Do czego potrzebna jest adaptacja gotowego projektu domu?

adaptacja projektu gotowego
adaptacja projektu gotowego 

W Polsce wiele osób decyduje się na zakupienie gotowego projektu domu jednorodzinnego. To korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę ceny oraz czas. Musimy jednak pamiętać o tym, że projekt gotowy będzie wymagał także adaptacji. Dlaczego jest ona potrzebna?

W Polsce wiele osób decyduje się na zakupienie gotowego projektu domu jednorodzinnego. To korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę ceny oraz czas. Musimy jednak pamiętać o tym, że projekt gotowy będzie wymagał także adaptacji. Dlaczego jest ona potrzebna? Odpowiedź znaleźliśmy na www.dom.pl. Szczegóły poniżej.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są projektami kompletnymi, ale tworzonymi z myślą o idealnych warunkach budowy – przestrzeni, lokalizacji. Jednak nie każda działka jest idealna – pojawiają się różne zniekształcenia terenu, lokalne wymogi, różne miejsca uzbrojenia. Właśnie dlatego konieczna jest adaptacja projektu, czyli dokonanie jego przygotowania do miejscowych warunków.

Adaptacja gotowego projektu domu jednorodzinnego odnosi się do dwóch zakresów, a mianowicie pierwszym w nich jest dokonanie adaptacji do zaistniałych warunków, natomiast drugim do oczekiwań klientów.

Adaptacja do warunków panujących na działce

To podstawowa, wymagana adaptacja w ramach projektu domu jednorodzinnego kupionego jako gotowy. Wówczas architekt adaptujący wykonuje modyfikację projektu w zależności od warunków naturalnych panujących na działce. Pod uwagę bierze się wtedy ukształtowanie terenu, charakterystykę gruntu, strefy klimatyczne.

Jeśli zachodzi taka konieczność, architekt adaptujący nieco zmienia projekt gotowy, na przykład pod kątem konstrukcji, instalacji. Zmiany mogą dotyczyć między innymi kąta nachylenia dachu, szerokości elewacji, wysokości budynku, co wynika z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo z Warunków Zabudowy.

adaptacja projektu gotowego

Adaptacja do oczekiwań klienta

Drugi wymiar adaptacji projektu gotowego odnosi się już do oczekiwań klienta. Takie zmiany nie są konieczne w realizacji, ale często klient chce je wprowadzić, ponieważ gotowy projekt nie odpowiada mu całkowicie.

Zmiany te mogą dotyczyć między innymi modyfikacji w układzie funkcjonalnym budynku, wykończenia elewacji, sposobu ogrzewania mieszkania, zastosowanych materiałów i technologii. Warto wskazać, że biura oferujące gotowe projekty pozwalają na dokonanie zmian bez konieczności uzyskania zgody, ale tylko w wyznaczonym zakresie. Nie możemy więc wprowadzić w projekcie zbyt dużych modyfikacji.

Podsumowując, jeśli chcemy zakupić gotowy projekt domu, powinniśmy pamiętać o tym, że czeka nas również jego adaptacja. To także dodatkowy koszt, który zależy głównie od zakresu wprowadzonych zmian. Architektów zajmujących się adaptacją możemy znaleźć na terenie całego kraju. Koszty ich usług rozpoczynają się od około 1 500 złotych, natomiast kończą na ponad 3 000 złotych.

Data utworzenia: 20.05.2018


Do czego potrzebna jest adaptacja gotowego projektu domu?
4.9 (97%) 20 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także