Dachówka ceramiczna

Dachówka Bergamo: jak ją poprawnie układać?

Piękny i trwały dach wykonany z dachówki Bergamo w 4 krokach! Sprawdź, jak uniknąć błędów wykonawczych i co zrobić, aby dach był wizytówką domu.

Prosta forma oraz efektowna stylistyka – to znaki rozpoznawcze nowoczesnych, zakładkowych płaskich dachówek ceramicznych. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy wybierają je coraz chętniej. Jednak pokrycia dachowe z dachówek płaskich wykonuje się znacznie trudniej niż wykorzystując dachówki faliste.

Dachówki ceramiczne w różnych odmianach wyróżniają się typową dla siebie specyfiką. Poszczególne dachówki spełniają wymagania określonych obiektów czy upodobania inwestorów ze względu na wielkość, kształt, formę czy specyficzną konstrukcję dachu. Płaskie dachówki cieszą się zaś od jakiegoś czasu dużą popularnością. Docenia się ich modne, proste wzornictwo w duecie z walorami technicznymi, jakimi wyróżniają się materiały ceramiczne. Dachówka Röben Bergamo, elegancka oraz nieskomplikowana w formie, jest jednak dość wymagająca w montażu, zwłaszcza jeśli porównuje się ją z dachówkami falistymi. Należy układać ją z dużą uwagą, tak by uniknąć błędów i wyglądu dachu, który nie będzie zadowalający. Warto więc wiedzieć, jak przygotować montaż i wykonać wszystkie potrzebne prace związane z dachówką Bergamo.

1. Przygotowanie dachu – więźba dachowa

Podstawę prawidłowo wykonanego dachu stanowi więźba dachowa – najczęściej z drewna drzew iglastych, czyli sosny i świerku. Elementy więźby suszy się i struga w taki sposób, by wytrzymały dziesięciolecia bez impregnowania. Konstrukcję dachu należy tak zaplanować, by była dostosowana do ciężkich pokryć. Chodzi przede wszystkim o dokładne rozmierzenie dachu – odległości i kąty muszą być równe. Na poszyciu, które nie jest przygotowane we właściwy sposób, nie powstanie estetyczne, równe i szczelne pokrycie z dachówki płaskiej żadnego producenta.

– Należy zaznaczyć, że w dachówkach ceramicznych zawsze pojawiają się krzywizny, które leżą w ich naturze i wynikają z procesu produkcji – wypalania. Ewentualne krzywizny czy nierówności, ze względu na prostą formę dachówki, są też zawsze bardziej widoczne niż w przypadku dachówek falistych, jednak jeśli poszycie będzie fachowo przygotowane, to estetyczne i prawidłowe ułożenie dachówki płaskiej nie będzie stanowić żadnego problemu – wyjaśnia Andrzej Wilhelmi, dekarz z wieloletnim doświadczeniem, który współpracuje z firmą Röben w obszarze szkoleń dekarskich. – W przypadku dachówek falistych oko ludzkie często zostaje oszukane i nawet gdy są one ułożone niedokładnie, trudno jest zauważyć drobne niedociągnięcia. Natomiast błędy popełnione przy montażu dachówki płaskiej od razu są widoczne, stąd też tak bardzo ważne jest dokładne przygotowanie więźby – tłumaczy Wilhelmi.

Nawet w przypadku więźby dachowej, którą wykonano poprawnie, mogą wystąpić nierówności – wynikające z właściwości surowca, czyli drewna. Należy je wyprowadzić na łatach. Odpowiednio wyprowadzona płaszczyzna połaci powinna mieć przesunięcie nie mniejsze niż 2-3 mm na 3-metrowej łacie. Nawet płaska dachówka Bergamo zniweluje tego rodzaju odchylenia. Jeśli dachówkę montuje się trzema pionowymi rzędami (szerokość w zasięgu ramion), to łatwo wyregulować wszelkie nierówności, np. zamieniając dachówki miejscami.

2. Rozmierzenie dachu

Aby uzyskać estetyczną oraz fachowo ułożoną połać dachową, należy prawidłowo rozmierzyć dach. Ważne jest sprawdzenie równoległości kalenicy względem okapu i prostopadłości szczytów do okapu, a później wyznaczenie średniego rozstawu łat oraz średniej szerokości krycia. To wszystko przekłada się na prawidłowe rozplanowanie połaci. Jak wyliczyć średni rozstaw łat? Należy ułożyć 10 sztuk dachówek Bergamo jedna nad drugą – w maksymalnym rozsunięciu i zsunięciu. Jeśli zgodnie z tym pomiarem określamy maksymalne długości i szerokości krycia dziesięciu rzędów i kolumn dachówek, to mamy możliwość prawidłowego rozplanowania pokrycia każdej połaci. Znajomość skrajnych wartości długości i szerokości krycia pozwala rozłożyć dachówki Bergamo w taki sposób, że pokrycie niweluje właściwie wszystkie rozbieżności odnośnie do wymiarów połaci.

Ewentualne problemy czasami pojawiają się przy kryciu dachów bezokapowych oraz takich, które nie mają wystających szczytów. Koniec dachu wypada wtedy przy krawędzi ściany budynku – tak przy okapie, jak i w szczycie. To zaś nie pozwala na elastyczność, jeśli chodzi o rozmierzanie oraz układanie dachu. Co to oznacza w praktyce? W kalenicy często trzeba ciąć dachówki, a w szczytach np. rezygnuje się z dachówek skrajnych. W przypadku wielu projektów wykorzystuje się obróbkę blacharską, czyli docina dachówki symetrycznie bądź niesymetrycznie – zależnie od potrzeb.

WARTO WIEDZIEĆ…
Ustawienie łat to bardzo ważny aspekt. Trzeba je rozmierzać, a także dokładnie rozrysować. Linie prowadzi się zgodnie z tymi, po których odbywa się montaż łat. Najlepiej zrezygnować ze stosowania tzw. „pieska”, czyli przyrządu do rozmierzania łat. Dlaczego? Powód jest prosty: z użyciem „pieska” raz popełniony błąd stale się powiela. W sytuacji gdy przesuwamy się od łaty do łaty i mylimy się o 0,5 mm, przy 10 rzędach różnica wyniesie 5 mm, a przy 20 – już 1 cm. To zaś często powoduje, że nie można zapiąć dachówek.

Dachówka Bergamo: jak ją poprawnie układać?

3. Układanie dachówki Bergamo

W przypadku dachówki płaskiej, nawet jeśli pokrycie wykonane jest prawidłowo, niekiedy  gdy patrzy się na dach pod pewnym kątem, można zaobserwować nierówności. Skąd się one biorą? Otóż wynikają z procesu wypalania. Glina podczas niego czasami ulega małym odkształceniom, ale ten efekt łatwo zamaskować. Najprościej zamieniać miejscami dachówki – wtedy nierówności będą mniej widoczne.

– W wielu wypadkach dachówki trzeba podszlifować, a te najbardziej niekorzystne można zamontować w miejscach trudno dostępnych dla wzroku. Dodatkowo podczas montażu zawsze ktoś powinien obserwować i kontrolować proces układania dachówek z poziomu gruntu. Powstające nierówności można w ten sposób szybciej wyregulować, znacznie łatwiej też zadbać, aby szczeliny pojawiające się pomiędzy dachówkami były równe, co z pewnością wpłynie na walory estetyczne połaci. Przyglądając się całemu procesowi montażu i dokonując odpowiednich korekt na pokryciu, z pewnością uda się osiągnąć zamierzony efekt – tłumaczy Andrzej Wilhelmi.

Płaska dachówka zakładkowa pozwala stosować różne rodzaje krycia. Montować ją można jedna na drugiej albo z przesunięciem o połowę bądź z niesymetrycznym. Z kolei doświadczony dekarz może wykonać krycie „na dziko”. Warto pamiętać, że zanim rozpoczną się prace, lepiej poinformować klientów o specyfice dachówek i ceramiki. To prosty sposób na uniknięcie w przyszłości problemów, który wiążą się z układaniem pokrycia.

WARTO WIEDZIEĆ…
Przed montażem każdej dachówki dobrze jest wytrasować połać, czyli nanieść pionowe linie na łatach. W ten sposób można ułatwić sobie poprawne przeprowadzenie montażu.

4. Sposoby na trudne miejsca

Na połaci dachowej nie brakuje miejsc, gdzie układanie dachówki stanowi większą trudność. Na przykład przy oknach dachowych problemy wynikają ze stosowania obróbki ciągłej, czyli jak w przypadku dachówki zakładkowej falistej. Jednocześnie zaś nie szlifuje się dachówki od spodu, a to sprawia, że wystający rant lub gąbka unoszą dachówkę – w ten sposób powstają nierówności. Aby temu zapobiec, najlepiej zagłębić kołnierz w łatach – wtedy opadnie w dół. Podobnie można radzić sobie przy układaniu dachówki „karpiówki”.

Warto także pamiętać o obróbce okna na nokach – elementach z blachy, które wykorzystuje się, układając kosz albo przy bocznych ściankach lukarn czy kominach. Pomija się wtedy montaż uszczelki, dlatego że blachę umieszcza się bezpośrednio pod dachówką. To godne polecenia rozwiązanie, jeśli chodzi o dachówkę płaską.

WAŻNE!
W przypadku dachówki Roben Bergamo należy zastosować kratkę wentylacyjną w okapie. Bez tego zabiegu wentylacja połaci nie będzie zamknięta. Przy dachówkach falistych powietrze łatwo przepływa pod połać dzięki podwyższeniu (wynika z ich kształtu), jednak płaska powierzchnia dachówki Bergamo na to nie pozwala. Dlatego gąsior należy unieść minimum 5 mm do 1 cm, tak by powietrze z niego wypływało. To zaś zapewnia swobodny przepływ powietrza pod połacią. Godne polecenia są także dachówki wentylacyjne.

Tab. 1 Podstawowe dane techniczne dachówki Bergamo
Waga ok. 3,95 kg
Wymiary 436×285 mm
Średnia liczba sztuk/m2 ok. 11,8 – 12,8
Waga m2 ok. 48,5 kg
Minimalny kąt nachylenia dachu od 25°
Mrozoodporność tak
4.2/5 - (15 votes)

Data publikacji: 26 września, 2016

Autor:

4.2/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    niedziela, 5 kwietnia, 2020

    Dachy pokryte dachówką są piękne i trwałe i warto pokryć dach domu aby taki właśnie był.Dachówka Bergamo jest nowoczesnym i eleganckim materiałem na pokrycie ,który warto wybrać jeśli chce się mieć pewność,że dach będzie solidny,trwały i elegancki zarazem.

Podobne artykuły