Budownictwo drewniane

Czy folia grzewcza na podczerwień to dobry sposób na ogrzewanie podłogowe?

 Niezwykle przyjemnie jest postawić stopę na ciepłej podłodze, kiedy na dworze pojawią się pierwsze niskie temperatury, a z czasem i mróz. Aby móc poczuć taki komfort, wystarczy postawić na folię grzewczą na podczerwień. Na czym dokładnie polega ta metoda ogrzewania podłogowego?

Poszukiwanie alternatywnych źródeł ogrzewania stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Coraz częściej młodzi ludzie budujący domy lub remontujący swoje mieszkania myślą o ekologii i środowisku. Folia grzewcza na podczerwień to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, dzięki któremu do powietrza nie przedostają się kolejne zanieczyszczenia. Zanim jednak zdecydujecie się na ten rodzaj ogrzewania podłogowego, warto zapoznać się z tym, jak dokładnie działa i gdzie jego zastosowanie sprawdzi się najlepiej.  

Na jakiej zasadzie działa folia grzewcza?

    Ogrzewanie podłogowe to niezwykle popularne rozwiązanie, które wybierane jest coraz częściej. Nie tylko sprawia, że w domu robi się cieplej, ale także zapewnia znacznie większy komfort, szczególnie jeśli zamontowane jest w łazience i salonie. Po wyjściu spod  prysznica przyjemnie jest stanąć na ciepłej podłodze lub płytkach gołą stopą. Na jakiej zasadzie działa taka instalacja? Folia grzewcza to rodzaj grzejnika elektrycznego, który wyposażony został w grafitową grzałkę. Opór elektryczny sprawia, że folia zaczyna wytwarzać rodzaj długiego promieniowania podczerwonego skutecznie ogrzewającego organizmy żywe i przedmioty, jednak nie oddającego ciepła do powietrza. Promieniowanie podczerwone porównywane jest do ciepła słonecznego, które jest najbardziej naturalnym rodzajem ogrzewania. Folia może zatem ogrzać ściany, podłogę, sufit i wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania promieni podczerwonych. 

Ogrzewanie podczerwienią stosowane jest również w promiennikach podczerwieni, które montowane są na ścianach i sufitach. Podobnie jak w tym przypadku, proces nagrzewania zależny jest od umiejscowienia folii i dobrania odpowiedniej mocy do wielkości  pomieszczenia. Zazwyczaj zaleca się wyłożenie folią przynajmniej 80% powierzchni pokoju.   

Gdzie folia grzewcza sprawdzi się najlepiej i jakie są jej zalety?

    Folie grzewcze dzięki swojej cienkiej i elastycznej budowie mogą być stosowane w wielu pomieszczeniach czy budynkach. Świetnie sprawdzą się w domach, mieszkaniach, halach magazynowych, biurach a nawet kościołach. Można je wykorzystać również do ogrzania budynków o przeznaczeniu przemysłowym, a także jako ogrzewanie medyczne związane z rehabilitacją. Folie grzewcze zazwyczaj kładzie się pod panele lub pod wylewki, ponieważ to właśnie tam najlepiej przenoszą ciepło.

    Jakie są najczęściej wymieniane zalety folii grzewczych na podczerwień? Przede wszystkim należy zacząć od niskich kosztów eksploatacji i dość niskich kosztach związanych z taką inwestycją. Bardzo często użytkownicy podkreślają również małą awaryjność ogrzewania podczerwonego, w którym jeśli już coś ma się zepsuć, nie jest to cały system, a jedynie termostat, który można z łatwością naprawić. Dodatkowo wymienić można: 

  • szybki i prosty montaż;
  • równomierne rozchodzenie się temperatury;
  • brak strat energii związanych z przesyłem ciepła;
  • możliwość dogrzewania konkretnych pomieszczeń w zależności od zapotrzebowania;
  • bezpieczeństwo użytkowania bez strachu o nieoczekiwany wybuch czy uwalnianie się trującego czadu;
  • dostosowanie temperatury do oczekiwań dzięki wbudowanemu termostatowi (również zdalnie).


Wymieniając zalety folii grzewczych, nie można zapomnieć również o ekologii i środowisku. Ten rodzaj ogrzewania nie oddaje do powietrza żadnych substancji trujących, na przykład CO2. Z pewnością jest to jeden z lepszych wyborów, który w połączeniu z systemem fotowoltaicznym w kolejnych latach użytkowania może przynieść zauważalne oszczędności w domowym budżecie.

4.7/5 - (39 votes)

Data publikacji: 28 września, 2020

Autor:

4.7/5 - (39 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    poniedziałek, 28 września, 2020

    Każde rozwiązanie ograniczające koszty i proekologiczne jest godne zainteresowania. Folia grzewcza jest ciekawą propozycją. Jej zalety dodatkowo zachęcają do montażu. Pozostaje tylko problem ogrzewania podłogowego w przypadku alergików, co w dzisiejszych czasach jest już sporym problemem. Ale sam chętnie bym ją zastosował. Folia grzewcza to coś co trzeba polecić nowym inwestorom.

  2. Damian
    poniedziałek, 28 września, 2020

    folia grzewcza to dobry sposób na podgrzanie i podniesienie standardu mieszkania. rzeczywiście niewiele tam może się zepsuć bo konstrukcja jest dość prosta. jedynie zużycie energii to prąd, mimo wszystko bezpieczne. niestety z tym montażem trzeba pomyśleć przy nowej realizacji lub remoncie.

  3. kimen
    niedziela, 1 sierpnia, 2021

    Ja myslałem o folii ale bez remontu większego łatwiej było zainstalować panele na podczerwień i powiem wam, że jestem bardzo zadowolony. Mam polskiej produkcji kupione panele Infrared OXYLY – mega wydajność, niskie koszty uzywania, wygoda i komfort bo steruje wygodnie z telefonu no i zona dodaje że estetyka górą bo sobie kazala nadrukowac zdjecia wnuków i dzieci i ma galerie na ścianie, która jej grzeje 😉 fajne roziązanie, serio

  4. Ania *
    niedziela, 22 sierpnia, 2021

    Czy jest możliwość zobaczyć u kogoś w prywatnym fomu/mieszkaniu w Łódzkim, jak działają folie grzewcze bardzo mi zależy,proszę o wiadomość.

Podobne artykuły