Realizacje

Dom jak z klocków lego

Chyba nie ma osoby, która by nie marzyła o własnym domu. Ale część z nas na samą myśl o długim procesie budowlanym i użeraniem się z wykonawcami odsuwa to marzenie w strefę tych niezrealizowanych. Jeśli to jest jedyny powód dla którego jeszcze nie wybudowałeś domu musisz zainteresować się domami prefabrykowanymi.

Co to znaczy dom prefabrykowany?

Jest on wykonywany z gotowych elementów budowli czyli prefabrykatów w hali produkcyjnej, a jego montaż odbywa się na miejscu docelowym. To tak jakbyś budował swój dom z klocków lego.

Jakie są zalety gotowych domów?

Największe z nich to oszczędność czasu i kosztów budowy, a także rzecz najcenniejsza: święty spokój – nie musisz pilnować ekipy budowlanej!

Technologia budowy

Gotowy dom można zbudować zarówno z elementów drewnianych, betonowych, jak i budowlano-drewnianych. Dziś przyjrzymy się dwóm ostatnim.

W domach z prefabrykatów betonowych ściany nośne posiadają trzy warstwy. Ich skład to wewnętrzna betonowa warstwa konstrukcyjna połączona z zewnętrzną warstwą elewacyjną nierdzewnymi łącznikami. Grubość warstwy nośnej to 8-20cm, elewacyjnej 5 cm pomiędzy nimi występuje warstwa izolacji termicznej, której grubość wynosi 10-20 cm. Standardowo ściana ma 34 cm grubości. Taki budynek może być osadzony na płycie fundamentowej lub na fundamentach.

Fundamenty ścian są ustawiane na fundamencie i kotwione w betonie, między sobą są związane łącznikami systemowymi natomiast szczelina pomiędzy płytami w warstwie elewacyjnej wypełniona jest materiałem trwale elastycznym. Wyprofilowania ścian działowych typu pióro-wpust na końcu ścian mają służyć do łączenia ich z konstrukcyjnymi. Na takiej konstrukcji układany jest strop. Może być on konstrukcją żelbetową typu filigran, składającą się z płyty żelbetowej z kratownicami. Gdy mamy już strop możemy postawić tradycyjna więźbę dachową, ale zdecydowanie polecamy zastosowanie gotowej więźby w postaci wiązarów kratowanych.Te czynności konstruowane są już na placu budowy.

W przypadku domów realizowanych z elementów betonowo-drewnianych rzecz się ma nieco inaczej. Grubość prefabrykatu ściennego bez warstwy suchego tynku wewnętrznego wynosi 30,2 cm. Jego konstrukcja to zewnętrzna osłonowa warstwa nośna wykonana z betonu zbrojnego siatką stalową. Stropy stanowią drewniane belki, które wykorzystują dolny pas wiązara kratownicy dachowej, który jest dodatkowo zagęszczany belkami, na których układa się dwie warstwy płyt OSB.

O czym warto pamiętać przy wyborze gotowego domu?

Ponieważ prefabrykaty są elementami wielowymiarowymi i ciężkimi ich transport może stanowić spory wydatek. Zatem przy wyborze gotowego domu warto wybrać firmę w bliskiej odległości od miejsca, w którym chcemy taki dom postawić. Zaoszczędzimy tym samym na kosztach transportu.

Dom z gotowych prefabrykatów to doskonałe rozwiązanie, dla wszystkich, którzy cenią swój czas i nie chcą go marnować na mozolne, a czasem nawet wieloletnie budowanie własnych czterech ścian.

ASZ

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 6 lipca, 2013

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Witek
    wtorek, 30 lipca, 2019

    Dom prefabrykowany to całkiem niezłe rozwiązanie. Podczas pobytu w Finlandii widziałem jak powstawał z gotowych prefabrykatów drewniany szeregowiec w osiedlu dla seniorów. W ciągu tygodnia szeregowiec był już gotowy. Ile trwało uruchomienie wnętrza tego nie wiem, ale montowane gotowe panele zawierały już zamontowane komponenty instalacji wewnętrznych wraz z gotowymi mocowaniami na szafki etc. Ciepły drewniany segment z wyjściem na ogródek z jednej strony i placem na wejściu z podjazdem dla ich chodzików oraz bujaną ławką. Szybko, sprawnie, nowocześnie i ekologicznie a przede wszystkim zgodnie z wymogami użytkownika. Taki dom prefabrykowany bardzo mi się podobał i jest to dobra propozycja na dziś również dla naszych seniorów.

  2. Jaśmina
    czwartek, 1 października, 2020

    Klocki lego każdy lubi, więc i taki domek każdy chętnie złoży 🙂 A tak na poważnie to takie przyspieszenie budowy domu dla wielu jest nieocenioną zaletą.

Podobne artykuły