Fotowoltaika

Co daje instalacja paneli słonecznych

Fotowoltaika to przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Do tego procesu niezbędny jest montaż specjalnego systemu fotowoltaicznego, w którego skład wchodzą zakładane na dach panele słoneczne. Odnawialne źródła energii już od kilku lat stanowią wspaniałą alternatywę pozyskiwania energii w ekologiczny, nieinwazyjny sposób. Czy warto inwestować w taki system i co właściwie dają panele słoneczne? Jak uzyskać dofinansowanie z rządu?

Rodzaje montowanych na dachu paneli słonecznych

Panele słoneczne dzielą się na dwa rodzaje, polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Każdy z nich składa się z krzemowych, połączonych ze sobą w specjalny sposób ogniw. Monokrystaliczne panele charakteryzują się jednak większą wydajnością, która sięga 16-20%, dla porównania panele polikrystaliczne mogą osiągnąć wydajność rzędu 14-16%. Wydajność tą oblicza się w procentach na podstawie ilości słonecznej energii przetworzonej na elektryczną. Wybór odpowiedniego rodzaju paneli należy skonsultować ze specjalistą, który, zanim przedstawi ofertę, obliczy roczne energetyczne zapotrzebowanie dla całej rodziny, ponieważ bez tego system fotowoltaiczny może okazać się niezbyt wydajny, by wyprodukować odpowiednią ilość energii. Ogromne znaczenie ma tutaj również powierzchnia dachu, jego nachylenie, oraz ułożenie budynku względem słońca. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Korzyści płynące z montażu paneli słonecznych

Montaż systemu fotowoltaicznego wiąże się ze sporymi kosztami, wydatek ten jest jednak jednorazowy. Dodatkowo taka inwestycja ma szansę zwrócić się już po kilku latach użytkowania, gwarantując niesamowite oszczędności na rachunkach. Ceny prądu stale wzrastają, za kilka lat mogą wzrosnąć nawet o 100%, przypadku korzystania ze swojej mini domowej elektrowni, nie ma takiego ryzyka. Panele słoneczne nie potrzebują dodatkowej obsługi, gwarantują długi czas nieprzerwanej pracy, od 25 do 30 lat. Nie są hałaśliwe oraz nie generują żadnych odpadów w czasie pracy. Decydując się na korzystanie z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, mamy realny wpływ na kondycję naszej planety, pozostawiając przy tym wolne od zanieczyszczeń, czyste powietrze. Biorąc pod uwagę, jak droga może być taka inwestycja, rząd przygotował specjalny program Mój Prąd, mający na celu wsparcie systemów fotowoltaicznych w Polsce. Jak uzyskać takie dofinansowanie?

Rządowy program dofinansowujący Mój Prąd

Program Mój Prąd to program oferujący dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Aby starać się o taką dotację, należy zamontować najpierw system paneli słonecznych, po czym zainstalować za pośrednictwem najbliższego zakładu energetycznego licznik dwukierunkowy. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek przez internet na stronie NFOSiGW lub wypełnić go osobiście na miejscu bądź wysłać pocztą. Program Mój Prąd oferuje wypłatę jednorazowej dotacji w wysokości 5 tys. złotych, która nie może przekroczyć jednocześnie 50 % wartości całej inwestycji. Budżet tego programu opiewa na kwotę 1 miliarda złotych, dzięki czemu jest w stanie dofinansować aż 200 000 tysięcy rodzin. Środki te są bezzwrotne, dostępne jednak tylko dla osób fizycznych, montujących panele słoneczne na dachu budynku mieszkalnego. Zdecydowanie warto złożyć odpowiedni wniosek i postarać się o jego pozytywne rozpatrzenie. Wypłata środków może znacznie wspomóc montaż systemu fotowoltaicznego w swoim domu, dzięki czemu inwestycja ta stanie się jeszcze bardziej opłacalna, tak aby po kilku latach przynieść czysty zysk.

4.9/5 - (18 votes)

Data publikacji: 13 kwietnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamil
    środa, 15 kwietnia, 2020

    Widać, że są korzyści z montażu takich paneli słonecznych – ekologiczne i ekonomiczne. Można nie znać się na tym, a w dobrze i instalacji pomogą specjalistyczne firmy. W rozliczeniu dotacji firmy i urzędy, wydaje się że trzeba zainwestować, ale po kilku latach to się zwraca.

  2. Jarek
    środa, 15 kwietnia, 2020

    Moda na ekologię promuje fotowoltaikę jak jeden ze sposobów zachowania naszej planety. Stworzono warunki korzystne dla inwestowania jest więc szansa, że sporo osób z tego skorzysta. Czas zwrotu inwestycji jest spory ale ze względu na przyszłe pokolenia warto. Polecam.

Podobne artykuły