Dach bez metrówki dzięki Leica 3D Disto

dalmierz laserowy Leica 3D Disto potrafi zmierzyć wszystko
dalmierz laserowy Leica 3D Disto potrafi zmierzyć wszystko 

Dzięki osiągnięciom najnowszych technologii, mierzenie, skanowanie, rzutowanie to czysta przyjemność. Bez względu na ilość szczegółów, wielkość pomieszczenia, trudność dostępu – najnowszy dalmierz laserowy Leica 3D Disto potrafi zmierzyć wszystko. Nic też dziwnego, że w ciągu niespełna jednego roku ta światowa nowość w dziedzinie zdalnych pomiarów, zaprezentowana na targach LIGNA 2011, została zastosowana w Polsce.

Jako pierwszy, zrealizowany w całości na podstawie zdalnych pomiarów wykonanych za pomocą urządzenia Leica 3D Disto, powstał projekt dachu w Magdalence koło Warszawy. Całkowita powierzchnia dachu to 440 m². Do jego wykonania zużyto ponad 27 m³ drewna. Drewniana konstrukcja dachu w kilku miejscach została wsparta na uprzednio zamontowanych stalowych dźwigarach. Zakres prac obejmował pomiary sytuacyjno-wysokościowe betonowej konstrukcji budynku, szpilek montażowych oraz stalowych ram. Dane pomiarowe automatycznie transferowano z urządzenia pomiarowego do systemu Dietrich’s 3D CAD/ CAM za pomocą bezprzewodowej łączności Bluetooth.

Dach bez metrówki

Leica 3D Disto to połączenie aż czterech różnych instrumentów – dalmierza laserowego, tachimetru elektronicznego, niwelatora laserowego i skanera laserowego. Moduł dalmierza służy do wyznaczania odległości do mierzonego obiektu. Z teodolitu zapożyczono system pomiarowy kątów poziomych i pionowych. Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga poziomowania przez użytkownika, ponieważ posiada elektroniczny kompensator odpowiedzialny za samopoziomowanie urządzenia. Wbudowany system serwomotorów napędza mechanizmy napędu kół – poziomego i pionowego, umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem z pilota, tabletu lub komputera. Tradycyjna optyka została zastąpiona wysokiej jakości kamerą, której obraz wyświetlany jest na tablecie i komputerze. Zdalny pomiar świetnie się sprawdził na tak skomplikowanym obiekcie. Możliwość umieszczenia stanowiska pomiarowego w dowolnym miejscu i brak konieczności bezpośredniego sterowania urządzeniem okazał się bezcenny.


Data utworzenia: 28.06.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły