaoszczędzić na energi cieplnej

  2. lenorek
    środa, 20 grudnia, 2017

    W dzisiejszych czasach każdy szuka oszczędności, więc ciepłe okno w dachu , które zapobiegnie utracie ciepła jest doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście trzeba również pamiętać o odpowiednim rozwiązaniu dotyczącym wilgoci.

  3. kos
    środa, 20 grudnia, 2017

    Jeśli budujemy energooszczędny dom,to okna dachowe także muszą być nowoczesne i energooszczędne. Z okien tutaj przedstawionych najbardziej di mnie przemawiają okna Roto oraz Fakro i takie okna chciałbym kiedyś zamontować w swoim domu.

  4. Wesołek
    środa, 20 grudnia, 2017

    Szczerze powiedziawszy to nie sądziłem, że okna dachowe mogą być równie szczelne co okna tradycyjne. A jednak jest to możliwe i nawet od razu jest w czym wybierać – myślę, że oferta firmy Fakro jest najciekawsza. To świetna informacja zważywszy na to, że ceny energii są coraz wyższe. Z pewnością takie energooszczędne okna dachowe, ze względu na posiadane zalety, będą w najbliższym czasie na topie.

  5. szklarz
    środa, 20 grudnia, 2017

    To już nie te czasy kiedy mieliśmy okna dwuszybowe z przestrzenią powietrzną. Istna ucieczka ciepła. Z pewnością na uwagę zasługują okna dachowe zaliczone do energooszczędnych. Z pewnością cena ich jest stosunkowo wysoka, ale efekt polegający na oszczędnościach energii potrzebnej do ogrzania budynku, z pewnością zrekompensuje koszt inwestycyjne w przeciągu kilku lat. Na jakości takich okien naprawdę nie warto oszczędzać.

  6. Kacper
    środa, 20 grudnia, 2017

    Nie wiedziałem, że okna dachowe powinny spełniać takie same energetyczne jak tradycyjne okna. Jak widać producenci okien opracowują co raz to lepsze techniki oszczędzania ciepła. Najciekawszą propozycją wydaje się tutaj oferta firmy Velux.

  7. Leon
    środa, 20 grudnia, 2017

    Co raz to nowsze technologie dotyczące okien ,ich szczelności,odporności atmosferyczne itp . stają się faktem.
    Firmy takie jak Roto, Fakro, FTT czy Velux coraz cześciej zalecają
    doskonałe swoje technologie i oferują różne energooszczędne pakiety
    szybowe.

  8. Iwko24
    środa, 20 grudnia, 2017

    Producenci okien stosują coraz nowsze technologie aby zapobiec stratom ciepła.Takie energooszczędne okna potrafią zaoszczędzić sporo.Niestety mamy zwykłe i muszę przyznać,że podczas mroźnej zimy na poddaszu nie jest zbyt ciepło.

  9. irmotek
    środa, 20 grudnia, 2017

    Nie tylko w sprzetach ogólnrgo użytku i elektronice wchodzą coraz nowsze technologie, ale w zwykłych ( albo niezwykłych) oknach także dachowych. Gazy szlachetne, wielokomorowość bloków okiennych, folie termoizolacyjne i nie tylko. Jeszcze dać tylko folię od spodu zabezpieczajacą przed okaleczeniem przy zbiciu szyby i mamy SUPER OKNO. Jeszcze dodać dobre zabezpieczenie antywłamaniowe i możemy spać ciepło i bezpiecznie.

  10. Jan
    środa, 20 grudnia, 2017

    Dobre okna to podstawa, przez nie ucieka ogromna ilość ciepła i drenuje rachunki za opał, gaz itd. Nowej generacji okna dają nam większą możliwość przy wyborze i montażu. Są ładne, funkcjonalne i bezpieczne. Jest w czym wybierać. Przy wymianie czy budowie domu wybieram okna najwyższej klasy, nowoczesne, energooszczędne. Okna wybieram na lata więc musza być najlepsze.

  11. Sawa
    czwartek, 21 grudnia, 2017

    Dobrze, że powstały te energooszczędne okna. Na pewno wielu ludzi z nich skorzysta. Zamiast wydawać więcej na opał to lepiej wydać raz na porządne okna i cieszyć się ciepłem i mniejszymi wydatkami w przyszłości.

  12. hdh
    czwartek, 21 grudnia, 2017

    Okna z takimi ocieplaczami są bardzo dobrym rozwiązaniem. Również dobre jest to że są one energooszczędne.

  13. Karol
    czwartek, 21 grudnia, 2017

    Nie miałem pojęcia iż wykonanie i produkcja okna dachowego to taki skomplikowany proces. Z opisu wynika, iż przy projektowaniu okna należy uwzględnić szereg istotnych szczegółów. Istotne jest też, aby okno było porządnie i zgodnie z zaleceniami producenta zamontowane. Okno dachowe przecież nie tylko ma zdobić nasz dach, ale przede wszystkim ma być energooszczędne i spełniać wszelkie wymagania bezpieczeństwa. Myślę iż warto na te spraw zwrócić uwagę podczas zakupu. Myślę, iż postawiłbym w przyszłości na te z firmy Fakro.

  14. radek
    sobota, 23 grudnia, 2017

    Okna dachowe to piękne wykończenie sypialni lub salonu i jednocześnie otwarcie domu na światło. Niestety montaż jest skomplikowany i wymaga fachowe wiedzy. Nawazniejsze by trzymać się zaleceń producenta okien.

  15. Elwira
    sobota, 30 grudnia, 2017

    Zdecydowanie ciepłe okna dachowe to wyzwanie. Ważne, aby nie uciekały przez nie ciepło i były dobrze osadzone.

Podobne artykuły