Pokrycia dachowe

Dla każdego coś praktycznego i ponadczasowego

Dachy dwupołaciowe cieszą się zasłużonym powodzeniem od wielu lat. O jego wyborze decydują różne względy. Dla jednych priorytetem jest prosta i uniwersalna konstrukcja, wpisująca się w obowiązujące trendy, niektórzy cenią łatwość i niskie koszty budowy, a inni zwracają uwagę na jego energooszczędność, związaną z minimalną stratą ciepła.

Dachy dwuspadowe są obecne w naszej tradycji budowalnej praktycznie od zawsze. Tym samym stanowią najbardziej uniwersalny kształt w polskim krajobrazie architektonicznym, w domach parterowych, wielokondygnacyjnych, a także w nowoczesnych bryłach pasywnych i energooszczędnych. Prosta konstrukcja, zbudowana z dwóch połaci, łączonych w kalenicy, może być symetryczna lub niesymetryczne i przybierać różne formy, dzięki rozmaitym pokryciom dachowym. Kiedyś konstrukcja dachu dwuspadowego była narzucana przez rzeczywistość, dziś jest doceniana przez inwestorów i architektów. Za co? Przyjrzyjmy się jej zaletom z bliska.

Praktyczna prostota

Dach dwupołaciowy cechuje się prostą konstrukcją i szybkością wykonania, dzięki czemu jest stosunkowo tani, ponieważ w trakcie budowy powstaje niewielka ilość odpadów. Nie wymaga wielu materiałów i akcesoriów, które nie rzadko kosztują krocie. Mało skomplikowana konstrukcja nie sprawia problemów wykonawczych, zapewniając znikome ryzyko popełnienia ewentualnych błędów w trakcie budowy, a co za tym idzie gwarantuje solidność wykonania. Prosta płaszczyzna, bez zbędnych załamań, posiada mało newralgicznych miejsc, w których mogłoby dojść do przecieków. Ponad to, taki rodzaj dachu dobrze odprowadza opady atmosferyczne z połaci i zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń nanoszonych przez wiatr.

Blachodachówka Regle Blachy Pruszyński


Ten typ dachu daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o wybór rodzaju pokrycia dachowego, dzięki czemu z łatwością dobierzemy pokrycie odpowiednie do stylu domu i naszych wymagań estetycznych. Prosta konstrukcja pozwala na użycie dachówek o większych rozmiarach, jak np. blachodachówka panelowa, dzięki której unikamy zbędnych odpadów przez minimalną konieczność przycinania. Na charakter dachu wpływa też jego kolor i faktura. Obecnie dostępne szerokie wachlarze kolorystyczne i różnorodne przetłoczenia, umożliwiają realizację każdego, nawet najbardziej wymyślnego projektu architektocznicznego. Jednak poza względami estetycznymi, należy również, a raczej przede wszystkim kierować się solidnością i trwałością pokrycia. Żeby dach służył nam przez lata, wybierajmy pokrycia pochodzące od renomowanych producentów, jak np. Blachy Pruszyński. To dzięki nim otrzymujemy gwarancję jakości użytych materiałów, trwałość i bezpieczeństwo dla siebie, naszych bliskich i dla konstrukcji domu.

Funkcjonalność

Dach dwuspadowy pozwala nam uzyskać dużą przestrzeń użytkową bezpośrednio pod dachem, która jest ograniczona jedynie dwoma skosami. Decydując się na taki dach, pamiętajmy, że im wyższa ścianka kolankowa i kąt nachylenia połaci dachu, tym więcej miejsca na poddaszu otrzymujemy. Jeśli np. ścianka kolankowa wynosi 1m, to pomieszczenie na poddaszu ma wysokość 2,1m. Ważny jest także kąt nachylenia, który we współczesnych domach z zagospodarowanym poddaszem wynosi najczęściej 35 – 45o. Im jest on większy, tym większa jest wysokość we wnętrzu. 

Panel dachowy na rąbek Blachy Pruszyński kolor grafit

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie doświetlenie poddasza, zwłaszcza jeśli ma ono służyć jako pomieszczenie codziennego użytku. Dach dwuspadowy pozwala na łatwe doświetlenie wnętrza okanami dachowymi. Jednak obecność ścian szczytowych umożliwia również wykorzystanie okien elewacyjnych, które nie tylko są łatwiejsze w montażu, ale i tańsze.

Energooszczędność

Prostota dachów dwupołaciowych idzie w parze z energooszczędnością i doskonale wpisuje się w nowoczesną stylistykę i architekturę, spełniając jednocześnie obowiązujące normy i przepisy. Prosty dach, bez wielu załamań i lukarn, w połączeniu z nie skomplikowaną konstrukcją domu, tworzy zwartą bryłę, którą skutecznie ogrzejmy, wykorzystując przy tym małą ilość energii. Mała powierzchnia dachu dwuspadowego jest prostsza do izolacji, co minimalizuje utratę ciepła, a w konsekwencji powoduje zmniejszone koszty ogrzewania. Dodatkowo połacie takich dachów są idealnym miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

Ponadczasowa estetyka

Nieruchomości z dwuspadowymi dachami zachęcają nas nie tylko funkcjonalnością i niskimi kosztami budowy, ale i estetyką. Bryła domu wykończonego takim dachem oprócz tego że jest nowoczesna, zachowuje również klasyczne, tradycyjne elementy. Dach dwupołaciowy zawsze wygląda dobrze i nigdy się nie nudzi. Prezentuje się doskonale zarówno przy minimalistycznych projektach, nowoczesnych stodołach, jak i tradycyjnych dworkach. Oszczędny i prosty, podkreśla walory domu, retuszując ewentualne niedociągnięcia elewacji. Co więcej, pozwala na wybór dowolnych efektów estetycznych, poprzez manewrowanie jego wymiarami i  swobodą w doborze długości okapów, które decydują o charakterze domu.

4.8/5 - (11 votes)

Data publikacji: 31 grudnia, 2020

Autor:

4.8/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Andrzej
    środa, 6 stycznia, 2021

    Dach z dwiema płaszczyznami jest bardzo popularny, zwłaszcza z gdy jest poddasze. Pokrycie najczęściej wykonywane jest z blachy, ale popularne są też dachówki. Często instalowane są okna dachowe i panele słoneczne. Spływanie wody zawsze dzieli się na dwie części dachu do dwóch osobnych rynien.

Podobne artykuły