Dachowe kominki wentylacyjne – proste i skuteczne rozwiązanie

Dachowe kominki wentylacyjne – proste i skuteczne rozwiązanie
Dachowe kominki wentylacyjne – proste i skuteczne rozwiązanie 

Naturalna wentylacja to najlepszy sposób na poprawę komfortu termicznego w każdym domu.

Nowoczesne budynki z reguły dysponują świetną izolacją. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że konstruktorzy chcąc zadbać o szczelność pomieszczeń czasem zapominają o ich odpowiedniej wentylacji. Skutek: zaburzony zostaje tzw. komfort termiczny mieszkańców, co w skrócie oznacza, że temperatura otaczającego ich powietrza nie jest optymalna. Sam brak komfortu to jednak nie wszystko. Niewystarczająca wentylacja prowadzi do powstawania wilgoci w pomieszczeniach, a w takich warunkach świetnie rozwijają się wszelkiego rodzaju pleśnie, roztocza, grzyby i inne mikroorganizmy. – Zachęcamy do przyjrzenia się warunkom wentylacyjnym we własnym domu. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii rady specjalisty, który podpowie, co należy zrobić, aby osiągnąć komfort termiczny w domu i chronić najbliższych przed zagrożeniami związanymi z wilgocią w pomieszczeniach – mówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, największego w Polsce producenta pokryć dachowych i elewacyjnych.

Aby zadbać o odpowiednią wentylację budynku samo wietrzenie za pomocą otwierania okien nie wystarcza. Tym bardziej, że nie zawsze (np. z uwagi na warunki atmosferyczne) jest to możliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest utworzenie stałej i naturalnej cyrkulacji powietrza. – Jednym z najprostszych, ale i najbardziej skutecznych sposobów na to jest instalacja dachowych kominków wentylacyjnych – przekonuje Rafał Kuczyński. Są to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest odprowadzenie (z wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej) zużytego powietrza z pomieszczeń poza budynek. Należy jednak pamiętać, że same kominki to jedynie część całego systemu mającego służyć wentylacji. Jego elementy muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry.

Przy wyborze kominka dachowego ważne jest, żeby znaleźć taki system (najlepiej jednego producenta), który składa się z kompletu akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową. – Prawidłowa wentylacja z użyciem kominków dachowych to system kompatybilnych elementów. Ich jakość jest niezwykle istotną kwestią. To od niej zależy skuteczność wentylacji całego budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego trwałość i funkcjonalność – podsumowuje Rafał Kuczyński.

Co to jest komfort termiczny?
Skroplona para wodna na oknie Fot. Blachy Pruszyński
Pomieszczenie spełnia warunki komfortu termicznego, jeśli przebywający w nim człowiek wykonujący drobne, niewymagające wysiłku fizycznego czynności nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi.

Data utworzenia: 06.09.2012


Komentarze

  • instalator napisał(a):

    Prawidłowa wentylacja w domu czy mieszkaniu jest niezwykle ważnym czynnikiem gwarantującym właściwy komfort. Istotą rzeczy jest właściwa cyrkulacja powietrza, a więc dopływ świeżego powietrza zewnętrznego poprzez nieszczelności, czy rozszczelnione okna i sprawna wentylacja wyciągowa. Odprowadzenie zużytego powietrza i nadmiaru wilgoci zagwarantuje komfort i dobre samopoczucie mieszkańców i zapobiegnie gromadzeniu się mikroorganizmów, roztoczy czy nawet bakterii. Zwieńczeniem instalacji wyciągowej jest szeroki asortyment profesjonalnych kominków wentylacyjnych zapewniających szczelność przejścia przez dach jak i skuteczne odprowadzenie powietrza.

dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Podobne artykuły