Budownictwo drewniane

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Firma Tatarczuch istnieje na rynku od ponad 19 lat i z powodzeniem realizuje inwestycje w zakresie budynków wznoszonych w technologii HBE. Swoją działalność rozpoczynała od wykonywania różnego rodzaju konstrukcji drewnianych takich jak: więźby dachowe, remonty starych konstrukcji dachowych, zadaszenia tarasów, carporty, pergole i altany oraz kompleksowego wykonania pokryć dachowych na tych konstrukcjach.

Oferta – domy w technologii HBE

Obecnie Firma Tatarczuch posiada w swoim portfolio wiele realizacji dachów i konstrukcji drewnianych na terenie całej Polski. Oferta firmy Tatarczuch sprowadza się do kompleksowej budowy dachów na budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektach komercyjnych tj. baseny czy hale sportowe oraz obiektach sakralnych i zabytkowych. Ostatnio wzbogaciliśmy ofertę o domy drewniane w technologii drewna masywnego HBE – mówi Bartosz, technolog w Firmie Tatarczuch.

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Przedstawiciel producenta HBE w Polsce: www.glulam.pl

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Podstawą każdej dobrze zrealizowanej budowy jest projekt. Stąd też każda praca jest rozpoczynana od przygotowania projektu warsztatowego konstrukcji domu, przy wykorzystaniu programu Dietrich’s CAD/CAM. Kontakt z inwestorem ułatwia trójwymiarowy model konstrukcji generowany przez program. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów, poszczególne elementy obrabia się za pomocą sterowanego komputerowo centrum obróbczego Hundegger. Dokładność otrzymanych elementów – 1,0 mm – gwarantuje precyzyjny i szybki montaż na placu budowy.

Technologia domów z drewna masywnego jak CLT czy HBE szybko zyskuje sympatyków w Polsce. Natomiast w krajach zachodnich pozwala nie tylko na budowę ekologicznych i wytrzymałych domów ale także wielokondygnacyjnych wieżowców. Firma Tatarczuch z powodzeniem zajęła się realizacją domów drewnianych w technologii HBE. Należy tu wspomnieć, iż elementy domów produkowane są na hali i prefabrykowane na stołach montażowych w całe ściany. Dzięki czemu czas montażu domu na placu budowy skracany jest do minimum. Firma Tatarczuch buduje domy w oparciu o indywidualne projekty klientów. Posiada również w ofercie kilka własnych projektów, które można obejrzeć na jej stronie http://tatarczuch.pl/oferta-domy-z-drewna/

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Domy w technologii HBE – technologia budowy

Domy produkuje się w technologii bala pionowego wykorzystując do tego belki HBE. Są to klejone z drewna świerkowego elementy wykorzystywane do budowy ścian – standardowa grubość 10 cm oraz masywnych stropów i dachów o maksymalnych wymiarach elementów – grubość 26 cm, szerokość 104 cm, mających zastosowanie również w budownictwie murowanym. Elementy ścian są łączone w pionie na podwójny pióro-wpust. W miejscu ich połączenia wykonany jest kanał na instalacje elektryczną, dzięki czemu po wykonaniu domu „kable” ukryte są w ścianie, a wnętrze pozostaje drewniane bez zastosowana obudów np. z płyt GK. Do produkcji półfabrykatów wykorzystuje się drewno wysuszone do wilgotności 10 % ±2%, które jest dostarczane na halę produkcyjną w elementach o długości 13,5 m. Elementy HBE po wycięciu na maszynie CNC Hundegger z dokładnością do 1,0 mm są zestawiane w ściany. Dzięki prefabrykacji ścian na hali w stabilnych warunkach zyskuje się wysoką jakość produktu. Prefabrykowane ściany dostarczane są następnie na budowę i montowane przy pomocy dźwigu na uprzednio wykonanym fundamencie.

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Dom modelowy w Michałowicach

Jedną z realizacji firmy Tatarczuch, którą można obejrzeć jest modelowy dom jednorodzinny w okolicach Krakowa w miejscowości Michałowice – opisuje Bartosz. Dom ma 150 m² powierzchni użytkowej. Co ciekawe, w budynku od wewnątrz widoczne będą elementy drewniane. Konstrukcja dachu również jest odkryta, krokwie wykonane są z drewna BSH. Nad nimi ułożona została płyta izolacyjna PIR posiadająca wykończenie od wnętrza białym tynkiem. Takie rozwiązanie oszczędza czas, który należałoby poświęcić do ocieplenia konstrukcji od wewnątrz, a także przestrzeń, która byłaby utracona przy ociepleniu konstrukcji pomiędzy krokwiami i montażu płyt kartonowo-gipsowych. Tak wykonane wnętrze prezentuje się bardzo nowocześnie.

Innym rozwiązaniem wykończenia sufitu mogą być widoczne krokwie wraz z deskowaniem deską szalówką (boazeria), na którym następnie układa się izolację w postaci płyty PIR lub twardej wełny drzewnej. Warto podkreślić, że w kontekście budownictwa drewnianego wełna drzewna to najczęściej wybierana przez klientów technologia izolacji. W ten właśnie sposób została wykonana izolacja zewnętrzna ścian domu modelowego, która w dolnej w części zostanie pokryta tynkiem a w górnej deskami elewacyjnymi w modnej szarości. Jako pokrycie dachu zastosowano dachówkę betonową, przy czym pokrycie dobiera się ściśle pod kątem preferencji klienta. W domu modelowym zastosowano 16 cm ocieplenia dachowego z płyt PIR (U=0,142 W/m²K), 20 cm wełny drzewnej na ścianach zewnętrznych (U=0,165 W/m²K), 3-szybowe okna drewniane z ciepłą ramką (Uw=0,8 W/m²K), wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, natomiast do ogrzewania posłuży pompa ciepła przekazująca ciepło poprzez ogrzewanie podłogowe zarówno na parterze, jak i na poddaszu.

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Domy w technologii HBE firmy Tatarczuch

Przedstawiciel producenta HBE w Polsce: www.glulam.pl

Firma Tatarczuch
Mierzyn 23 A, 28-340 Sędziszów
www.tatarczuch.pl
+48 41 381 76 32
domy@tatarczuch.pl
+48 502 780 287

4.7/5 - (35 votes)

Data publikacji: 10 lipca, 2018

Autor:

4.7/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwko123
    niedziela, 10 marca, 2019

    Ciekawa technologia firmy Tatarczuch w jakiej budują domy czyli HBE. Można powierzyć budowę z własnym projektem lub wybrać jeden z projektów tej firmy.Z pewnością domy tak wykonane są solidne i trwałe.Na zdjęciach wyglądają pięknie.

  2. Marta
    niedziela, 10 maja, 2020

    Dobrym pomysłem jest wykonanie projektu w 3D. Czasem na rysunku coś wygląda dobrze, ale gdy zobaczy się to w trójwymiarze to dopiero wiadomo jak to będzie wyglądało w rzeczywistości i można wtedy dokonać korekty.

Podobne artykuły