Ciesielstwo – tradycja i nowoczesność – CKU w Garbatce-Letnisku

Ciesielstwo - tradycja i nowoczesność - CKU w Garbatce-Letnisku
Ciesielstwo - tradycja i nowoczesność - CKU w Garbatce-Letnisku 

Dzisiejsza sztuka ciesielska wymaga od wykonawcy znajomości bardzo szerokiej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, co powoduje, że cieśle muszą znać zagadnienia nie tylko związane z konstrukcją, ale również z ociepleniem, ochroną drewna oraz poszyciem. Te obszary wiedzy wzajemnie się przenikają i stanowią spójną całość.

Cieśle często stają przed zadaniem zaprojektowania czegoś samodzielnie, proponując rozwiązania inwestorowi – dotyczy to zarówno małej architektury jak też znaczących konstrukcji drewnianych. Dlatego koniecznym jest, aby cieśla znał nie tylko technologie nowoczesnych rozwiązań, ale potrafił również wykonać renowację czy rekonstrukcję elementów w technologii tradycyjnej, uwzględniając charakterystyczne dla regionu detale architektoniczne.
Organizowane przez CKU w Garbatce–Letnisku kwalifikacyjne kursy zawodowe ciesielskie i stolarskie uwzględniają wspomniane zagadnienia. Słuchacze otrzymują wiedzę teoretyczną o materiałach i łącznikach stosowanych w pracach ciesielskich oraz zastosowanie ich w praktyce. Nowoczesnych technologii i rozwiązań dostarczają nam nasi partnerzy, którzy prezentują najnowsze trendy i rozwiązania na rynku. Słuchacze poznają również zasady obsługi i zastosowania oprogramowania do projektowania konstrukcji z drewna m.in. firmy Dietrich’s, zajęcia praktyczne realizujemy narzędziami ciesielskimi firmy Festool, a wsparcie medialne i merytoryczne mamy dzięki czasopismu Fachowy Dekarz&Cieśla.
Obecnie coraz częściej inwestorzy stawiają na rozwiązania tradycyjnej ciesielki. Wychodząc temu na przeciw umożliwiamy naszym słuchaczom zdobycie tych bardzo przydatnych umiejętności. Dużo uwagi poświęcamy zajęciom praktycznym, wykonując konstrukcje w oparciu o park maszynowy i narzędzia, które nawet początkujący cieśle mogą zdobyć. Na zajęciach teoretycznych projektujemy m.in. altany, ściany, więźby w różnych konstrukcjach, okna, schody itp. wykonujemy kosztorys oraz zapotrzebowanie na materiały wykończeniowe, następnie szablony detali, konstrukcji drzwi, okiennic i realizujemy na zajęciach praktycznych. Mając do dyspozycji wszystkie podstawowe obrabiarki stacjonarne i elektronarzędzia przekazujemy słuchaczom wiedzę, jak można wykonać pracę na maszynach stacjonarnych oraz narzędziami ręcznymi, którymi dysponują. Po ukończeniu kursu słuchacze nie mają problemu ze znalezieniem pracy, większość rozpoczyna własną działalność a niektórzy podejmują wspólne przedsięwzięcia i realizacje. Kurs kończy się egzaminem państwowym i uzyskaniem kwalifikacji.

Zapraszamy na kursy w Garbatce-Letnisku.

Bogusław Szumilas

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.drzewna.com lub pod numerem telefonu 608 844 948.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także