Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne – angobowane czy glazurowane?

Producenci dachówek ceramicznych stosują angoby i glazury, które pozwalają uzyskać przeróżne kolory pokrycia oraz udoskonalić właściwości techniczne dachówek.

Dachówki ceramiczne kojarzone są z naturalną czerwienią, a swój kolor zawdzięczają związkom żelaza zawartym w glince, z której są wypalane. Proces przygotowania gliny i jej wypału opracowany został tak, by dachówki przede wszystkim były trwałe (nienasiąkliwe i mrozoodporne), a nie, aby miały jednolitą barwę. W związku z tym dachówki nawet z tej samej partii produkcyjnej różnią się odcieniem, glina bowiem rzadko występuje w jednolitych złożach. Dachówka naturalna jest porowata, a w związku z tym, szybciej się brudzi. Różnice kolorystyczne „zacierane” są przez producentów poprzez angobowanie lub glazurowanie.

Specjalne zabiegi

Angobowanie to metoda barwienia, polegająca na naniesieniu na wysuszoną, ale jeszcze nie wypaloną dachówkę tak zwanej szlachetnej glinki. Jest to specjalnie przygotowana ciekła masa gliny stosowana do produkcji dachówek, z domieszką (zależnie od pożądanego koloru) odpowiednich minerałów lub tlenków metali. Dopiero po wyschnięciu angoby dachówka jest wypalana, co powoduje ujednolicenie jej barwy. Mieszanka nakładana jest jedynie na wierzch, dlatego wewnątrz dachówka pozostaje w naturalnym odcieniu gliny. Zdarza się więc, że jeśli dachówki mają ciemną barwę, to powstałe podczas obróbki dekarskiej (na przykład podczas docinania dachówek przy koszach) zarysowania czy przecięte brzegi są widoczne. Tylko dachówki barwione w masie mają przez cały swój przekrój podobny odcień.

Angobowanie powoduje, że dachówki są gładsze i bardziej odporne na zabrudzenia niż naturalne oraz dostępne są w szerszej gamie kolorystycznej (możemy wybierać w czerwieniach i brązach lub pokusić się o antracyt, czerń czy zieleń). Dachówki z angobą szlachetną (z większą zawartością kwarcu czy innych związków powodujących jej częściowe zeszkliwienie) są bardziej błyszczące i przypominają glazury. Nie tworzy się na nich jednak szklista warstwa (tak jak w glazurach), a pory pozostają otwarte, co pozwala zachować dobre właściwości dyfuzyjne.

W sprzedaży dostępne są również dachówki cieniowane, które uzyskuje się przez nanoszenie dwóch rodzajów angoby, oraz angob bezbarwnych, które pełnią jedynie funkcję ochronną. Angobowanie podnosi oczywiście cenę dachówek. Najtańsze dachówki angobowane są około 10-15% droższe od dachówek naturalnych, natomiast dachówki z angobą szlachetną kosztują około 30% więcej.

Barwienie w masie polega na dodaniu do gliny jeszcze przed uformowaniem dachówek odpowiednich pigmentów mineralnych. Proporcje i skład pigmentów są dobierane są precyzyjnie tak, by uzyskać kolor bez obniżenia parametrów technicznych końcowego produktu, a cała masa mieszana jest aż do momentu uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji. Dopiero w tym momencie nadaje się dachówce pożądany kształt, suszy, pokrywa warstwą angoby i wypala w piecu. Dzięki barwieniu w masie dachówki uzyskują podobny kolor zarówno na wierzchu, jak i w środku.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 9 czerwca, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    środa, 11 sierpnia, 2021

    Bardzo dobrze,że na rynku dostępne są różne warianty dachówek ceramicznych.Ja osobiście wybrałbym dachówkę angobowaną ponieważ jest bardziej odporna na zabrudzenia i efektywniej się prezentuje jak dla mnie.

Podobne artykuły