Rynny

Dobór i konserwacja systemów rynnowych – porady ekspertów cz. 2

Na pytanie, jak konserwować i czyścić rynny metalowe, odpowiada ekspert Arkadiusz Kowalski, doradca techniczny BUDMAT, trener szkoleniowy dla dekarzy, dyplomowany dekarz-blacharz.

Jak konserwować i czyścić rynny metalowe

Każdy system orynnowania powinien być dobrany do powierzchni połaci dachowej, z której ma odprowadzać wodę opadową oraz wodę powstałą z roztopionego śniegu zalegającego na dachu. Zbyt mały system może powodować przelewanie się wody, zwłaszcza w okolicach odpływów do rur spustowych. Tymczasem przewymiarowanie systemu spowoduje odkładanie się osadów w rynnach, a z czasem zmniejszenie ich przekroju.

Przy montażu koniecznie należy zachować odpowiednie pochylenie orynnowania, przez co unikniemy zastoisk wodnych, w których oprócz wody gromadzą się także inne osady. Prawidłowe wytrasowanie i dobranie odpowiedniego przekroju systemu rynnowego zapewnia bezawaryjną pracę orynnowania.

W systemach rynnowych zazwyczaj zachodzi proces tzw. samooczyszczania, co jednak nie zwalnia użytkownika z kontroli systemu oraz jego prawidłowej konserwacji. Kontrola powinna być przeprowadzana raz w roku, szczególnie jeżeli obok budynku znajdują się wysokie drzewa liściaste lub iglaste gubiące igliwie. Liście i igliwie mogą bowiem zmniejszyć wydajność systemu lub zapchać rury spustowe i dlatego tak ważne jest ich usuwanie.

Należy również pamiętać o usuwaniu z rynien osadu powstającego z wody. Aby zwiększyć żywotność produktów pokrytych powłoką organiczną ważne jest usuwanie wszelkich składowisk brudu, na przykład za pomocą miękkiej szczotki i wody. W miejscach silnie zanieczyszczonych może być dodatkowo konieczne użycie detergentu. Można w tym celu użyć zwykłego detergentu, należ jednak pamiętać, aby stężenie roztworu nie przekraczało 10% i unikać organicznych rozpuszczalników oraz ściernych produktów czyszczących.

W przypadku stalowych systemów rynnowych po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach mogą powstać niewielkie ubytki lakieru. Dlatego w przypadku lekkiego uszkodzenia czy zarysowania lakieru, powierzchnię można naprawić poprzez wykonanie retuszu, używając wąskiego pędzla i malując wyłącznie zarysowaną powierzchnię. Do tego rodzaju retuszu nie należy stosować lakierów rozpylanych (w tym w sprayu).

Przejdź do pierwszej części artykułu

Przejdź do trzeciej części artykułu

4.7/5 - (6 votes)

Data publikacji: 17 kwietnia, 2014

Autor:

4.7/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły