Rynny

Dobór i konserwacja systemów rynnowych – porady ekspertów cz. 3

Na pytanie, jak zabezpieczyć rynny przed liśćmi i innymi zanieczyszczeniami, odpowiada ekspert – Igor Pilutkiewicz z firmy RHEINZINK Polska.

Jak zabezpieczyć rynny przed liśćmi i innymi zanieczyszczeniami

Na rynku oferowanych jest wiele rozwiązań, a każde z nich ma swoje zalety i ograniczenia.

Siatka w rynnie

Kwestia stosowania siatek do ochrony rynien przed zanieczyszczeniami nie jest jednoznaczna. Decydując się na takie rozwiązanie, należy bowiem pamiętać, że szerokość rynny powinna co najmniej o 50% większa. Bowiem przekrój rynny wynika y wielkości połaci, która ma zostać odwodniona, a wszystkie siatki (niezależnie od producenta) zmniejszają przepustowość rynny co najmniej o połowę, również w przypadku zalegających liści.

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań opartych o różne tworzywa, o różnej estetyce i trwałości. Najczęściej jako rozwiązanie problemu zalegania liści stosuje się niewidoczną z zewnątrz perforowaną siatkę z blachy cynkowo-tytanowej odpornej na promieniowanie UV i odkształcenia pod wpływem różnicy temperatur. Specjalny profil oczek sprawia, że liście pozostają na siatce aż do momentu wyschnięcia, a następnie są zwiewane przez wiatr. Na uwagę zasługuje łatwy montaż siatki i brak konieczności konserwacji siatki.

Nie zwalnia to jednak z obowiązku czyszczenia rynny. Siatki jedynie odsuwają w czasie zabieg czyszczenia. Warto więc uwzględnić to już na etapie wyboru systemu rynnowego. Wielu dekarzy zwraca uwagę na mniejszą odporność na częste zabiegi konserwacyjne (stawianie drabiny, usuwanie zgniłych liści czy gałęzi) w przypadku systemów rynnowych łączonych na złączki niż w przypadku systemów lutowanych, dlatego oprócz siatek zabezpieczających zalecają inne, mniej obciążające rozwiązania.

Co zatem stosować, jeśli nie siatkę? Popularnym rozwiązaniem jest montaż specjalnych elementów w sztucerze, zwanych koszyczkami, ponieważ nie wymaga to zwiększania przekroju rynny (jak w przypadku siatek). Zamontowany w sztucerze koszyczek przechwytuje zanieczyszczenia z wody spływającej do rury spustowej. Na uwagę zasługują rozwiązania, umożliwiające czyszczenie elementów rynien z zanieczyszczeń bez używania drabiny.

Przed zatykaniem odwodnienia liniowego skutecznie chronią rewizje rury spustowej, w tym wersje z klapką, a także rewizje przesuwne. Mechanizm przesuwania i długa mufa pozwalają na czyszczenie systemu pionów kanalizacji deszczowej bez demontażu najniższej rury spustowej. W przypadku mocowania rur spustowych klasycznymi obejmami, do przesunięcia w górę rewizji przesuwnej wystarczy jedynie rozłączyć dolną obejmę.

W przypadku stosowaniu uniwersalnego uchwytu rury spustowej element przesuwny można bez trudu natychmiast przesunąć do góry. Oba warianty mocowania zapewniają prosty dostęp do rewizji, nie wymagają specjalnych otworów do czyszczenia na rurze spustowej, a skorodowane śruby i uszkodzone uszczelki klap rewizyjnych stały się przeszłością.

Przejdź do pierwszej części artykułu

Przejdź do drugiej części artykułu

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 18 kwietnia, 2014

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Eugeniusz
    poniedziałek, 26 lutego, 2018

    Koszyczki też są ciekawym rozwiązaniem, ale to nie zmienia faktu, że i tak raz na jakiś czas trzeba wejść na drabinę i usunąć zanieczyszczenia. Więc nie bardzo mnie to zadowalało. Kupiłem za to siatkę na rynny herakles. Podpasowała mi, bo osadzane liście pod wpływem wiatru spadają same i nie muszę się już martwić.

  2. Jan
    poniedziałek, 11 maja, 2020

    Czyszczenie rynien to ważny element konserwacji ale nie jest to sprawa łatwa i prosta. Każde rozwiązanie, które pomaga nam w tym jest godne rozważenia. W mojej ocenie bardziej wygodny jest wariant z siatką niż z koszyczkiem. Ciekaw jestem czy pojawi się wkrótce jakaś nowa propozycja ?

Podobne artykuły