Domek ogrodowy: do czego może służyć i jak wybrać odpowiedni?

domek drewniany
domek drewniany 

Domek ogrodowy to estetyczny sposób na przechowywanie narzędzi, różnego rodzaju urządzeń i akcesoriów ogrodowych. Te niewielkie budyneczki mogą być wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Zastanówmy się, jak wybrać odpowiedni dla siebie domek ogrodowy.

Plastik, metal, drewno…

Domki ogrodowe z plastiku cechują się dużą odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę, żeby plastik był dobrej jakości, a konstrukcja wzmocniona stalą. Plastikowy domek nada się do przechowywania zarówno narzędzi, zabawek czy grilla, jak i nasion oraz nawozów. Drugi rodzaj, czyli metalowy domek ogrodowy, służyć może natomiast wyłącznie do trzymania narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Ze względu na to, że łatwo się nagrzewa, nie zaleca się przechowywania w nim roślin, nasion, nawozów, czy też środków chemicznych. Decydując się na zakup takiej właśnie konstrukcji, warto przeznaczyć na nią miejsce w zacienionej części ogrodu. Drewniane domki nie sprawiają takich problemów jak ich metalowe odpowiedniki. Są wyjątkowo ładne, trwałe i stabilne. Warto zwrócić uwagę, aby drewno było odpowiednio zaimpregnowane, co ochroni konstrukcję oraz zawartość domku przed szkodnikami, pleśnią, grzybem. W drewnianym schowku trzymać możemy z powodzeniem wszelkiego rodzaju rośliny, sadzonki, nasiona, nawozy oraz preparaty do pielęgnacji roślin. Co więcej, drewniany domek może służyć nie tylko za miejsce przechowywania akcesoriów ogrodowych, ale może posiadać także część rekreacyjną. Świetnie sprawdzi się ona jako miejsce spożywania posiłków latem, altana, czy też miejsce zabaw dla dzieci.

Wielkość domku

Bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na funkcjonalność domku ogrodowego, jest jego wielkość. Powinna być ona kompromisem między funkcjonalnością a estetyką. Zbyt duży domek mógłby zaburzać kompozycję ogrodu, zbyt mały z trudem pomieści potrzebne narzędzia. Przed zakupem warto zastanowić się, co dokładnie będziemy przechowywać w tym wolnostojącym schowku. Czy tylko drobne narzędzia ogrodnicze, czy może też kosiarkę? Czy znajdą w nim miejsce także leżaki, stół, parasol i inne meble ogrodowe? Czy mamy gdzie trzymać basen ogrodowy? Uwzględnijmy również to, czy domek przydać się może do składowania drewna opałowego do kominka; być może posłuży również za miejsce zabaw dla dzieci? Wszystko to ma wpływ na pożądaną wielkość domku ogrodowego.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując domek ogrodowy, warto zastanowić się także nad kształtem dachu (jednospadowy lub dwuspadowy), pokryciem dachu (blacha, dachówka, gont i inne), rodzajem drzwi, obecnością okien oraz podłogi. Trzeba rozważyć również kwestię wentylacji, zwłaszcza jeśli w domku mają być przechowywane rośliny lub substancje chemiczne.

Domki ogrodowe to świetny sposób na przechowywanie narzędzi oraz wyposażenia ogrodowego, używanego sezonowo. Doskonale sprawdzą się także jako miejsce składowania sadzonek, nasion, ziemi oraz nawozów do roślin. Wybierając rodzaj domku ogrodowego, uwzględnić należy materiał, z jakiego będzie wykonany, wielkość oraz kształt.

Data utworzenia: 20.12.2015


Komentarze

  • Piotr napisał(a):

    Domek ogrodowy to ważny element kompozycji ogrodu. Bezkształtne szopy z byle czego odchodzą do lamusa. Dziś gdy każdy posiada mnóstwo akcesoriów do pielęgnacji zielenie, meble ogrodowe, składane baseny to taki domek zaczyna mieć kolosalne znaczenie, Często łączy też funkcję kuchni sezonowej przy przyrządzaniu własnych przetworów. Mam nadzieję, iż kiedyś też dorobię się takiego domku, bo na dziś mam niestety komórkę drewnianą bez okien i zbyt małej powierzchni.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły