Kolektory słoneczne

Ciepło ze słońca – kolektory słoneczne na dachu

Ciepło pochodzące z energii słonecznej to skarb w czasach rosnących cen energii cieplnej. Dlatego o tym, że warto kolektory zainstalować nie trzeba już nikogo przekonywać. Jednak wciąż powraca pytanie – jak to zrobić, by na tym nie ucierpiał dach.

Dobre miejsce – efektywne działanie

Istnieje kilka uniwersalnych wskazań dotyczących umiejscowienia kolektorów na połaci dachu, które gwarantują efektywne działanie tych urządzeń.
– kolektory słoneczne powinny być zwrócone stroną szklaną na południe, dlatego należy je montować na połaci dachu o wystawie południowej. Mniej efektywna jest połać o orientacji południowo- zachodniej, jeszcze mniej – południowo-wschodniej
– kolektory słoneczne powinny być ustawione pod kątem 45 stopni względem poziomu – wtedy ich możliwości są w pełni wykorzystane okresie od lutego do listopada. Jeżeli jednak urządzenia te mają być używane tylko latem, warto je zainstalować pod kątem 30 stopni
– kolektory słoneczne należy instalować w takim miejscu na dachu, które nie jest zacienione przez drzewa, sąsiadujące budynki itp.

Montaż bezpieczny dla dachu

Warto wiedzieć, że instalacja kolektorów słonecznych nie szkodzi dachowi, a montaż przeprowadzony prawidłowo nie grozi utratą szczelności przez dach. Kolektory można montować w pokryciu albo nad nim – zależy to od tego w jakiej fazie budowy lub użytkowania domu decydujemy się na ich zainstalowanie.

Jeżeli kolektory mają być zamontowane nad powierzchnią pokrycia dachowego instaluje się je na odpowiednio dobranej konstrukcji spodniej, dopasowanej do kąta nachylenia dachu. Zazwyczaj montaż polega na przytwierdzeniu kolektorów do krokwi za pomocą specjalnych haków.

Ciepło ze słońca – kolektory słoneczne na dachu

Standardowa konstrukcja spodnia, oferowana przez producentów kolektorów przeznaczonych do montażu nad połacią, nadaje się do ich montażu na dachu o nachyleniu od 30 do 60 stopni. Jeżeli kolektory chcemy zamontować na dachu o innym kącie nachylenia niż mieszczący się w tych widełkach – trzeba zastosować jeszcze konstrukcję korygującą. Montaż kolektorów na stelażu pozwala uniknąć naruszenia istniejącego pokrycia dachowego, co jest ważne dla wielu osób, na dodatek ułatwiają go odpowiednie akcesoria – na przykład dachówki solarne pozwalające bezboleśnie przeprowadzić przewody kolektora przez pokrycie dachowe.

Zamontować można także tzw. kolektory połaciowe, których montaż polega na wbudowaniu ich w połać dachu. Zastępują pokrycie dachowe w tych miejscach, w których są zamontowane. Taki sposób montażu jest bardziej estetyczny i efektywny – tym bardziej, że firmy produkujące okna dachowe oferują także kolektory – o identycznych wymiarach, jak okna. Dzięki temu można na połaci dachu tworzyć kombinacje z okien dachowych i kolektorów – bardzo dobrze prezentujące się wizualnie.

Kolektory na połaci

Najlepiej zaplanować montaż instalacji solarnej już w trakcie projektowania lub budowy domu, instalacji dokonać wtedy, gdy dach nie został jeszcze niczym pokryty. Warto jednak pamiętać i brać pod uwagę fakt, że modernizacja domowej instalacji grzewczej i wzbogacenie jej o źródło ciepła, jakim są kolektory solarne, jest oczywiście możliwa na każdym etapie istnienia domu.

Ciepło ze słońca – kolektory słoneczne na dachu

Przy dachu pokrytym dachówkami ceramicznymi lub cementowymi nie jest żadnym problemem zdjęcie fragmentu pokrycia i zamocowanie w tym miejscu kolektorów połaciowych. Instalacja takich kolektorów opiera się na identycznych zasadach, jakie obowiązują przy montażu okien połaciowych (co jak wiadomo możliwe jest do zrobienia w każdym momencie budowy domu, a także w trakcie jego użytkowania). Skoro montaż kolektorów tak dalece jest zbliżony do instalacji okien połaciowych – może być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę dekarską. Nie wymaga to także użycia żadnych specjalistycznych narzędzi.

Kolektory połaciowe mocuje się na łatach, bez ingerencji w konstrukcję dachu. W tym miejscu połaci, w którym znaleźć się ma kolektor należy w odpowiedni sposób rozmieścić łaty montażowe. Ponieważ kolektory połaciowe nie tylko wyglądem, ale także rozmiarem i zasadami montażu nie różnią się od okien połaciowych – szczelność ich połączenia z połacią dachu zapewniają standardowe kołnierze uszczelniające. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gdy wybierzemy kolektory połaciowe, wszystkie potrzebne do ich działania przewody, mocowania i łączenia ukryte są pod dachem i niewidoczne z zewnątrz, a także mniej narażone na przypadkowe uszkodzenia.

Ciepło ze słońca – kolektory słoneczne na dachu

Kolektory solarne przeznaczone do montażu w połaci mogą być instalowane pojedynczo, ale także w zestawach po kilka urządzeń – lub w połączeniach z oknami do poddaszy.

Uwaga na szczelność dachu

Podczas przeprowadzania przewodów idących od kolektora przez warstwy konstrukcyjne dachu, miejsce ich przejścia przez izolację należy dokładnie uszczelnić. Podłączenia do systemu grzewczego można dokonać w trakcie prac wykończeniowych bądź budowy instalacji. Powinien się tym zająć wykwalifikowany instalator mający doświadczenie w montażu systemów solarnych.

Czujnik temperatury podłączony do sterownika systemu solarnego powinien zostać zamontowany na kolektorze, tak gdzie temperatura bywa najwyższa.

red.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 6 czerwca, 2012

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły