Pokrycia dachowe

Dachówki kompozytowe – alternatywa w pokryciach dachowych

Wydawać by się mogło, że w zakresie pokryć dachowych wymyślono już wszystko, tymczasem okazuje się, że nowy produkt, jakim są dachówki kompozytowe, może ten rynek zrewolucjonizować. Dachówki wytwarzane z masy kompozytowej cechują właściwości fizyczne i mechaniczne niespotykane dotychczas w podobnych produktach dekarskich.


Tradycyjne dachówki należą do najbardziej popularnych i pożądanych przez inwestorów produktów dekarskich. Cenione są przede wszystkim za estetykę, dzięki nim budynki nabierają eleganckiego charakteru i pięknie komponują się zarówno z klasycznymi jak i nowoczesnymi formami. Mają też jednak i swoje wady. Główną jest to, że są ciężkie, przez co więźba dachowa musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania niż w przypadku lekkich pokryć dachowych. Ponadto mają tendencje do zmian barwy lub porastania grzybami i mchami, a ich cena przekracza możliwości wielu inwestorów, montaż zaś wiąże się z powstawaniem dużych ilości odpadów, co również powoduje dodatkowe koszty.
Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych
Rozwiązaniem tych i wielu innych problemów są dachówki kompozytowe – nowy produkt na polskim rynku, zwracający uwagę inwestorów poszukiwanymi przez nich właściwościami. Zgodnie z opatentowaną technologią dachówki kompozytowe produkowane są z masy pochodzącej z recyklingu, są zatem produktem ekologicznym. Najważniejsze jednak są ich właściwości, dzięki którym krycie dachu staje się tańsze i łatwiejsze, pozbawione odpadów i bardzo trwałe, a efekty nie różnią się wyglądem od tradycyjnych, klasycznych dachówek ceramicznych.
Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówka kompozytowa – lekki produkt na każdy dach

Jedną z najważniejszych cech dachówek kompozytowych jest ich niski ciężar, dzięki któremu znajdują one zastosowanie zarówno w budynkach nowo powstających, jak i modernizowanych. Obecnie w nowoczesnych budynkach często stosowane są więźby dachowe o lekkiej konstrukcji, co związane jest główne z oszczędnościami i dążeniem do tego, by konstrukcje dachów, a także całych budynków były jak najprostsze. W takich budynkach stosowanie tradycyjnych, ciężkich dachówek często jest wykluczone i rozwiązaniem są tu dachówki kompozytowe. Ich ciężar nie przekracza bowiem 20 kg/m2.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę krycie dachu dachówkami kompozytowymi już na etapie planowania budowy, to oszczędności w zużyciu drewna do budowy jego konstrukcji mogą osiągnąć poziom do 20 procent – wyjaśnia Ewa Szenic-Zaborowska, właścicielka firmy TiLeCo, produkującej dachówkę kompozytową. – Jednak nasze produkty znajdują również zastosowanie w zakresie modernizacji starych konstrukcji – dodaje. W przypadku wymiany starych pokryć bądź likwidacji pokryć azbestowych montaż dachówek kompozytowych może odbyć się bez potrzeby wzmacniania lub budowania więźby od podstaw.
Masa dachówek wpływa ponadto na koszt oraz szybkość przeprowadzenia montażu. Związany z niewielkim ciężarem dachówki łatwiejszy transport na dach skraca jego czas, a tym samym koszt. Z niskiej masy dachówek wynikają również duże oszczędności na ich transporcie – jest on o 30% tańszy.
Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówka kompozytowa – oszczędność materiału

Rynek budowlany pełen jest różnych produktów w dziedzinie pokryć dachowych, jednak żaden z producentów nie wymyślił jeszcze systemu, który redukowałby powstawanie odpadu przy kryciu dachu do minimum. Dachówki kompozytowe pozwalają na jego znaczne ograniczenie, z uwagi na możliwość ich docinania do dowolnych wymiarów.
– Dachówki kompozytowe można dowolnie ciąć szlifierką kątową lub wykonywać otwory w dowolnym miejscu, w tym wentylacyjne, bez obawy pękania lub kruszenia się dachówki – mówi Ewa Szenic-Zaborowska. Tym samym zmniejszają się straty w materiale. W związku z tym przy pokrywaniu dachu dachówką kompozytową nie ma  konieczności stosowania tak zwanych dachówek systemowych do wyprowadzania odpowietrzeń i wentylacji, specjalnych dachówek antenowych lub dachówek pod fotowoltaikę, co daje inwestorowi duże oszczędności, rzędu nawet 40 procent.
– Inwestorzy oszczędzają także przy zakupie akcesoriów, takich jak gąsiory, dachówki skrajne itp., które w porównaniu z ceną akcesoriów do dachówek ceramicznych są nawet do 50 procent tańsze.
Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówki kompozytowe – łatwa eksploatacja i trwałość

Ponadto, wykonując pokrycie dachowe, wymagamy od produktów dekarskich trwałości i swoistej bezobsługowości. Remont lub budowa dachu jest sporą inwestycją, nie może się więc powtarzać co kilka lat. Właściwości wykazywane przez dachówki kompozytowe gwarantują trwałość i zapewniają brak zmian w ich charakterystyce, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, całkowicie mrozoodporne oraz odporne na negatywne warunki atmosferyczne – nie pękają pod wpływem uderzeń gradu czy też zalegającego śniegu. Nie zmieniają także koloru pod wpływem działania promieni słonecznych, a dzięki niskiej higroskopijności są odporne na porastanie mchów, grzybów, pleśni. W związku z tym użytkownicy nie muszą okresowo czyścić dachu z nieestetycznych zabrudzeń.
Dachówki kompozytowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych.
Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych

Dachówki kompozytowe - alternatywa w pokryciach dachowych
TiLeCo
Szczegółowe informacje na temat tego produktu dostępne na: www.tileco.pl

3.8/5 - (22 votes)

Data publikacji: 21 grudnia, 2017

Autor:

3.8/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. wynalazca
    wtorek, 14 września, 2021

    Dachówki kompozytowe wydają się być bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pokryć dachowych. Ich mały ciężar pozwala na oszczędności w konstrukcji dachowej jak również w ich montażu. Dodatkowym atutem jest ich odporność na odbarwienia i zarastanie mchami. Są również materiałem ekologicznym, powstałym z surowców z recyklingu co także jest w dzisiejszych czasach bardzo pożądane.

Podobne artykuły