Dom z charakterem

Zakrzywiony dach góruje nad terenem budowy
Zakrzywiony dach góruje nad terenem budowy 

Klienci uzyskali pozwolenie na realizację projektu w miejscu usytuowanym na rozległym terenie. Chcieli na nim wybudować dom jednorodzinny, który jednocześnie miałby charakter i niepowtarzalną osobowość. Rozwiązaniem, jakie przyjęli wraz architektem Ericiem Boddaert, był zakrzywiony dach, który łącznie z częścią ścian bocznych miał zostać pokryty dachówką ceramiczną.

Dachówka ceramiczna na zakrzywionym dachu

Dla architekta było to pierwsze zetknięcie z zakrzywionym dachem, który należało pokryć dachówką ceramiczną. Początkowo zastanawiano się nad dachem z cynku, z tzw. wystającym grzbietem, ale nie pozwolił na to ograniczony budżet. Kiedy, więc okazało się, że idealnie wodoszczelne pokrycie dachu można wykonać także z dachówki ceramicznej, wybrano tę właśnie opcję.

Podwójnie wodoszczelny

Architekt samodzielnie zebrał wszelkie niezbędne informacje, a następnie wspólnie z dekarzem przystąpił do ich analizowania. Ostatecznie zdecydowali się zastosować zabezpieczającą warstwę bitumiczną APP na całej powierzchni zakrzywionego dachu. W miejscu, w którym nachylenie jest bardzo małe, przy samym szczycie, położyli listwy dachówkowe z twardego drewna, całkowicie odporne na działanie wody. „Dają one gwarancję 200% wodoszczelności. Warstwa bitumiczna APP była dodatkowym wydatkiem, ale stosuje się ją w wielu projektach przyjaznych dla środowiska. Można zainwestować wiele pieniędzy w zabezpieczające warstwy podkładowe dachu z różnymi wypustami i kanałami, aby mieć pewność, że będzie on odporny na wiatr. Ale takiego rozwiązania tu nie potrzebowaliśmy”.

Dachówki łączone w pionie

Na okładzinę wybrano dachówki Narvik Datura. Ich kolor pasował do czerwonych, ręcznie formowanych cegieł. Architekt był szczególnie zadowolony z tego, że w ramach asortymentu Koramic, oferowane są dachówki, które można łączyć w pionie.

Okna narożne podkreślają przestronność funkcjonalnego, dobrze ocieplonego domu. Aluminiowe framugi i cynkowe rynny, utrzymane w odcieniu antracytowym, sprawiają, że kolorystyka budynku jest spójna.

Konkluzja architekta? „Chociaż przyjęliśmy droższe rozwiązanie, z warstwą zabezpieczającą pod dachówką, to klient, za rozsądną cenę, otrzymał dom z charakterem.”

Projekt: Dom jednorodzinny, Lochristi (Belgia)
Architekt: Eric Boddaert, Munte
Firma dekarska: Johan De Vroe NV, Merelbeke
Dachówka ceramiczna: Koramic Narvik Datura, łupkowa angobe

Data utworzenia: 08.05.2013


Komentarze

  • Monika napisał(a):

    Dom rzeczywiście ma swój charakter. Przede wszystkim wyróżnia go kształt dachu. Jego wykonanie to nie standardowe podejście, ale na pewno wiele pracy, a także pieniędzy.

  • Tomek napisał(a):

    Rzeczywiście dom jest bardzo oryginalny i wyrazisty. Ten zaokrąglony dach pokryty dachówkami ceramicznymi rzeczywiście sprawia niezapomniane wrażenie. Gratulacje dla inwestora za odwagę.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły