Wentylacja dachu

Dachowe kominki wentylacyjne jako system wentylacji dachu i całego budynku

Kominek to słowo kojarzące się głównie z blaskiem ognia i ciepłem domu. Jednak bardzo istotną funkcję pełnią również kominki dachowe, odpowiadające głównie za odprowadzenie nadmiaru wilgoci z budynku oraz z pod połaci dachowej.

Wentylacja grawitacyjna budynku oraz wentylacja dachu są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania, i co ważniejsze, trwałości domu. Kominki wentylacyjne to nie tylko pojedyncze elementy, lecz całe systemy wentylacyjne, których zadaniem jest prawidłowe przeprowadzenie przez połać dachową kanałów wentylacyjnych, a także wywietrzników, przewodów do instalacji solarnych czy przejść antenowych.

Wilgoć w domu

Wilgoć pojawiająca się w domu to zjawisko naturalne, dlatego tak ważna jest prawidłowo funkcjonująca wentylacja. Umożliwia ona pozbycie się nadmiaru pary wodnej, która kondensuje i osadza się na ścianach wewnętrznych oraz połaci dachowej, w skrajnych przypadkach powodując zagrzybienie oraz zawilgocenie izolacji dachu.

Poprawna wentylacja z wykorzystaniem kominków wentylacyjnych wymaga całego systemu właściwie dopasowanych pod względem szczelności elementów i prawidłowego funkcjonowania instalacji wentylacyjnej. Najlepiej wybierać akcesoria dachowe od jednego producenta, z jednej linii asortymentowej, w takim przypadku możemy mieć pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą kompatybilne. Obróbki komina najlepiej wykonywać z pomocą specjalnych kołnierzy uszczelniających i specjalnych taśm do mocowania na folii dachowej.

Komfort sprawnie działającej wentylacji

Wszystkie elementy wentylacji dachowej powinny być dokładnie dopasowane i spełniać najwyższe wymogi techniczne. Wybierając kominek wentylacyjny dużą wagę należy zwrócić na jakość materiału i wykonania. System wentylacji jest wprawdzie niewidoczny, ale znacząco wpływa na komfort użytkowania budynku. Koszty wymiany błędnie funkcjonującego kominka wentylacyjnego są dość wysokie, dlatego należy wybierać produkty wysokiej jakości i trwałości. Jeżeli ma to być element służący nam przez wiele lat, to w tym przypadku nie warto oszczędzać. Dużo trwalszy i bardziej wytrzymały jest dom wykończony wyższej jakości produktami.

Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę kominka w okresie zimowym. Zalegający i osuwający się śnieg może bowiem spowodować uszkodzenie kominka. Aby uniknąć na dachu niekontrolowanych obsunięć śniegu należy zamontować specjalnie przeznaczone do tego akcesoria dachowe: płotki przeciwśniegowe, belki lub śniegołapy. Jeżeli kominek wentylacyjny jest oddalony od kalenicy o więcej niż 1 m zaleca się zabezpieczenie go przed obsuwającym się śniegiem.

Wentylacyjny kominek dachowy służy do odprowadzania pary wodnej na zewnątrz budynku. Przy zakupie należy więc pamiętać, że jego budowa powinna zapewnić prawidłową wentylację i poprawne odprowadzenie kondensatu.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 12 września, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły