Dachówka betonowa czy ceramiczna – co wybrać?

 

Dachówki są jednym z najstarszych materiałów do krycia dachów. Ich wyjątkowa trwałość i estetyka przekonują do siebie rzesze inwestorów. Kiedy zdecydujemy się już na dachówki, stajemy przed wyborem: betonowa czy ceramiczna?

Dachówki, zarówno ceramiczne, jak i betonowe, to przede wszystkim materiały trwałe. Ich żywotność oceniana jest na około 100 lat, ale nierzadko można spotkać budowle jeszcze starsze, którym trudno zarzucić brak szczelności dachu. Dachówki stanowią jedno z najstarszych rodzajów pokrycia i od wieków doskonale wkomponowane są w krajobraz. Ponadto w przypadku jakichkolwiek usterek małoformatowe pokrycie łatwo wymienić lub naprawić.

Betonowa Romańska
Betonowa Romańska

Małe wielkie różnice

Spór pomiędzy zwolennikami dachówek ceramicznych a sympatykami dachówek betonowych przypomina średniowieczny filozoficzny spór o uniwersalia – choć bardzo ciekawy, praktycznie jest nierozwiązywalny. Jeden z najważniejszych parametrów –żywotność – w obu przypadku obu dachówek jest niemal identyczny. Jedne i drugie świetnie spełniają swoje funkcje przez całe pokolenia. Również inne parametry, takie jak nasiąkliwość czy mrozoodporność, są podobne w obu kategoriach.

Sposób montażu

Dachówki ceramiczne i betonowe różnią się od siebie detalami. Glina pozwala na wykonywanie drobnych elementów, stąd różnie uformowane zamki boczne i górne (dachówki betonowe górnych zamków nie posiadają), a także różnego rodzaju użebrowanie. A co to oznacza dla dekarza? Dachówki betonowe mają większą tolerancję nasuwu jednej na drugą, przez co pomagają zniwelować „niedoskonałość” konstrukcji więźby, tymczasem dachówki ceramiczne wymagają od dekarza bardzo precyzyjnego łatowania.

Wygląd

Różnice w wyglądzie dachówek ceramicznych i betonowych to bodaj najbardziej spektakularna część całego sporu. W obu kategoriach znajdziemy dachówki płaskie i profilowane. Prawdą jest, że beton jako materiał jest sam w sobie bardziej porowaty niż wypalona glina i być może chropowatość ta mogłaby przeszkadzać co bardziej wrażliwym inwestorom, gdyby nie jeden niezmiernie istotny fakt: idący na odsiecz postęp techniczny. Dzięki trójwarstwowej technologii CISAR dachówki betonowe marki BRAAS są gładkie, odporne na warunki atmosferyczne i wyróżniają się wyjątkową estetyką.

Ceramiczna Rubin 13V
Ceramiczna Rubin 13V

Cena

Istnieje pewna prawidłowość: beton jest generalnie tańszy od ceramiki. Wynika to z procesu produkcji: dachówki ceramiczne wypalane są temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, zaś dachówki betonowe dojrzewają w specjalnych komorach w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że fabryka zużywa do 70 procent mniej energii podczas wyrobu dachówek betonowych niż do produkcji dachówek ceramicznych.

A zatem beton czy ceramika?

Na to pytanie nie znajdziemy oczywiście jednoznacznej, zadowalającej wszystkich odpowiedzi. Jedno jest pewne: do wyboru między dachówką betonową a ceramiczną należy podejść świadomie. Warto zastanowić się, czy wolimy produkt w bardziej przystępnej cenie, czy nie odgrywa ona żadnej roli; czy chcemy, aby dach błyszczał, czy też preferujemy lekko matową połać. A może zależy nam na konkretnym kolorze, profilu albo właściwościach, jak ochrona przed nagrzewaniem się poddasza? Wówczas, całkowicie pewni własnych racji i świadomi wyboru, na pewno cieszyć będziemy się przez lata pewnym dachem nad głową.


Dachówka betonowa czy ceramiczna – co wybrać?
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także