Drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne – suszone i strugane jest tańsze

Drewno konstrukcyjne spełniające normy wytrzymałościowe, co prawda z trudem, ale jest osiągalne. W Polsce w zakresie drewna konstrukcyjnego konkurencja praktycznie nie istnieje. Producenci oferujący takie drewno nie nadążają z zapotrzebowaniem, co z kolei wymusza zakup na wolnym rynku drewna tzw. „suszonego” lub co najwyżej sezonowanego na wolnym powietrzu.


Stosowanie drewna nie spełniającego wymogów wytrzymałościowych i wilgotnościowych niesie z sobą problemy związane z jego użytkowaniem, które w pierwszej kolejności dotykają wykonawcę. Czy stać go na reklamację czy dochodzenie spraw w sądzie?
Koszty drewna suszonego komorowo stanowią niewielki wydatek w ogólnym kosztorysie w stosunku do zalet i korzyści, jakie niesie. Podczas suszenia w wysokiej temperaturze drewno traci wszystkie substancje odżywcze wabiące owady do zasiedlania. Suszenie komorowe uwalnia drewno od owadów w każdej fazie rozwoju, niszczy również grzybnię znajdująca się porażonym drewnie i większość zarodników. Tylko drewno wysuszone do odpowiedniej wilgotności gwarantuje jego wymaganą wytrzymałości. Drewno sezonowane na wolnym powietrzu nie uzyska takich właściwości, co suszone komorowo.

Fot. 1. Drewno nie strugane jest narażone na grzyby.

Fot. 1. Drewno nie strugane jest narażone na grzyby.

Struganie nie jest zbędną i generującą koszty operacją. Jest naturalną metodą zabezpieczania drewna przed owadami. Gładka powierzchnia drewna utrudnia rozwój grzybów. Stanowi również wymóg ochrony przeciwpożarowej. Drewno strugane czterostronnie z fazowanymi krawędziami znacznie opóźnia moment zapalenia – co jest szczególnie ważne w elementach konstrukcyjnych nieosłoniętych. W przypadku zabezpieczenia drewna środkami impregnującymi zmniejsza się ich zużycie o ok. 50%. Jak widać suszone i strugane nie musi być droższe.
Oczywiście wszystko kosztuje, ale czy spokojny sen nie jest tego wart?

Bogdan Szumilas
Centrum Szkoleniowe w Garbatce

4.9/5 - (61 votes)

Data publikacji: 31 marca, 2016

Autor:

4.9/5 - (61 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. włodek
    niedziela, 29 października, 2017

    Drewna suszone strugane maja bardzo dobre zastosowanie .Są odporniejsze na wszelkie grzyby ,robactwa .Stąd warto je stosować ,są trwalsze

  2. Iwona Ka.
    niedziela, 29 października, 2017

    Najważniejszą zaletą drewna suszonego komorowo jest fakt,iż proces ten niszczy wszelkiego rodzaju grzyby,pleśń,ich zarodniki oraz owady.Niszczy również substancje wabiące je.Koszt suszonego w ten sposób drewna jest rzecz jasna wyższy niż suszonego w sposób tradycyjny ale moim zdaniem warto zainwestować mając pewność,że drewno posłuży nam bardzo długo.

  3. DeMon
    niedziela, 29 października, 2017

    Ostrożności nigdy dosyć. Lepiej dmuchać na zimne i wybrać drewno suszone i strugane by czuć się po prostu bezpiecznie. Czyste drewno bez zarodników to podstawa, więc cena tutaj nie gra roli (choć i tak nie powinna być jakoś specjalnie wygórowana). A do tego cechuje je duża wytrzymałość, więc dlatego są godne polecenia.

  4. bogdan
    niedziela, 29 października, 2017

    Miałem deski niestrugane na tarasie domku działkowego. Wytrzymały 2 lata. Artykuł dal mi świadomość co znaczy drewno wysuszone i strugane. Taras to pal licho, ale konstrukcja domku to ważny element ochrony drewna przed grzybami.

  5. Jacek
    niedziela, 29 października, 2017

    Warto w swych domach zastosować drewno odpowiednio wysuszone tak jak to jest napisane w tym artykule.Dzięki zastosowaniu dobrze wysuszonego drewna mamy gwarancję,że będzie ono długo dobrze nam służyło i dobrze się prezentowało.

