Czym są łupki?

łupek
łupek 

Łupki to składy osadowe liczące sobie około 350-400 milionów lat, które zbudowane są z warstw miki. Wydobyte na powierzchnię tnie się specjalnymi diamentowymi ostrzami na cienkie, 5-milimetrowe płytki, które są stosowane głównie na dachy, ale także można wykorzystać je na elewację czy podłogę. Łupki przede wszystkim występują w różnych odcieniach szarości.

Dach wykonany z łupka jest całkowicie naturalny, nie ma żadnych domieszek, a do jego obróbki stosuje się tylko narzędzia mechaniczne, aby nadać płytkom odpowiednie wymiary. Łupek można ułożyć praktycznie na każdym dachu, nawet w przypadku skomplikowanych kształtów. Zachowuje przy tym odpowiednią termoregulacyjność i szczelność.

Dlaczego warto wybrać łupki?

Łupki wyróżniają się w szczególności wysoką wytrzymałością i odpornością na opady i inne warunki pogodowe. Łupki również są materiałem ognioodpornym i nie wymagają konserwacji. Ich trwałość określa się często jako 250-300 lat. Warto też wspomnieć o estetyce – łupek prezentuje się świetnie zarówno na dachach domów w tradycyjnym stylu, jak i tych nowoczesnych.

Jak wykonać dach z łupków?

O wyborze materiału pokryciowego na dach warto pomyśleć stosunkowo wcześnie, aby dopasować jego konstrukcję. Łupki są dość ciężkie, w związku z tym wymagają także odpowiednio mocnej więźby dachowej.

Łupki występują w różnych kształtach, można także układać je w na różnorodne sposoby, podobnie jak dachówki ceramiczne, na przykład w krycie staroniemieckie, łuskowe, karpiówkowe, rybią łuskę, plastry miotu czy krycie francuskie. Wykonanie dachu jest dość czasochłonne, co powoduje także wysokie koszty jego realizacji.

łupek
łupek

Ile to kosztuje?

Dach z łupków powinna wykonać ekipa, która ma doświadczenie z tego rodzaju materiałem. Sam materiał to wydatek około 100-300 złotych za metr kwadratowy. Za robociznę trzeba będzie zapłacić także około 200 złotych za metr kwadratowy. Niemniej jednak i tak za łupek trzeba będzie zapłacić nawet do 5 razy więcej niż za najtańszą dachówkę ceramiczną.

łupek
łupek

Dachy z łupka są wobec tego interesującą alternatywa dla pokryć dachowych innych typów, w tym dachówek ceramicznych. Teraz robią się coraz bardziej popularne i można oglądać je na wielu nowych domach.

Więcej na temat dachów z łupka można dowiedzieć się w firmie Dach Profil, która zajmuje się od lat realizacją pokryć dachowych tego rodzaju, wykorzystując wysokiej jakości łupek marki RATHSCHECK z 30-letnią gwarancją. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: www.dachprofil.com.pl

Data utworzenia: 18.07.2014

Więcej na temat:
Czym są łupki?
5 (100%) 5 głos[ów]


Komentarze

  • iwo napisał(a):

    Aż 250-300 lat potrafi wytrzymać dach pokryty łupkiem kamiennym ! To naprawdę sporo.Nie zdawałabym sobie sprawy,ze jest aż tak trwały,

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także