Membrana dachowa

Co na więźbę dachową: sztywne poszycie dachu czy membranę dachową

Pragnąc wykończyć dach pokryciem profilowanym, trzeba podjąć decyzję, czy izolację utworzy papa na sztywnym poszyciu dachu, czy membrana dachowa układana wprost na krokwiach.

To jeden z niekończących się sporów toczących się między inwestorami, dekarzami i projektantami. Część z nich zachwala sztywne poszycie dachu zaizolowane papą, część zaś zaciekle broni wyższości nowoczesnych membran dachowych. Poznajmy ich argumenty.

Wstępne krycie na więźbie dachowej

Na dachach skośnych pokrycie z dachówki, blachodachówki bądź płyt falistych nie zawsze zapewnia 100% szczelności, zwłaszcza po wielu latach od zakończenia budowy. Gdy silny wiatr nawiewa krople deszczu, gdy topnieje śnieg lub gdy w pokryciu pojawiły się jakieś perforacje czy ubytki, woda może pod nie wnikać. Gdyby woda zdołała wniknąć pod dach, zamoczyłaby termoizolację z wełny mineralnej, wciąż najpopularniejszy produkt do ocieplania dachów skośnych. Mokra wełna traci zdolności izolacyjne, a znajdująca się między jej włóknami woda powoduje ponadto zamoczenie więźby i tworzy dogodne warunki do rozwoju grzybów domowych oraz pleśni. Przeciek przez pokrycie stwarza może zagrozić pomieszczeniom poddasza użytkowego i spowodować zacieki na suficie i skosach. Zagrożeń tych można uniknąć, wykonując na dachu tak zwaną warstwę wstępnego krycia.

Dwa rodzaje wstępnego krycia

Dawniej jedyną metodą zapewnienia szczelności było zbudowanie na krokwiach sztywnego poszycia z desek i zaizolowanie go papą, później narodziła się konkurencja papy – w postaci folii i membran dachowych układanych wprost na krokwiach. Dopiero po wykonaniu warstwy wstępnego krycia można na niej montować ruszt z kontrłat oraz łat jako podkonstrukcję nośną, na której spocznie pokrycie.

Papa na poszyciu dachowym

Papa jako rodzaj izolacji połaci wymaga tak zwanego sztywnego poszycia, przeważnie wykonywanego z impregnowanych desek – zwykłych lub łączonych na pióro i wpust. Deski przybija się do krokwi, niekiedy zamiast desek stosowane bywają też płyty drewnopochodne, na przykład płyty OSB lub sklejka wodoodporna. Do wykonania hydroizolacji na sztywnym poszyciu najlepiej nadaje się modyfikowana termozgrzewalna papa podkładowa na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, która ma posypkę mineralną. Taką papę układa się, zaczynając od strony okapu, a rolki rozwija się równolegle do niego. Papę mocuje się wzdłuż krawędzi gwoździami (papiakami). Poszczególne pasy zachodzą na siebie i są zgrzewane. dzięki czemu łebki gwoździ zostają zakryte papą i uszczelnione.

Membrana dachowa na krokwiach

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe posiadają zdolność przepuszczania pary wodnej od 700 g/m2/24 h – najlepiej 2000-3000 g/m2/24 h (współczynnik Sd – 0,08-0,02 – im mniejszy, tym lepszy). Zatrzymują wodę, a jednocześnie przepuszczają parę, która wydostaje się od strony termoizolacji połaci, czyli – mówiąc prościej – izolują i umożliwiają „oddychanie” dachu. Chronią również przed „wywiewaniem” ciepła z termoizolacji. Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe układa się na krokwiach równolegle do okapu, zaczynając od strony okapu, i przybija się zszywkami do krokwi. Każdy pas powinien zachodzić na niżej ułożony na szerokość 15-20 cm. Po ułożeniu membrany można przybijać do krokwi kontrłaty, a następnie łaty – prostopadle do nich. Jeszcze niedawno wiele firm oferowało również niskoparoprzepuszczalne folie dachowe o paroprzepuszczalności rzędu 20-25 g/m2/24 h. Odkąd jednak spadły ceny membran, stały się one mniej popularne. Niskoparoprzepuszczalne folie dachowe warto stosować do dachów skośnych nad poddaszem nieużytkowym, którego połacie nie będą ocieplane.

4.7/5 - (13 votes)

Data publikacji: 17 stycznia, 2015

Autor:

4.7/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły