DOM JAK PRZYDROŻNA KAPLICZKA

 

House for Essen, szósty z planowanych ośmiu domów projektu Living Architecture, został w końcu otwarty dla gości. Jest najbardziej zaskakująca realizacją w ramach brytyjskiej inicjatywy, ponieważ nawiązuje do tradycji przydrożnych kapliczek.

Wielowymiarowy projekt Living Architecture promuje nowoczesne budownictwo w nietypowy sposób. Zainicjowana w 2010 roku przez Alaina de Bottona idea proponuje wynajem jednego z ośmiu specjalnie przygotowanych domów. Światowi architekci różnych pokoleń odwołali się do naszych przyzwyczajeń, uwieczniając przemiany brytyjskiej wsi – od estetycznej użytkowości do sztucznego luksusu.

Jednym z najbardziej zaskakujących obiektów Living Architecture jest A House for Essex. Do jego realizacji zaproszono znanego z szalonych pomysłów performera Graysona Perry’ego oraz działające od 1995 roku kontrowersyjne studio Fashion Architecture Taste (FAT) – takie połączenie musiało zaowocować osobliwym budynkiem.

A House for Essex nawiązuje do tradycji przydrożnych kapliczek – dzięki zielonej fasadzie wtapia się w łąkę, na której stoi. Choć konstrukcja gotowa była już w sierpniu 2014 roku, z otwarciem czekano rok, by wnętrze zostało wykończone skrupulatnie i zgodnie z zaleceniami projektantów. Twórcy chcieli, by dom był mały, ale bardzo bogato wyglądający.

Jego głównym elementem jest dekoracja. Do wykończenia użyto ponad dwa tysiące wzorzystych płytek, a także mozaik i bogato zdobionych gobelinów. Na wykonanym ze złotych dachówek szczycie majestatycznie stoją cztery rzeźby. Inspiracją miedzianego dachu są średniowieczne kościoły, a skokowego układu – rosyjskie matrioszki.

Grayson Perry już nieraz wyrażał zainteresowanie światem kobiet. Ten dom to oddanie hołdu Julie Cope, nazywanej Essex Everywoman, fikcyjnej postaci, wokół której zbudowano legendę obiektu. Jej osoba, choć nieistniejąca, przenika dom na każdym kroku – w obrazach czy tkaninach.
dom-jak-przydrozna-kapliczka_5 dom-jak-przydrozna-kapliczka_4 dom-jak-przydrozna-kapliczka_3 dom-jak-przydrozna-kapliczka_2 dom-jak-przydrozna-kapliczka_1
Więcej na: www.living-architecture.co.uk
TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: DAVE KING, JACK HOBHOUSE
WRABNESS 29.7.2015

Data utworzenia: 12.08.2015


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły