Budownictwo drewniane

CZYM JEST BUDOWNICTWO PASYWNE

Budynki pasywne to po prostu budynki. Można je scharakteryzować jako obiekty energooszczędne najnowszej generacji, o najwyższej jakości, zgodne z obecnym stanem wiedzy z zakresu fizyki budowli i dostępnych materiałów. Wiele osób dostrzega lub słyszało o budownictwie pasywnym jedynie w kontekście oszczędzania energii. Tak naprawdę jest to ogromna, ale drugorzędna zaleta. Dlaczego?

U podstaw budownictwa pasywnego nigdy nie leżało oszczędzanie energii. Nie jest to standard, który pojawił się wczoraj, ale owoc prac rozwojowych prowadzonych nieprzerwanie od połowy lat 80-tych, przede wszystkim w Austrii i Niemczech. Każdy musi zdać sobie sprawę, iż ponad 25 lat temu, kiedy rozpoczęto prace nad standardem pasywnym, koszty energii były tak niskie, że pierwotnie nikt nie brał ich pod uwagę realizując nowe obiekty lub modernizując stare. Nie stanowiły tym samym głównego bodźca do opracowania nowego standardu – nazwanego później standardem pasywnym.

sukces budownictwa pasywnegoCo było istotą rozwoju? U podstaw budownictwa pasywnego zawsze stał człowiek. Celem nadrzędnym było zagwarantować ludziom w budynkach o różnym przeznaczeniu, najwyższego możliwego komfortu temperaturowego i jakości powietrza przez cały rok. Wykorzystując przy tym zdrowe i bezpieczne dla zdrowia rozwiązania i gwarantując wreszcie ekstremalnie tanie koszty eksploatacji już od pierwszego dnia funkcjonowania budynku, a przez cały cykl jego życia. Jak niskie są to wartości dla budynków pasywnych, może świadczyć na przykład średni, roczny koszt za każdy m² ogrzewanej powierzchni, który wynosi jedynie 3 zł. Energooszczędność nabrała ogromnego znaczenia jeszcze w latach 80-tych i 90-tych, kiedy koszty nośników energii zaczęły rosnąć w sposób liniowy. Taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś, a tym samym każda podwyżka cen energii bez względu z jakiego źródła ona pochodzi, przemawia w rachunku ekonomicznym za budownictwem pasywnym.

Budownictwo pasywne to inteligentne, innowacyjne, interdyscyplinarne rozwiązanie, które sprawdza się nieprzerwanie każdego dnia od przeszło 25 lat. To obiekty o najwyższym komforcie termicznym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, wynoszącym nie więcej niż 15 kWh/m²/rok) czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2/rok, lub 5 kWh prądu w połączeniu z pompą ciepła. Jest to najtańsze rozwiązanie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacyjne i koszty utrzymania budynku jako jedno miesięczne obciążenie. Odnosząc tę wartość do porównania procentowego ze standardowymi obiektami tego typu w Polsce, budynek pasywny pozwala na oszczędność energetyczną na poziomie aż 90 %, a dodatkowe nakłady inwestycyjne zaczynają zwracać się już od pierwszego dnia eksploatacji.

Rozwiązanie jest genialne, bowiem gwarantuje zwiększenie komfortu, efektywności energetycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. To odwrotnie niż w tzw. tradycyjnym budownictwem, gdzie dla zapewnienia namiastki komfortu, potrzeba dużej ilości dostarczanej w sposób ciągły energii, co przekłada się na wysokie koszty eksploatacji.

Mniejsze nakłady na energię do grzania i chłodzenia obiektów w standardzie pasywnym, oznaczają również redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery oraz umożliwiają na szeroką skalę zaopatrywanie budynków z odnawialnych źródeł energii pozyskiwanej regionalnie. Budynek pasywny jest tym samym przyjazny dla środowiska i wpisuje się w działania całej Unii Europejskiej związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Jest jedynym słusznym lekarstwem na smog i niezbędnym elementem miast niskoemisyjnych.

Pamiętaj – w 2021 roku zaczyna obowiązywać w Polsce standard niemal zeroenergetyczmy, a pod tym standardem zarówno w obiektach nowych jak i modernizowanych kryje się budownictwo pasywne. Przygotuj swoją firmę do ogromnych zmian w 2021 roku. Skorzystaj z moich profesjonalnych szkoleń. Masz szansę otrzymać Europejski Certyfikat, Tytuł, Logo uznawane i rozpoznawane na całym świecie. Zdobędziesz wiedzę i narzędzia by zostać Ekspertem. Zostaniesz wpisany na elitarną Europejską Listę Ekspertów z tego zakresu. Tej wiedzy nie znajdziesz w książkach czy internecie. Przygotuj swoją firmę do ogromnych zmian w 2021 roku. Bądź kilka kroków przed konkurencją: www.greencherry.eu/szkolenie-mistrz-budownictwa-pasywnego/

 

Kamil WiśniewskiTRENER: Arch. Kamil Wiśniewski to projektant, który walczy o zdrowe budownictwo w Polsce. Akredytowany i szkolony przez Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt trener i ekspert z zakresu budownictwa pasywnego, założyciel GreenCherry Architecture i Akademii Zdrowego Budownictwa. Zaprojektował 75 400 m² powierzchni w standardzie pasywnym w 6 państwach. Doradza w temacie szeroko rozumianej efektywności energetycznej oraz od 6 lat prowadzi szkolenia eksperckie, podczas których przeszkolił już 627 osób. Ma 11 lat doświadczenia praktycznego i projektowego, związanego z tematyką budownictwa pasywnego, pasywnego zeroenergetycznego i dodatnioenergetycznego oraz autonomicznego.

 

 

 

 

 

 

4.9/5 - (27 votes)

Data publikacji: 22 września, 2018

Autor:

4.9/5 - (27 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    piątek, 25 stycznia, 2019

    Widziałam, że domy pasywne zużywają mniej energii, ale żeby aż tak? Tylko 1,5 metra3 gazu na m3 na rok? Nieźle. To są bardzo niskie koszty. Tyle że dodatkowe nakłady inwestycyjne nie zwrócą się ani w rok ani w dwa lata. Ciekawe czy jest jakieś opracowanie, które uwzględnia nakłady i opłacalność. Dodatkowym plusem jest ekologia.

  2. Alojzy
    czwartek, 21 listopada, 2019

    W dobie energooszczędności i ekologii całe budownictwo powinno być pasywne. Są technologie, które są na tyle powszechne, że nie są to gigantyczne koszty. I to powinien być kanon współczesnej budowy.

Podobne artykuły