Druga skóra z blachy perforowanej

Druga skóra z blachy perforowanej
Druga skóra z blachy perforowanej 

Oratorium św. Michała w lombardzkim miasteczku Lonate już od dawna nie służy za kaplicę. Przez długi czas stało puste, wreszcie zostało zaadaptowane na bibliotekę miejską.

W 2006 roku rada miasta Lonate zleciła pracowni architektonicznej DAP w Mediolanie gruntowną renowację budynku. Szybko się zorientowaliśmy, że renowacja wymaga gruntownej przebudowy historycznej budowli – wyjaśnia Elena Sacco. Aby jak najmniej naruszyć historyczny charakter budowli, zaproponowaliśmy dobudowanie z boku oratorium drugiego budynku, w którym miałyby się mieścić toalety, pomieszczenia dodatkowe i techniczne. Rada przyjęła propozycję i oprócz tego zadania powierzyła nam aranżację wnętrz – dodaje. Pozwoliło to dopasować pomieszczenia do zewnętrznego wyglądu budowli.

Druga skóra z blachy perforowanej
Fot. Mevaco

Elena Sacco i Paolo Danelli opracowali dla nowego budynku kilka specjalnych pomysłów: Staliśmy przed problemem, w jaki sposób podkreślić oryginalny charakter oratorium, tłumaczy Elena Sacco. Ideą przewodnią było znalezienie harmonii i dopasowanie proporcji obydwu budynków, dzięki temu na przykład szerokość nowego budynku wynosi dokładnie połowę budowli historycznej, a spadzisty dach zaczyna się na wysokości gzymsu między pierwszym i drugim piętrem oratorium. Pokryty drewnem łącznik na pierwszym piętrze utworzył wygodne przejście między budynkami. Ponadto nowa budowla miała wyglądać jak jednolita powierzchnia, dlatego postanowiliśmy pokryć cały budynek blachą perforowaną. Zastosowaliśmy 3-milimetrowe blachy perforowane MEVACO Rg 10-25,98 o oczkach okrągłych w układzie prostym – wyjaśnia Elena Sacco.

Musieliśmy przy tym sprostać kilku wyzwaniom technicznym. Ponieważ pod wpływem ciepła i zimna blacha perforowana może ulec deformacji, obliczyliśmy naturalną zdolność do rozszerzania się materiału w różnych temperaturach. Na tej podstawie zdecydowaliśmy o zastosowaniu grubszych, 3-milimetrowych arkuszy, następnie na białych ścianach zamontowaliśmy konstrukcję nośną z ram metalowych o możliwie małych odstępach, i w efekcie mogliśmy tak układać arkusze obok siebie, aby fugi były prawie niewidoczne, a dzięki perforacji minimalne fugi są jeszcze lepiej zamaskowane. W ten sposób blacha perforowana MEVACO okrywa budynek jak druga skóra, nawet okna i drzwi.

Druga skóra z blachy perforowanej
Fot. Mevaco

Architekci wpadli na oryginalny pomysł i na oknach i drzwiach zmieniliśmy blachy perforowane według uprzednio przygotowanego wzoru – wyjaśnia Elena Sacco. Stosując cięcie strumieniem wody powiększyliśmy otwory, a zaprojektowany przez nas wzór przypomina chmury, jednak wygląd nie był jedynym powodem, dla którego architekci zdecydowali się na zastosowanie blachy perforowanej MEVACO. Duży nacisk kładziemy na efektywne zarządzanie energią – dodaje Elena Sacco. Budynek składa się z bryły cementowej z warstwą izolacyjną z wełny drzewnej oraz z elewacji z przepuszczającej powietrze blachy perforowanej MEVACO, ponadto pod podłogą znajduje się chroniący przed wilgocią system wentylacyjny. Dom wyposażony jest także w termodynamiczne ogrzewanie z klimatyzacją, dzięki czemu budynek jest optymalnie izolowany. Nic dziwnego, że mieszkańcy Lonate z entuzjazmem przyjęli odrestaurowaną bibliotekę, a zainteresowani architekturą turyści zjeżdżają tu z całego świata, aby podziwiać bliźniaczą budowlę. Dzieło architektów doceniło również jury Nagrody Architektonicznej im. Philipe’a Rotthiera i w roku 2011 przyznało Elenie Sacco i Paolowi Danelli tę renomowaną nagrodę.

Źródło: Mevaco

Data utworzenia: 10.01.2016


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły