Dachówki betonowe

 

Hagia Sophia w Stambule, Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pentagon w Waszyngtonie, Panteon w Rzymie czy Opera w Sydney – wszystkie te cuda architektury łączy coś wspólnego. Nie powstałyby, gdyby nie materiał wymyślony już przez starożytnych Asyryjczyków. Beton, bo o nim mowa, służy nam do dzisiaj – nowoczesne betonowe dachówki marki Braas, zapewniają pewny dach nad głową ponad 25 milionom ludzi na całym świecie.

Beton służy ludziom od starożytności i jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie. Składa się z trzech składników: cementu, kruszywa oraz wody. Dzisiaj, w związku z rozwojem technologii, ten sprawdzony przez wieki materiał, doczekał się ulepszenia, dzięki opanowaniu przemysłowych metod produkcji cementu, a dzięki temu cały czas jest chętnie wykorzystywany w budownictwie. Produkty betonowe są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na uderzenia, działanie temperatury oraz wody – dokładnie tak jak betonowe dachówki marki Braas.

Betonowe dachówki Braas

Dachówki betonowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, wysokie temperatury oraz działanie promieni UV. Dodatkowo dostępne są w wielu kolorach, które pozwolą dopasować dach do każdego otoczenia. Wszystkie kolory są barwione w masie, dzięki czemu przycinane dachówki mają w całości ten sam kolor. Do wielu zalet dachówek betonowych należy również dodać ochronę akustyczną domu oraz bezproblemową eksploatację – dachówki betonowe nie wymagają konserwacji. Ponad dwa tysiące lat od wynalezienia, beton wciąż sprawdza się znakomicie we współczesnym budownictwie.

Beekman Tower
127 tysięcy ton tyle betonu zużyto do wybudowania najnowszego wieżowca na Manhattanie, Beekman Tower

Specjalnie dobrany cement w dachówkach marki Braas czyni je wyjątkowo trwałymi – dzięki czemu przez dekady opierają się upływowi czasu wytrzymując różnego rodzaju obciążenia i naprężenia – mówi Marek Podeszwa doradca techniczny Braas. Zastosowane w konstrukcji żebra wzmacniające pozwalają zmniejszyć ciężar dachówek przy jednoczesnym zwiększeniu ich wytrzymałości. Dodatkowo Braas stosuje technologię HotMelt polegającą na zabezpieczeniu od spodu dachówek specjalną żywicą. Dzięki temu dachówki są odporne na zarysowania podczas transportu.

Zalety betonu
• Wytrzymały
• Stanowi dobrą izolację akustyczną
• Ekologiczny w produkcji
• Odporny na działanie warunków atmosferycznych

Beton wczoraj i dziś

Udoskonalany przez stulecia beton zmieniał oblicze ludzkich cywilizacji. Korzystali z niego już starożytni Rzymianie. Pantenon, rzymskie mosty, termy i akwedukty – wszystkie te imponujące budowle powstały z betonu i trwają do dziś. Współcześni architekci również chętnie sięgają po ten sprawdzony materiał. Dowodem na to jest choćby najnowszy wieżowiec Manhattanu, zaprojektowany przez słynnego architekta Franka Gehrego. Oddany do użytku w 2011 roku Beekman Tower to najwyższy na zachodniej półkuli budynek mieszkalny – cały zbudowano z betonu. Dlaczego zdecydowano się na ten materiał? Po pierwsze budynek należało wpisać w stylistykę całego Manhattanu, który nazywany jest betonową dżunglą. Po drugie nowoczesny beton, którego użyto do budowy, ma znakomite właściwości: szybko się wiąże, co oszczędza czas pracy, dodatkowo jest też wydajny i wyjątkowo wytrzymały.

Beton historycznie:
Beton chętnie używany przez starożytnych Rzymian w okresie gotyku nie był popularnym materiałem budowlanym. Dopiero w szesnastym stuleciu francuski inżynier Bernard Forest de Belidor na nowo odkrył mieszankę składająca się z zaprawy i grubych ziaren kruszyw. Do powrotu zapomnianej od czasów rzymskich technologii przyczynili się także inni francuscy inżynierowie Joseph-Louis Lambot i Joseph Monier. Produkcję pierwszych dachówek betonowych rozpoczął w 1844 roku Adolf Kroher. Co ciekawe do dziś można oglądać dachy wykonane z dachówek wyprodukowanych 150 lat temu! Nowy materiał upodobali sobie szczególnie Anglicy – na przełomie XIX i XX wieku był to najczęściej stosowany materiał do pokrycia dachu. Duży przełom w produkcji i konstrukcji betonowych dachówek nastąpił za sprawą niemieckiego przedsiębiorcy Rudolfa Braasa tuż po II wojnie światowej. W 1953 roku w fabryce Heusenstamm, niedaleko Frankfurtu, rozpoczęto produkcję dachówki Frankfurter, która stała się najlepiej sprzedawaną dachówką w Europie.

Odpowiedź na pytanie co łączy Rzym z Manhattanem jest prosta. Łączy je beton.

Data utworzenia: 06.12.2012


Komentarze

  • Ewelina napisał(a):

    Beton od wielu lat był, jest i będzie chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Do tego stopnia, że stosuje sięgo także na dachu. Nie jest to zjawisko nowe.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły