Rynny

Dach i rynny na zimę: jak je przygotować oraz zabezpieczyć?

Listopad stanowi ostatni czas na to, by przygotować dom oraz jego otoczenie na nadejście zimy. Warto pamiętać zwłaszcza o takich elementach, jak dach oraz orynnowanie. Sprawdź, jak zabezpieczyć je na zimę.

Porządkując dom i otoczenie, zwykle myślimy przede wszystkim o tarasie czy ogrodzie. Jednak przed zimą należy zwrócić uwagę na dach i orynnowanie, tak by być dobrze przygotowanym na nagły atak zimy. Zwłaszcza rynny wymagają odpowiedniej ochrony.

Orynnowanie na zimę

Na początek trzeba sprawdzić, czy w rynnach nie osadził się nadmiar kurzu i pyłu. – Zbierające się w rynnach zabrudzenia mogą stanowić barierę dla swobodnego przepływu wody opadowej lub roztopowej. Ten element należy dokładnie oczyścić z liści, igliwia czy pozostałości po ptakach. Podczas takiego przeglądu należy również sprawdzić rury spustowe – tłumaczy Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. – Do przeprowadzenia tej czynności można wykorzystać wąż ogrodowy, dostępny w każdym gospodarstwie domowym. Tym samym będziemy mieć pewność, że spływająca woda nie napotyka przeszkód. Podczas tej czynności możemy także zweryfikować, czy system rynnowy jest szczelny w miejscach połączeniach elementów. Dużym ułatwieniem pracy dla inwestorów będzie także rewizja. Dzięki otwieranej klapie i wewnętrznie umieszczonej kratce, na której zbierają się liście, w łatwy i szybki sposób można oczyścić rurę spustową.

Zabezpieczenie przed śniegiem

Śnieg stanowi poważne zagrożenie dla orynnowania, zwłaszcza gdy dom ma stromy dach o nachyleniu powyżej 30 stopni. Najbardziej niebezpieczne są zsuwające się masy śniegowe, szczególnie jeśli pokrycie dachu wykonano z dachówek ceramicznych. Jak ochronić rynny w takim przypadku? – Odpowiednio wcześnie należy zaopatrzyć dach w płotki przeciwśniegowe – podpowiada Magdalena Gardyła z Galeco. – Wystarczy zamontować je w odległości ok. 0,5 m od krawędzi dachu, aby mogły zatrzymać zsuwający się śnieg, który już w formie roztopionej trafi do systemu rynnowego, a ten swobodnie go odprowadzi.

Kable grzewcze Galeco

Kable grzewcze Galeco

Odpowiedniej ochrony wymaga także sam system rynnowy. Ponieważ w ciągu doby temperatury się zmieniają, śnieg na zmianę się topi oraz zamarza. To zaś grozi powstawaniem zatorów lodowych w pionie spustowym i poziomie rynnowym. Jeśli nie zadbamy o drożność orynnowania, woda może przelewać się przez krawędzie – wtedy powstają sople i zacieki, szczególnie groźne dla przechodniów. Dobre rozwiązanie tego problemu stanowią kable grzewcze, którymi zabezpiecza się rynny: – W naszej ofercie od niedawna dostępny jest kompletny system kabli grzejnych SelfTec®PRO. Jego celem jest skuteczne zapobieganie gromadzeniu się we wnętrzu rynien i rur spustowych śniegu i lodu, co tym samym nie dopuszcza do powstawaniu sopli oraz zacieków na elewacji budynku – tłumaczy ekspert z Galeco – To rozwiązanie praktyczne i zarazem uniwersalne, ponieważ ten konkretny rodzaj kabli może być stosowany w systemach PVC, STAL, STAL2 i Galeco BEZOKAPOWY.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 18 stycznia, 2017

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły