Szkolenia

Dajemy Szkołę!

Czyli słów kilka o Ośrodku Szkolenia Dekarzy przy Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku. Można powiedzieć, że Braas wrósł w tradycję dekarską. Od lat dokłada starań, by nie tylko wprowadzać na rynek produkty najwyższej jakości, ale przede wszystkim udoskonalać technologie i poszerzać wiedzę. I tą wiedzą również się dzieli.

Dach jako element kluczowy domu jest także jego punktem newralgicznym. Braas wie, że wymaga on prawdziwego eksperta jeżeli chodzi o jego wykonawstwo. Dlatego właśnie od lat przywiązują wagę do kształcenia specjalistów z branży dachowej. Profesjonalne doradztwo, sprzedaż systemów dachowych oraz montaż pokryć dachowych wymaga bowiem stałego podnoszenia kwalifikacji. Z tego też względu od samego początku działalności firmy wprowadzono szkolenia dla dekarzy, handlowców, architektów i inspektorów nadzoru.

Obecnie Braas posiada w Polsce trzy ośrodki szkoleniowe położone w Gdańsku, Radomiu i Zakopanem. To właśnie w nich przeprowadzane są szkolenia teoretyczne i praktyczne dla różnych grup zawodowych związanych z branżą dachową. Rocznie szkoli się w nich około 200- 300 osób.

Najważniejszym centrum na tej szkoleniowej mapie jest bez wątpienia Gdańsk i na nim się dziś skupimy. Tutaj bowiem można przeszkolić się najbardziej kompleksowo. Obiekt bowiem dysponuje najlepszym zapleczem technicznym.

Komin, okap i kosz czyli trudne detale dachu

Zdanie jakże prawdziwe. To elementy, które nie jednemu adeptowi sztuki dekarskiej, a i nawet fachowcowi z doświadczeniem, mogą sprawiać wiele trudności. Z tego też względu jedno ze szkoleń nosi właśnie nazwę „Komin, okap i kosz. Zasady prawidłowego wykonywania trudnych detali”.

– Nie silimy się na skomplikowane i ładne marketingowo nazwy. Nasze szkolenia to wiedza praktyczna i szkolenie najważniejszych umiejętności. Skupiamy się na najważniejszym, na praktyce i to właśnie na nią kładziemy największy nacisk podczas szkoleń – tłumaczy Marek Podeszwa, Doradca Techniczny Braas.

Fot. Szkolenie z wolego oka

Szkolenie trwa dwa dni. W pierwszym dniu szkoleniowcy skupiają się na teorii i tłumaczą wszelkie zawiłości związane z montażem kosza dachowego, okapu czy też obróbki komina. To także czas na zadanie, nawet najtrudniejszych pytań. Doświadczeni w fachu szkoleniowcy dokładnie tłumaczą każdy detal.

– Program szkolenia teoretycznego składa się z kilku elementów. Naszym zdaniem kluczowych zagadnień, jakie należy poznać, chcąc fachowo zajmować się tematem kosza, komina czy okapu. Przedstawiamy dokładnie sposoby rozmierzania łat pod dachówki cementowe i ceramiczne, a także szczegółowo omawiamy akcesoria dachowe i technologie ich zastosowania. Szczegółowo przedstawiamy zasady projektowania przegrody dachowej i doboru warstw wstępnego krycia oraz zasady funkcjonowania wentylacji podpołaciowej. Namawiamy również do otwartej dyskusji, w tak zwanym panelu dyskusyjnym, o kominie, okapie i koszu – wylicza Marek Podeszwa.

Program szkolenia praktycznego to całodniowe zajęcia z konstruowania dwóch rodzajów okapów i budowy kosza dachowego od podstaw. Biorący udział w szkoleniu poznają także zasady obróbki komina taśmą Wakaflex. Podczas zajęć praktycznych omawiany jest też montaż taśm uszczelniająco-wentylacyjnych i gąsiorów na kalenicach i narożach oraz montaż systemu DuroVent. Szkoleniowcy opowiadają także o zasadach montażu systemu komunikacji i systemu przeciwśnieżnego.

Fot. Szkolenie z wolego oka

Szkolenie „Trudne detale dachu – komin, kosz, okap” przeznaczone jest dla dekarzy z różnym stopniem doświadczenia zawodowego. Podczas szkolenia szczególny nacisk położony jest na omówienie i przetrenowanie poprawnych rozwiązań obróbek komina, budowy kosza i konstruowania okapu.

