Dachówka ceramiczna

Dachówka Braas Rubin 11 V(K)

Wyjątkowo małe najniższe zalecane pochylenie połaci dachowej – wynoszące zaledwie 16° oraz bardzo duża szerokość przesuwu sięgającą 4 cm – oto wyróżniki dachówki Rubin 11 V(K). Dachówka doskonale sprawdzi się zarówno w budynkach utrzymanych w konwencji modernistycznej, jak i w stylowym tradycyjnym budownictwie.

Piękno tradycji Rubin 11 V(K) należy do grupy przesuwnych dachówek dużego formatu. Dachówka łączy w sobie elastyczność przesuwu z mniejszym zapotrzebowaniem, przez co jest bardziej ekonomiczna i wygodna w użyciu. Dodatkowo daje szerokie możliwości zastosowania w zróżnicowanych rodzajach budownictwa. Doskonale podkreśli urok tradycyjnych budowli nawiązujących do regionalnych typów zabudowy oraz do budownictwa “starego”. Takie domy najczęściej posiadają dach spadzisty, podkreślający kształt dachówki. Cechuje je także finezyjnie zaakcentowane wejście oraz wykorzystanie detali takich jak: lukarny, wykusze, ryzality, kolumny, naczółki. Budownictwo tego typu często odwołuje się do charakterystycznych w danym regionie rozwiązań – np. góralskie przyczółki czy dworskie kolumny.

Urok modernizmu Rubin 11 V(K) to także idealna propozycja dla miłośników rozwiązań modernistycznych, czyli budownictwa nawiązującego do klasycznych projektów z początku XX wieku. Są to z reguły domy o płaskim dachu, uproszczonej bryle, wykorzystujące formy geometryczne, z dużymi przeszklonymi powierzchniami oraz materiałami przemysłowymi np. betonem czy stalą. Oczywiście dzisiejsze budownictwo jednorodzinne czerpie garściami z obydwu tych stylów – zarówno klasycznego jak i modernistycznego, często swobodnie mieszając charakterystyczne dla danego stylu rozwiązania. Możemy spotkać domy o nowoczesnej bryle, wykonane z tradycyjnej cegły i przykryte dachem dwuspadowym. W takim przypadku dachówka Rubin, która jest idealna do budownictwa tradycyjnego, także świetnie się sprawdzi.

Dachówka Braas Rubin 11 V(K)Dachówka Rubin 11 V (K) Projekt GL 674 Konkrett

“Chciałoby się rzec „klasyka gatunku”, lecz nie oznacza to, że Rubinem będziemy przykrywać budynki tylko o formach tradycyjnych, takich jak np. projekt Studia Atrium GL 631 Piast, w którym tradycyjna bryła narzuca klasyczne pokrycie dachu. Mamy wiele nowoczesnych projektów w naszej ofercie, w których dachy formą nawiązują do tradycji z wprowadzeniem współczesnych brył samego budynku. Na nich dachówka Rubin będzie prezentować się równie dobrze, podkreślając udane połączenie tradycji z nowoczesnością. Takim projektem w naszej ofercie jest GL 674 Konkret, gdzie dwuspadowy dach i prosta bryła doskonale nadają się do pokrycia dachówką Rubin. Podsumowując, warto zastanowić się nad zastosowaniem dachówki Rubin nie tylko w domach tradycyjnych, ale również w budynkach z wpływami modernistycznymi, gdzie spełniać będzie identyczne funkcje: solidnie zabezpieczy budynek przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi oraz nada mu ponadczasowego charakteru” – mówi Piotr Godlewski architekt Studia Atrium.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 10 stycznia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Martyna
    środa, 2 października, 2019

    To jest dachówka uniwersalna, która pasuje zarówno do domu w starym stylu jak i do bardzo nowoczesnego. Prezentuje się doskonale.

Podobne artykuły