  6. Kamila
    niedziela, 29 października, 2017

    Zdecydowanie lepiej zainwestować w drewno suszone – może na początku to większy wydatek, ale później ma się spokój. Znajoma poskąpiła na deski na altankę w ogrodzie – po trzech latach wygląda jak zabytek do zrównania z ziemią.

  7. Andrzej
    niedziela, 29 października, 2017

    Konkretny artykuł. Nie miałem o tym pojęcia. Uważam iż takich artykułów powinno być znaczniej więcej, a każdy inwestor mając taką wiedzą nie da się oszukać żadnemu wykonawcy. Bardzo dziękuje autorowi za przybliżenie tego tematu.

  8. TomaszMu
    niedziela, 29 października, 2017

    Drewno dobrej klasy, odpowiednio przygotowane i zabezpieczone jest idealnym materiałem do budowy. Drewno pozbawione jest większości pleśni, grzybów itd. Suche drewno to mocny materiał i trwały. Ciekawy artykuł sporo informacji.

  9. ista
    niedziela, 29 października, 2017

    Też miałem problem z niestruganym drewnem. Wszyscy wiemy że drewno jest drogie no i zakup jest ciężki. Ostatnio kolega zaproponował mi drewno przywiezione z Litwy (jest dużo taniej) wyobraźcie sobie , ze też było suszone i strugane. Artykuł pokazał zasadniczą różnicę między jednym a drugim.

  10. kojak
    niedziela, 29 października, 2017

    Bardzo dobry artykuł, na temat drewna. Sam opis, i wyjaśnienie tematu jest OK. Ale faktem jest, jak pisze autor, iż w Polsce jest brak konkurencji, w dostępie do drewna suszonego profesjonalnie, gdyż to dostępne na rynku, jest sezonowane, na powietrzu, i nie zawsze w dobrych warunkach.

  11. Kubra
    poniedziałek, 30 października, 2017

    Przydatny artykuł. Wiedziałam, że drewno musi być wysuszone, ale nie zdawałam sprawy, że też strugane. Rzeczywiście przy konstrukcjach budynku nie ma co oszczędzać. Lepiej zapłacić za więcej za jakość i czuć się bezpiecznie.

  12. felek
    poniedziałek, 30 października, 2017

    Na pewno drewno suszone jest o wiele lepsze od mokrego.Mokre wypacz się i buchci no i trwałość ma tu dużo do znaczenia .

  13. Kinga
    poniedziałek, 30 października, 2017

    Trochę się orientowałem w tym temacie i rzeczywiście drewno strugane jest dużo lepsze niż suszone. Warto już na początku budowy zainwestować w dobrą konstrukcję aby potem po latach nie dokładać koleiny raz do tego samego. Warto wspomnieć także o bezpieczeństwie swoim i bliskich a co do tego cena nie powinna grać roli.

  14. Adi
    poniedziałek, 30 października, 2017

    Suszone drewno konstrukcyjne powinno być tak samo suche z zewnątrz jak i wewnątrz ale też odpowiednią wilgotność. Drewno nie może być też zbyt suche lub mokre bo może drewno może pękać albo wyginać się. Ogólnie spokojny sen jest tego wart przy wsparciu fachowców.

  15. Elka
    środa, 1 listopada, 2017

    Zastanawia mnie koszt takiego suszenia komorowego. Mam mały warsztat meblowy i szukam sposobów na wzmocnienie drewna i poprawę jakości i żywotności.

  16. Kaj
    czwartek, 2 listopada, 2017

    Właśnie przygotowuję się do budowy drewnianej wiaty. Dzięki informacjom z artykułu wiem czego szukać. Drewno odpowiednio obrobione i przygotowane zapewni dużo lepszą trwałość i jakość. Może okazać się, iż kosztowo nie będzie to zbyt duża różnica.

