Ćwiczenie stylu

Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna
Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna 

Dzięki niemieckiemu architektowi i planiście miejskiemu Josefowi Stübbenowi, De Haan jest na belgijskim wybrzeżu oazą stylu. W 1912 r. opracował on plan i precyzyjne wytyczne budownictwa w Concessie, na obszarze wydmowym , który przekazano na cele rozwijającej się dopiero turystyki. Architekt Ievan Decoster zbudował tam ostatnio willę, silnie nawiązującą do stylu Stübbena.

Zgodność wyglądu i wrażeń

Preferencje Stübbena dla proporcjonalnych domów w stylu normandzkim w dalszym ciągu determinują powstające, miejskie plany zagospodarowania przestrzennego. Nowe projekty muszą być zgodne z istniejącą architekturą pod względem formalnym i estetycznym, ale jednocześnie nie mogą być nijakimi i nieciekawymi kopiami. Było to porywające i ambitne ćwiczenie stylistyczne dla architekta, takiego jak Ievan Decoster, projektującego głównie obiekty nowoczesne.

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na koncepcję budynku, był kształt i ukierunkowanie narożnej działki, na której miał być postawiony. Aby zapewnić wystarczająco dużą przestrzeń wewnątrz, konieczne było zastosowanie konstrukcji wychodzącej ku górze. Architekt dodał również od frontu, po stronie południowej, przestronny taras.

Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna
Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna

Trudna praca dekarska

Zgodnie z przepisami, ściany muszą być białe. Wykończenie paneli, które nawiązuje do stylu anglo- normandzkiego, składa się z listew przedzielonych warstwą tynku. Poszczególne fragmenty domu zyskują wyrazistość dzięki swobodnej grze kształtów i wysokości dachu oraz okien mansardowych. Fantastyczna praca dekarza, który za wszelką cenę chciał zademonstrować swoje umiejętności na niezliczonych spadkach dachu! Czerpał on przyjemność z wykonywania kanałów rynnowych, narożników, krawędzi, okien wykuszowych i innych detali wymagających precyzji. Miedziane orynnowanie idealnie pasuje do całości koncepcji.

Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna
Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna

Preferowana kolorystyka naturalna

W myśl prawa, dach pokryto gładką dachówką. Architekt wybrał kolor naturalnej cegły. „Na lotniczym zdjęciu regionu od razu widać, że jest to odcień dominujący”. Wybór Koramic, jako dostawcy był dla Ievana Decostera oczywisty. „Współpracuję z tą firmą już od trzydziestu lat i jestem w pełni usatysfakcjonowany”.

Projekt: Rezydencja prywatna, De Haan (Belgia)
Architekt: Ievan Decoster, Varsenare (Jabbeke)
Firma dekarska: Carl Godderis, Handzame
Dachówka ceramiczna: Koramic Pottelberg Plain Tile 301 Smooth, czerwień naturalna
Cegła na elewacji: Terca Quirijnen, czerwona, szlifowana

Data utworzenia: 07.05.2013


Komentarze

  • Amelia napisał(a):

    Ciężko stworzyć coś ciekawego jeśli mamy tak wiele ograniczeń. Domy muszą być w podobnym stylu co okolica, a jednocześnie nie mogą być zwykłą kopią. Kolory ścian czy dachówka były z góry narzucone, ale architekt i wykonawcy wykazali się przy tym wysoką klasą.

  • Wit napisał(a):

    Ciekawa i godna polecenia koncepcja zabudowy terenu według określonych wytycznych przy założeniu niepowtarzalności. Dzięki temu całość jest spójna a detale, szczegóły i różnorodność zaspokajają potrzebę estetyki. Białe ściany, ceglane płaskie ceramiczne dachówki, miedziane wykończenia - zazdroszczę mieszkańcom i gratuluję architektowi.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły