Wentylacja dachu

Dachówki wentylacyjne – skuteczna broń do walki z wilgocią

Nawet najbardziej starannie zabezpieczony dach narażony jest na szkodliwe działanie zjawisk atmosferycznych i wilgoci. Szczególnie teraz, kiedy lato już finiszuje, a na swoją kolej czeka jesień. Ta pora roku w klimacie umiarkowanym przynosi zawsze sporą ilość opadów i niską temperaturę. A trzeba wiedzieć, że w trakcie opadów zawsze jakaś niewielka część wody przedostaje się pod dachówki, a w dach wnika para wodna z powietrza atmosferycznego. I choć sama para wodna nie jest groźna, to już jej skraplanie spowoduje, że wszystkie materiały tworzące dach zostaną zawilgocone. Dlatego trzeba zapewnić pokryciu odpowiednią wentylację.

Wilgoć może w krótkim czasie doprowadzić do nasiąknięcia i osłabienia konstrukcji więźby, zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych materiałów. A właściwa wentylacja jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż umożliwia odprowadzenie pary wodnej (wilgoci) spod połaci dachu.

Co zrobić, aby wentylacja była skuteczna?

Należy zapewnić przepływ powietrza w wentylowanej przestrzeni, w tym celu trzeba utworzyć pustki wentylacyjne pod ułożonymi dachówkami, wykorzystując przestrzeń powstałą z ułożenia kontrłat. Ich prawidłowa grubość jest gwarantem właściwego przepływu powietrza wentylacyjnego.

Otwory wentylacyjne przy okapie i kalenicy

Właściwa cyrkulacja powietrza w obrębie kalenicy uzależniona jest od efektywności przekroju wentylacyjnego. Powinien mieć wielkość 0,05% powierzchni dachu, zaś w przypadku dachów dwuspadowych dotyczy to każdej połaci osobno. I tak, dla dachu dwuspadowego z krokwią o długości 10 m, wentylacja kalenicy dla każdej z płaszczyzn powinna mieć efektywny przekrój min. 50 cm2/mb. Dodatkowo, na kalenicy należy zastosować taśmę wentylacyjno-uszczelniającą.

Dla zapewnienia prawidłowej wentylacji pod pokryciem, kontrłaty powinny mieć min. 2,5 cm wysokościDla zapewnienia prawidłowej wentylacji pod pokryciem, kontrłaty powinny mieć min. 2,5 cm wysokości

W obrębie okapu, natomiast, musi zostać zapewniony wlot powietrza, którego wielkość jest równa co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Oznacza to, że dla krokwi o długości 10 m wynosi on 200 cm2/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wlotowego trzeba też uwzględnić fakt, że przekrój efektywny jest zawężany ze względu na krokwie i kontrłaty. Dla dachu krytego dachówkami ceramicznymi i zakładkowymi zalecane jest wykonanie okapu z wykorzystaniem grzebienia okapu (wróblówki) wykonanej z aluminium oraz listwy wentylacyjnej.

Kształtowanie okapu - zaleca się zastosowanie grzebienia okapu (wróblówki) oraz listwy wentylacyjnejKształtowanie okapu – zaleca się zastosowanie grzebienia okapu (wróblówki) oraz listwy wentylacyjnej

Czy kąt nachylenia dachu ma wpływ na wentylację?

Tak, kąt nachylenia dachu ma wpływ na wentylację. We wszystkich dachach o kącie nachylenia powyżej 30° występuje wystarczający naturalny ciąg powietrza wywołany znaczną różnicą poziomów wlotu (okap) i wylotu (kalenica) powietrza, nagrzewaniem się pokrycia dachowego oraz działaniem wiatru.

Niemniej jednak należy przestrzegać zasady pozostawienia szczeliny wentylacyjnej w okapie oraz zastosowanie wentylacyjnej taśmy kalenicowej. Jeśli zaś chodzi o dachy o kątach nachylenia mniejszych niż 30° lub krokwiach długich powyżej 10 m, sama wentylacja okapowo-kalenicowa nie zawsze jest wystarczająca. Zaleca się stosować większe przestrzenie wentylacyjne (grubsze kontrłaty) oraz dachówki wentylacyjne, które zwiększają ilość powietrza wentylacyjnego.

Wykorzystanie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej na kalenicy jest bardzo istotne dla wentylacji dachuWykorzystanie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej na kalenicy jest bardzo istotne dla wentylacji dachu

Dachówki wentylacyjne

Ich rolą jest wspomaganie systemu wentylacji pod pokryciem i jednoczesne zapewnienie dodatkowego miejsca wlotu powietrza. Są niezwykle pomocne zwłaszcza w przypadku dachów o dużych połaciach, gdzie często brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową.

Sposób montażu

W przypadku długich krokwi (powyżej 6,5-7 m) i zastosowaniu standardowej kontrłaty o wysokości 2,5 cm, trzeba zamontować dachówki wentylacyjne w trzecim rzędzie od kalenicy, w odległości około 1 m od siebie. Jedna dachówka wentylacyjna powinna przypadać na ma 13 m2 dachu. Gdy odległość między kalenicą i okapem jest duża, należy układać dachówki w dwóch rzędach, a gdy odstęp ten wynosi powyżej 12 metrów – nawet w trzech rzędach. Około 1,50 m – 1,80 m to standardowy rozstaw pomiędzy rzędami dachówek wentylacyjnych.

Dachówki wentylacyjne wykorzystuje się również tam, gdzie przerwana jest ciągłość przestrzeni wentylacyjnej, np. nad i pod oknami połaciowymi, za i przed kominem. Wykorzystuje się je również we wszystkich tych miejscach, w których jest zaburzony wlot lub wylot powietrza wentylacyjnego.

Montuje się je w drugim rzędzie przed i za „przeszkodą”. W przypadku, gdy przeszkoda dla wentylacji występuje w odległości nie większej niż 1,5 m od kalenicy, zastosowanie dachówek nie jest konieczne.

Montaż dachówek wentylacyjnych nie różni się dachówek połaciowych, należy tylko pamiętać o zamocowaniu siatki do otworu, sprzedawanej w komplecie z dachówką wentylacyjną.

To już naprawdę ostatni dzwonek na kontrolę dachu i wszystkich jego elementów przed nadchodzącą jesienią.

MB

4.4/5 - (8 votes)

Data publikacji: 19 grudnia, 2011

Autor:

4.4/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwona01
    niedziela, 10 marca, 2019

    Nie wiedziałam,że istnieje coś takiego jak dachówki wentylacyjne.Świetne rozwiązanie zwłaszcza jak się jest posiadaczem dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 30 st.wtedy to trzeba szczególnie dbać o dobrą wentylacje dachu.

Podobne artykuły