Dom w szczerym polu

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects
Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects 

Kiedy po raz pierwszy architekci zagościli na działce – nasunęło im się skojarzenie „szczere pole”. To tutaj miał stanąć dom. Czy gdzieś, gdzie hula wiatr, można postawić dom marzeń? Okazało się, że można.

Dom w szczerym polu zbudowany jest z zespołu drewnianych brył, a każda z nich pełni inną funkcję. Działka, na której ma „wyrosnąć” budynek to otwarta, duża przestrzeń, niemal łąka, przylegająca od strony północnej do drogi, a od południowej granicząca z lasem. Ponad 100 metrów dzieli miejsce przeznaczone na budowę od najbliższych drzew.

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects

Bryła domu

Budynek zaprojektowano tak, by między jej poszczególnymi segmentami ukryć w specjalnych „kieszeniach” tarasy. Naturalną ochronę przed gwałtownym wiatrem i słońcem zapewniają ściany domu. Nadają tarasom intymność i charakter zacisznych zakątków. Bryła ma kojarzyć się z wiejską zabudową. To właśnie sprawiło, iż architekci zrezygnowali z budowy skomplikowanej, wielowątkowej formy.

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects

Niby gospodarstwo wiejskie….

Budynek miał przypominać tradycyjne gospodarstwo wiejskie i sprawiać wrażenie, jakby składał się z kilku prostych obiektów. Każdy z segmentów spełniać ma inne funkcje, zatem budynek dzieli się na część dzienną, sypialnianą, gościnną i techniczną. Warunki zabudowy niejako wymusiły nakrycie go skośnym dachem. Materiały i konstrukcja Budynek został w całości zaprojektowany w konstrukcji drewnianej. ściany stanowią drewniany szkielet, który wypełniony został ocieleniem i wykończony sklejką, na zewnątrz zaś – okładziną z desek, które zabarwiono na ciemny kolor.

 

 

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects

Źródło: Ultra Architects, www.ultra-architects.pl 
Zdjęcia: Ultra Architects

Data utworzenia: 11.06.2019


Komentarze

  • wyluzowany napisał(a):

    Dom na odludziu - marzenie każdego kto szuka spokoju, oddechu od gwaru i ciągłej gonitwy. Ale taka budowla w szczerym polu to niewątpliwie duże wyzwanie dla architekta. Niby wiejski domek ale z nutą futuryzmu, doskonale rozplanowane wnętrze. Drewniany a jednocześnie bezpieczny dzięki swojemu kształtowi.

  • zaintresowany napisał(a):

    Fantastycznie prezentuje się ten dom w szczerym polu i jeśli wewnątrz jest równie wspaniały,to chciałbym ja móc w nim zamieszkać.Dodatkowym atutem tego budynku jest to,że jest zbudowany z drewna i jest to według mnie jedna z najważniejszych zalet.W mojej okolicy już od kilku lat zaobserwowałem,że powstają coraz to nowe budynki "w szczerym polu".

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły