Drewno konstrukcyjne

Drewno – najlepszy materiał na czas kryzysu

Pewna znana w latach 80.tych polska piosenkarka, Martyna Jakubowska, śpiewała, że w domach z betonu nie ma wolnej miłości…Nic dziwnego, w końcu beton nie ma w sobie nic z romantyzmu, a drewniana chatka i owszem. Pewnie dlatego ten materiał budowlany nie traci na popularności. Baa, w niektórych państwach europejskich można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania, na przykład w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, gdzie udział drewnianych domów na rynku przeżywa swoistą hossę.

Za co cenimy drewno?

Drewno jest bodaj najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Do jego niewątpliwych zalet należą trwałość i lekkość zarazem. Nie bez znaczenie jest też łatwość obróbki, która pozwala w krótkim czasie wyczarować z tego budulca nawet najbardziej skomplikowane konstrukcje. Przy odpowiedniej konserwacji będą nam długo służyły. Jest też niezwykle ekologiczny, gdyż magazynuje CO2, pozytywnie wpływa na atmosferę i nie szkodzi organizmowi ludzkiemu. Niektórzy wręcz twierdzą, że drewno posiada duszę. Nie wiemy, czy tak jest w istocie, ale bezsprzecznie daje poczucie obcowania z naturą i pełni rolę dekoracyjną.

Choć w Europie wciąż panuje recesja, zwłaszcza w branży budowlanej, wyraźnie możemy zaobserwować wzrost popularności budynków drewnianych. Doskonałym przykładem będzie Wielka Brytania. Jak podaje Timber Trades Journal w 2014 roku aż jedna czwarta nowych domów, zostanie zbudowana w tej technologii. Co ciekawe, w ciągu najbliższych dwóch lat drewniane konstrukcje będą stanowić 18,4% nowo wybudowanych prywatnych mieszkań oraz 59,4% budownictwa socjalnego.

W Niemczech zaś na około 145000 pozwoleń na budowę wydanych w 2011 roku, blisko 15,8% stanowiły właśnie konstrukcje drewniane. Domy z tego materiału są popularne zwłaszcza w Saarze (40,2% zatwierdzonych konstrukcji), Badenii-Wirtembergii (24%) oraz w Bawarii i Hesji (19,5%).

Z drewnem oszczędniej

W naszym kraju głównym czynnikiem wpływającym na wybór technologii drewnianych jest przystępna cena. Wystarczy sobie uświadomić, że średnia cena domu może być nawet o 15-20% niższa od budowanego metodą murowaną, by od razu przekonać się do drewna. Jak dodamy jeszcze fakt, że czas realizacji inwestycji skraca się aż czterokrotnie, nikt nie będzie miał już żadnych wątpliwości, że to najlepsza metoda na wybudowanie pięknego domu rodzinnego. Drewniane chaty w Polsce wciąż jeszcze kojarzą się z biedną Polską B, ale zaczyna się to zmieniać.

Warto również wspomnieć, że drewno pozwala znacznie zredukować koszty energii potrzebnej do ogrzewania, albowiem tego typu konstrukcje szybciej się nagrzewają i dobrze magazynują ciepło.

Czy wiesz, że…

Drewno składa się w 49,5% z węgla, w 43,8% z tlenu, a także z wodoru – 6,0% i azotu 0,2%. Główne związki tworzące drewno to celuloza (ok. 45%), hemiceluloza (ok. 30%) i lignina (ok. 20%). Występują też w nim: białko, cukier, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma a także substancje mineralne, które po spaleniu dają popiół.

ASZ

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 8 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iśka
    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Nie wiedziałam,że drewno prawie w połowie składa się z węgla.Białko,cukier to również składniki drewna.Ciekawy artykuł,nie wiedziałam o drewnie tylu rzeczy.

Podobne artykuły