Realizacje

Dachy nowoczesnych domów

Kształt i rodzaj pokrycia dachu mają ogromny wpływ na nowoczesny charakter budynku. Modne domy wyróżnia prosta bryła, pozbawiona ozdobnych detali i wykuszy, ale mająca duże przeszklenia. Aby utrzymać wyważone proporcje projektuje się dachy dwuspadowe lub płaskie, nawiązujące swym wyglądem do modernistycznych. Ich kształt wynika zarówno ze stylu architektonicznego, jak i energooszczędności. Ucieka przez nie bowiem dużo mniej ciepła niż przez dachy wielospadowe.

Przy wyborze dachu trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność pomieszczeń, znajdujących się na ostatniej kondygnacji. Rzecz jasna domy  z płaskim dachem są wygodniejsze od tych z dachem spadzistym. Pozwalają bowiem na zagospodarowanie całości przestrzeni. Pod spadzistym dachem nie ma skosów utrudniających aranżację wnętrza. Dużo łatwiej także dotrzeć do każdego zakątka. W dachach dwuspadowych można tę funkcjonalność zwiększyć poprzez zaplanowanie nachylenia ok 60° ścianki kolankowe o wysokości 1,1-1,5m

Dachy dwuspadowe

Dachówka betonowa, Braas

Dachówka betonowa, Braas

Znacznie częściej wybierane są przez inwestorów dachy dwuspadowe. Do ich krycia stosowana jest dachówka ceramiczna lub cementowa, w większości przypadków zakładkowa. Wciąż modna jest minimalistyka, do której idealnie pasują dachy płaskie, o wieloformatowych, niestandardowych wymiarach, najczęściej w stonowanych odcieniach szarości. Ich rozmiar sprawia, że zapotrzebowanie na 1m² nie jest duże. Budowę znacząco przyspiesza także możliwość przesuwania i dopasowania do długości połaci przy układaniu. Wadą tego pokrycia jest ryzyko pojawienia się nieszkodliwego mchu na północnych połaciach. Można go jednak uniknąć, wybierając dachówki ceramiczne angobowane albo glazurowe. Na nich ta niechciana zieleń pojawia się znacznie później i łatwo ją usunąć. Koszt zakupu dachówek to 70-80 zł/m².

Blacha płaska na rąbek, Ruukki Classic

Blacha płaska na rąbek, Ruukki Classic

Tradycyjne dachówki można z powodzeniem zastąpić blachą płaską, zapewniającą nowoczesny wygląd. Można ją także stosować przy wykończeniu elewacji. Oferta blach jest duża. Można wybrać tańszą – ze stali powlekanej, której cena waha się od 45-100 zł/m². Zwracajmy uwagę, by blacha miała rdzeń o grubości nie mniejszej niż 0,5 mm, który będzie obustronnie pokryty warstwą cynku (minimalnie 275 g/m²). Nad morzem i tam, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże powinny być stosowane blachy z powłokami z wysoką klasą korozyjności.

Blacha cynkowo- tytanowa, którą także możemy wybrać jest droższa, gdyż jest blachą szlachetną. Jednak jej stosowanie nie ma ograniczeń. jej powierzchnia pokrywa się z czasem patyną – to cienka warstwa ochronna, nadająca blasze niebieskawy lub zielonkawy kolor. Jej ceny zaczynają się od 100 zł/m².

Wadą blach płaskich jest konieczność ułożenia sztywnego poszycia i zatrudnienia ekipy dekarzy umiejących ją układać.

Dachy płaskie

Synonimem nowoczesnej architektury jest płaski dach. To on sprawia, że budynek wygląda stylowo i oryginalnie dzięki kubistycznemukształtowi. Domy z dachem płaskim są jednak wybierane rzadziej. W wielu regionach Polski bowiem warunki zabudowy wyznaczają budowę domu ze stromym dachem. Podstawowa, najprostsza wersja zakłada wykończenie dachu płaskiego żwirem, pełniącym rolę balastu. Odciąża on niżej położone warstwy izolacji termicznej, jak również przeciwwodnej. Taki dach można z powodzeniem obsadzić roślinami. Jest to jednak dach nieużytkowy. Projektowana zieleń jest ekstensywna, jej warstwy wegetacyjne nie obciążają dachu. W krótkim czasie sprawią, że dach będzie wyglądał naprawdę rewelacyjnie.

Quartec

Quartec

Sprawdzają się tu doskonale rośliny lubiące słońce, mało wymagające, znoszące dobrze mróz i brak wody. Grubszej warstwy podłoża wymaga założenie na dachu ogrodu z zielenią intensywną, ale warto! Wówczas do uprawy nadadzą się bardziej wymagające, ale bujniejsze rośliny – krzewy, byliny, trawniki, ale także sporadycznie – drzewa. Ogród taki wymaga intensywnej i systematycznej pielęgnacji, a także podlewania. Budowa zielonego dachu typu ekstensywnego to koszt od 140 zł/m², natomiast wersja intensywna wymaga indywidualnej wyceny.

Źródło: Ideadomu

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 23 września, 2018

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zbigniew
    środa, 26 grudnia, 2018

    Jaki będzie dach budynku zależy od bryły całego budynku, bo nadaje mu dach nadaje mu w całości wyglądu. Rzeczywiście obecnie przy budowie nowoczesnych domów wybierane są dachy dwuspadowe i płaskie. Są to najczęściej wybierane konstrukcje i chyba najbardziej proste.

  2. zaintresowany
    poniedziałek, 14 stycznia, 2019

    Dla mnie wybór kształtu dach wiąże się przede wszystkim z energooszczędnością,a dopiero później z praktycznym wyglądem.Ja swój dach planuję pokryć blachą płaską i będzie to blacha tytanowo-cynkowa.Mam nadzieję,że dzięki zastosowani takiej blachy mój dom będzie miał dach praktyczny oraz wyglądał stylowo dzięki kubistycznemu kształtowi.

  3. Pati
    poniedziałek, 18 marca, 2019

    Bardzo podoba mi się opcja sadzenia roślinności na dachu. To sprawia,że nawet mając mały ogród możemy się znacząco przyczynić do poprawy naszego środowiska. To dobrze ,że rozwiązanie takie ma coraz większy rozgłos nie tylko w branży ogrodniczej

Podobne artykuły