Na rynku

Co nas czeka w branży? Relacja z targów DACH+HOLZ 2014

Targi DACH+HOLZ są bezpośrednią kontynuacją znanej przez lata imprezy wystawienniczej DACH+WAND. Jest to jedyna taka impreza wystawiennicza w Europie, która obejmuje wszystkie segmenty branży dekarskiej. Odbywa się co dwa lata w ścisłej współpracy z niemieckimi stowarzyszeniami dekarzy i cieśli, którzy zapewniają także nadzór merytoryczny. Oznacza to, że na targach spotyka się znakomitą organizację zarówno samych targów, jak i prezentacji na stoiskach. Fachowcy odpowiadają za wszelkie konferencje, wykłady i seminaria odbywające się podczas targów. Wskazują także trendy na rynkach i sugerują odpowiedni dobór tematyki imprez towarzyszących.

Oferta tematyczna prezentowana podczas targów DACH+HOLZ 2014 obejmowała następujące segmenty:

– pokrycia dachów i ścian zewnętrznych,
– dachy strome i płaskie,
– techniki uszczelnień,
– blachy, płytki i taśmy metalowe,
– izolacja akustyczna i cieplna,
– systemy połączeń i mocowań,
– podpory dachowe,
– konstrukcje wiązań dachowych,
– odprowadzanie wody z dachów,
– instalacje świetlne i wentylacyjne,
– piorunochrony, kominy, inne konstrukcje,
– technika solarna i urządzenia do pozyskiwania energii słonecznej,
– drabiny, rusztowania,
– dźwigi, maszyny, pojazdy,
– narzędzia, inne urządzenia,
– montaż budynków na sucho, konstrukcje z drewna,
– zielone dachy,
– budowa i rozbudowa poddaszy,
– środki chemiczne ochrony budynków,
– bezpieczeństwo i higiena pracy.

Niepowtarzalnym fenomenem tych targów jest rozległość ofert. Tu na miejscu można porównać wielkość, formę, kształty, strukturę powierzchni czy ciężar produktów. Aby ułatwić zwiedzającym orientację na targach, wystawcy zostali podzieleni tematycznie. W ten sposób każdej z hal przydzielono główne motywy.

Fot. 2 Polski akcent na targach – firma WABIS...Fot. 2 Polski akcent na targach – firma WABIS… Fot. 3 …i MDMFot. 3 …i MDM Fot. 4 Ten typ składanych drabin może pomieścićsię w bagażniku nawet niewielkiego samochodu. Łączona z kilku modułów może spełniać dla wykonawcy także funkcję podestu.Fot. 4 Ten typ składanych drabin może pomieścić się w bagażniku nawet niewielkiego samochodu. Łączona z kilku modułów może spełniać dla wykonawcy także funkcję podestu. Fot. 5Fot. 5 Fot. 6Fot. 6 Fot. 7Fot. 7 Fot. 8Fot. 8 Fot. 9Fot. 9 Fot. 10Fot. 10 Fot. 11Fot. 11

Jak zawsze na targach miały miejsce Mistrzostwa Świata Cieśli (fot.1), podczas których ekipy z różnych krajów miały za zadanie wykonać kilka typów konstrukcji drewnianych wykorzystując tradycyjne sposoby łączenia (na pewno nie na kratki).

Wykłady z  dziedziny ciesielstwa miały miejsce w  czwartek, podczas Dnia Architekta. Znani architekci zaprezentowali najlepsze obiekty drewniane, zrealizowane we współpracy z  cieślami.

Obecny na konferencji prezydent Centralnego Związku Niemieckiego Rzemiosła Dekarskiego Karl-Heinz Schneider podał kilka ciekawych informacji na temat kondycji branży w  Niemczech. Dekarze-blacharze najwięcej czasu spędzali w halach 8 i 9, gdzie prezentowane było wszystko, co ma związek z metalem na dachu: blachy, arkusze, materiały powlekane oraz samonośne fabryczne blachy profilowane na dachy i fasady. Dopełnieniem były stoiska producentów urządzeń do wyrobu odwodnień, systemów zamocowań oraz maszyn do obróbki blachy.

Na stoiskach producentów dachówek dało się zaobserwować tendencje do pokazania możliwości układania tego typu pokrycia na dachach o małym spadku (fot. 5). Jest to oczywiście możliwe – pod warunkiem, że pod spodem mamy drugi szczelny dach.Tematyką targów były nie tylko dachy, ale i ściany. Bogatą ofertę zastosowań łupka kamiennego na elewacji w różnych technologiach krycia zaprezentowała firma Rathscheck (fot. 6). Firma RHEINZINK natomiast przedstawiła elewacje wentylowane z wykorzystaniem blach perforowanych (fot. 7).

Dało się zauważyć, że naturalne materiały były prezentowane w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami – tu przykład łupka Rathscheck na drewnianej podkonstrukcji, Pewnym nieporozumieniem, zwłaszcza dla dużej ilości przedstawicieli branży blacharsko- dekarskiej, było natomiast przedstawienie materiałów imitujących tradycyjne rozwiązania z blachy miedzianej i cynkowo- tytanowej w technologii rąbka – alternatywną technologią z folii PCV z przyklejanym rąbkiem na elewacji. Te stoiska nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzbudzając raczej egzotyczne odczucia u rzemieślników. Fot. 8 i 9 pokazują folię PCV imitującą blachę miedzianą i tytan-cynk.

Kolejna imitacją wpisująca się w trendy w dachach dachówkowych była blachodachówka imitująca płaska dachówkę zakładkową (fot. 10).

Ciekawostką już na kolejnej edycji targów była budowa domów i konstrukcji drewnianych w systemie Suteki (fot. 11). Wykonane z wysokiej jakości materiałów, przy użyciu łączników ze stali węglowej – rewolucyjnej metody do budowy konstrukcji pomaga stworzyć solidne, precyzyjne wykonane budynki, zapewniając przy okazji wysoki poziom wydajności. Na targach wzięło udział około 600 wystawców z  Niemiec i  zagranicy. Zaprezentowali oni najnowsze produkty z  branży dachowej, fasadowej, rozbudowy poddaszy, budownictwa drewnianego, blacharki budowlanej i  obróbki metali. Stoiska zajęły ok. 70 tys. m2, co odpowiada powierzchni dziewięciu boisk futbolowych.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 23 maja, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły