Budownictwo tradycyjne

Czy opłaca się użyć płyty fundamentowej zamiast zwykłego fundamentu?

Budując dom trzeba wszystko dokładnie zaplanować – od fundamentów począwszy. Nawet już na etapie wyboru gruntu, jeszcze przed rozpatrzeniem projektu domu i uruchomieniem spraw formalnych w urzędach, warto wiedzieć o nowej technologii płyt fundamentowych.

Płyta fundamentowa lepsza od tradycyjnego fundamentu dla domu

Warto wiedzieć najpierw, gdyż może się okazać, że grunt niedostępny dla budowy domu na tradycyjnych fundamentach, będzie można wznieść na płycie fundamentowej. I wcześniej niż zatwierdzenie projektu domu, gdyż płyty fundamentowe wydatnie zmieniają myślenie o budynku.

Budownictwo domów w naszym kraju dopiero odkrywa to, co liczne kraje zachodnie odkryły już jakiś czas temu. Tak naprawdę dla zastosowania tradycyjnej ławy fundamentowej nie ma żadnego uzasadnienia, jeżeli wiemy o znacznie bardziej zaawansowanej technologii płyt fundamentowych.

Paratii – jak korzystamy na płytach fundamentowych

Wymienimy teraz zalety budownictwa bazującego na płytach fundamentowych, a dla zainteresowanych podajemy koszty związane z ich użyciem: płyta fundamentowa – cennik Paratii. Ramy artykułu nie pozwalają zaprezentować w pełni tego osiągnięcia inżynierii budowlanej, więc przejdźmy szybko do samych faktów i konkretów. Dzięki płycie fundamentowej możemy:

  • Budować dom nawet na gruntach, na których zwykły fundament będzie za słaby (np. grunty z dużą zawartością piachu).
  • Zaoszczędzić czas, gdyż instalacja płyty fundamentowej jest możliwa prawie natychmiast.
  • Mieć podłogę bez wylewki, gdyż płyta fundamentowa będzie świetną posadzką, jest na to gotowa.
  • Zabezpieczyć dom przed zawilgoceniem lepiej niż w konkurencyjnych rozwiązaniach.
  • Poczynić olbrzymie oszczędności na energii cieplnej, gdyż nie ma lepszych technik grzewczych niż płyta fundamentowa, która znakomicie izoluje budynek i zapewnia (zależnie od wybranego typu) niezawodne ciepło dla domu.
  • Budować dom “nieklasyczny”, zrealizować nawet najśmielszy projekt nowoczesnego domu, ponieważ płyta fundamentowa będzie stanowić odpowiednie podłoże dla każdej konstrukcji.

To główne zalety technologii budowlanej płyt fundamentowych, która jasno wykazuje swoje przewagi nad zwykłym fundamentem.

Czy płyta fundamentowa ma jakieś wady?

Należy tu wspomnieć tylko o jednej sprawie. Wzorce architektoniczne (nawet tzw. “wielką płytę” z lat 70′) zwykle importowaliśmy z Zachodu. To samo zjawisko ma miejsce przy popularyzacji płyty fundamentowej. W krajach Europy Zachodniej i Skandynawii stanowi ona standard, u nas dopiero rozpoczyna swoją karierę. Technologia jest dość nowa, dlatego, niestety, nadal należy do niej przekonywać. Lecz z pewnością “lepsze wypiera gorsze”, zatem płyta fundamentowa to przyszłość, która już dziś puka do naszych drzwi.

4.9/5 - (32 votes)

Data publikacji: 31 grudnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (32 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    czwartek, 25 lutego, 2021

    Ja zauważyłem już powrót płyty fundamentowej do łask. Nowopowstające domy w mojej okolicy coraz częściej z niej korzystają. O ile pierwszy, który obserwowałem budził moje zainteresowanie , to kolejne już mniejsze, gdyż poszczególne etapy były mi już znane. Myślę, że gdyby dziś budował to też bym miał płytę fundamentową doskonale izolująca dom od podłoża.

  2. Ewelina
    sobota, 17 września, 2022

    Po wielu przemyśleniach i konsultacjach z osobami z branży zdecydowałam się na płytę fundamentową. Po dłuższym czasie okazało się, że była to jedna z lepszych decyzji. Dodatkowo doposażyłam płytę w ogrzewanie elektryczne i nie żałuję. Koszt instalacji ogrzewania podłogowego w płycie wyszedł około połowę taniej niż w przypadku tradycyjnej podłogówki. Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć, że było warto. Dzięki energooszczędnej płycie dom jest bardzo ciepły i tani w ogrzewaniu, miesięczny koszt ogrzewania zamyka się w kwocie około 200-250 zł. Zdecydowałam się na firmę FUNDAMENT.NET.PL i szczerze polecam. Obsługa jak i doradztwo na najwyższym poziomie. Dla zainteresowanych zostawiam numer bezpośrednia do Pana Kamila, który przygotowywał dla mnie ofertę i podpisywał ze mną umowę – 662 477 800. Pozdrawiam, Ewelina.

Podobne artykuły