  17. Aniaj
    czwartek, 2 listopada, 2017

    Nie miałam pojęcia o takich różnicach w drewnie. Jako że stoimy przed wyborem wywiązki w niedługim czasie informacje z artykułu bredzi mi sie przydadzą

  18. Jacek
    piątek, 30 marca, 2018

    Ciężko jest zdobyć dobrej klasy drewno do specjalnego wykorzystania przy budowie domu. Oczywiście jak się poszuka to się znajdzie odpowiadające nam drewno. Ważne jest przy wyborze drewna do czego je potrzebujemy, jakie jest drewno, suche, mokre, pozbawione chorób itd. Zdrowe drewno na pewno będzie nam dobrze służyło przez wiele lat, będzie idealnym połączeniem stabilności, piękna, podniesie wartość domu

  19. drewniany ludzik
    piątek, 30 marca, 2018

    Jakość drewna konstrukcyjnego ma niebagatelne znaczenie dla jego wytrzymałości. Stąd niewątpliwie konieczność stosowania drewna wysokiej jakości przy wznoszeniu konstrukcji budowlanych. Niestety jak napisano w artykule nie jest ono łatwe do zdobycia. Stąd później biorą się problemy z grzybem a w konsekwencji wytrzymałością drewnianych konstrukcji.

  20. KonradT
    piątek, 30 marca, 2018

    Dobrze zwracać uwagę już przy zakupie takiego drewna konstrukcyjnego czy jest ono na pewno suszone i skrobane aby nie mieć w przyszłości problemów. Szkoda, że producenci nie stosują się do przyjętych zasad i suszą tylko drewno na powietrzu. Na polskim rynku jest potrzeba użytkowników aby powstało odpowiednio przygotowane drewno konstrukcyjne.

  21. Część
    poniedziałek, 2 kwietnia, 2018

    Wiadomo, dobre drewno to podstawa, ale i kosztuje. Jeśli chcemy mieć spokój na lata, to na drewnie nie ma co oszczędzać. Kolega w zeszłym roku kupował drewno na Litwie. Tęż mają dobre i dużo taniej, łącznie z transportem.

  22. Maro83
    wtorek, 3 kwietnia, 2018

    Szkoda, że takie idealne drewno jest tak trudno dostępne a jego produkcja jest niewystarczająca by zaspokoić potrzeby klientów. Nie wyobrażam sobie innego wyboru drewna konstrukcyjnego do własnego domu. Właściwie suszone i strugane drewno to gwarancja solidności i odporności przez wiele lat. Warto więc zainwestować w takie drewno i cieszyć się jego walorami.

  23. Olsen
    wtorek, 17 kwietnia, 2018

    Większych bzdur nie czytałem. Każdą głupotę człowiekowi wcisnąć byle zarobić. Tylko jedno co trochę się pokrywa to, że zapalność kosmatego i ostrokrawędziowego elementu jest większa. Impregnowanie to niestrugane drewno więcej soli zatrzyma i przez to jest nagromadzone więcej czynnika ochronnego, a o to tu chodzi. Zabezpieczenie przed ogniem przez obróbkę strugania niewiele daje, jedynie w miarę skuteczne jest zabezpieczenie specjalnymi drogimi farbami, ale nie do tego stopnia by się ogień nie imał drewna.

  24. Brakarz Andrzej
    wtorek, 22 października, 2019

    1. Suszenie komorowe, jest kluczem do całkowitego zwalczenia grzybów i pleśni, które naturalnie znajdują się w drewnie. Dodatkowo zabija ewentualne larwy robali, które mogą się w drewnie znaleźć.
    2. Struganie czterostronne nie tylko zabezpiecza przed owadami, które chciały by zamieszkać w drewnie, ale zwiększa wytrzymałość ogniową drewna,
    3. Drewno konstrukcyjne – posiada wytrzymałość konstrukcyjną, która jest jasno określona. Wiadomo więc, że wytrzyma obciążenia które przyjął projektant w projekcie.
    4. Drewno konstrukcyjne, musi pochodzić z legalnego źródła i posiadać certyfikaty PEFEC lub FSC, pochodzić z lasów Państwowych i być zakwalifikowane jako drzewo tartaczne, a nie opałówka, zarażona np. robakami, chorobami i grzybami lub pochodzące z wyłomów.
    5. Drewno konstrukcyjne, bez problemu można kupić w takich firmach jak np: Abies Polska, Alga Wood, Tom Drew, DLH, DrewKom, bez względu na ilość, przekrój czy jest się klientem indywidualnym czy firmą.

  25. demure
    niedziela, 6 czerwca, 2021

    Sami znawcy widzę, drewno konstrukcyjne TYLKO certyfikowane C24 z certyfikatem na każdym elemencie co ok 1,5m TYLKO od producentów którzy mają również certyfikaty suszenia komorowego KD56/30min.

Podobne artykuły