Wole oko

Szkolenie specjalistyczne „Wole oko w karpiówce” dedykowane jest dekarzom z dużym doświadczeniem w układaniu dachówek zakładkowych i dachówek karpiówek. Podczas szkolenia omawiane są zasady konstruowania wolego oka i układania na nim karpiówki Opal.

Szkolenie to także składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Teoria podzielona została na dwie części.

– Podczas pierwszej dekarze poznają zasady wentylacji i budowy warstwy wstępnego krycia. Omawiamy także zasady projektowania ścian czołowych i krokwi wolego oka w dwóch metodach. Następnie uczestnicy samodzielnie wykonują rysunki na papierze milimetrowym, najpierw ściany czołowej, a następnie układu krokwi na wolim oku. Czyli wykonują rysunek techniczny w trzech rzutach.

W drugiej części następuje omówienie sposobów układania dachówek na lukarnach typu wole oko – opowiada Marek Podeszwa.

Program szkolenia praktycznego jest tu niezwykle ambitny i napięty. Uczestnicy zapoznają się z konstrukcją wolego oka i zasadami łatowania oraz zagęszczania dachówek. Następnie z trasowaniem i wycinaniem ściany czołowej wolego oka. Po tych zadaniach przechodzą płynnie do układania dachówek karpiówek Opal na wolim oku. Bardzo ważna jest także wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami i pytania kierowane do szkoleniowców. Bardzo istotną częścią są uwagi dotyczące konstrukcji wolego oka, a następnie uwagi i wnioski dotyczące zastosowań dachówek specjalnych produkowanych na wole oko i ich dostępność. Prowadzący szkolenie dokładnie także zapoznają dekarzy ze specjalistycznymi narzędziami niezbędnymi przy pracach na wolim oku.

Istotną kwestią dotyczącą tego szkolenia jest czas. To najdłuższe z oferowanych szkoleń. Trwa bowiem, trzy dni.

Gdańsk – szkoleniowy potencjał

Ośrodek Szkolenia Dekarzy w Gdańsku pod patronatem firmy Monier to największy i najstarszy z ośrodków szkoleniowych firmy.

Fot. Szkolenie z wolego oka

– Jego historia sięga 1999 roku kiedy to podpisano umowę pomiędzy Braas Polska Sp. z o.o., a Państwowymi Szkołami Budownictwa im. Prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku. Już w tym roku odbyły się pierwsze szkolenia dla dekarzy. Początkowo szkolenia dwudniowe prowadzone były tylko dla początkujących dekarzy. W roku 2005 wprowadziliśmy szkolenia dla przedstawicieli handlowych i doradców technicznych pracujących u naszych partnerów handlowych – dodaje Marek Podeszwa.

Kolejną ważną datą w funkcjonowaniu ośrodka jest koniec 2008 roku. Zapadła wówczas decyzja o zaprojektowaniu nowych konstrukcji dachowych, a także przeprowadzka do większej sali.

– To odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie naszymi szkoleniami – zaznacza Marek Podeszwa.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z Dyrekcją Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku i zaangażowaniu pracowników warsztatów szkolnych nowe dachy powstały już w lutym 2009 roku.

– Umożliwiło nam to wprowadzenie nowych szkoleń specjalistycznych takich jak „Trudne detale dachu – komin, kosz, okap” oraz „Wole oko w karpiówce”. To szkolenia przeznaczone dla dekarzy pragnących pogłębić swoją wiedzą dachową. Prowadzimy również szkolenia dla architektów i projektantów oraz kierowników budowy w zależności od pory roku i ilości chętnych – wylicza Marek Podeszwa.

Każdy z uczestników otrzymuje po szkoleniu dyplom potwierdzający udział oraz nabytą wiedzę.

– Nowością w branży dachowej będą szkolenia teoretyczne i praktyczne dotyczące montażu systemów solarnych i ociepleń nakrokwiowych, które planujemy wprowadzić w 2012 roku – podsumowuje Marek Podeszwa.

Więcej o szkoleniach na stronie www.monier.pl w zakładce szkolenia.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 13 lutego, 2012

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły